Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Stanisław Lem

Stanisław Lem

Są cytaty innych osób o Stanisławie Lemie,

Stanisław Lem żył w latach 1921 - 2006, filozof, futurolog, był prawdopodobnie najbardziej znanym i cenionym Polskim pisarzem gatunku science fiction na świecie.

• Profesje Stanisława Lema: pisarz; pisarz science fiction • Narodowość: polska
• Data urodzenia: poniedziałek, 12 września 1921 • Data śmierci: poniedziałek, 27 marca 2006
• Cytaty z książek Stanisława Lema: Bajki Robotów; Bomba megabitowa; Cyberiada; Dzienniki gwiazdowe; Eden; Fantastyka i futurologia; Opowieści o pilocie Pirxie

Wybierz cytaty Stanisława Lema według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Stanisław Lem
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Stanisława Lema:

Jest nas dopiero jakieś 6 mld, a już nam trudno ze sobą wytrzymać. Nie przypadkiem więcej żołnierzy szkoli się dzisiaj w opanowywaniu tłumów niż w walkach frontowych. Bo w większości cywilizowanych krajów tłum - kibiców, bezrobotnych, wrogów globalizacji - staje się już dzisiaj większym zagrożeniem niż armia sąsiada. Im większy tłum, tym ludzie zachowują się mniej odpowiedzialnie.

Kategorie: cytaty obserwacje; cytaty socjologiczne; cytaty o człowieku, ludziach; cytaty o świecie
strona cytatu

W kinie amerykańskim obowiązuje czysto komercyjne podejście. Nie można mieć złudzeń. Teraz akurat dobrze sprzedaje się science-fiction. Czasami, jak w w wypadku adaptacji Dicka czy „Solaris” Hollywood idzie na pewien eksperyment, bo chce poszerzyć repertuar, ale tak naprawdę w tej zabawie chodzi tylko o pieniądze. Duże pieniądze. Ja nie mam aż tyle wolnego czasu, żeby dniami i nocami oglądać te wszystkie filmy. Na pewno nic ciekawego nie zwabiło mnie w ich treści. Coraz młodsi reżyserzy straszą nas ciągle tym samym – narkotykami, robotami, ale są to odgrzewane kotlety przyprawione nowymi zapachami. Nikt nie wymyślił nic nowego.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce
strona cytatu
powiązane hasła: Kino; Film

Długo wahałem się czy sprzedać Amerykanom opcję na „Solaris”, ale w pewnym momencie pomyślałem sobie: „Jesteś już stary, nie bądź zawsze taki na nie”. Teraz klamka zapadła i nie mam już nic do komentowania, a jednak wyobrażenie sobie armii ludzi, którzy znęcają się nad moim tekstem nie przyprawia mnie o kolorowy zawrót głowy.

Kategorie: cytaty o sobie
O sprzedaży amerykanom prawa do ekranizacji powieści Solaris. Źródło: http://film.onet.pl/wiadomosci/wywiad-ze-stanislawem-lemem,1,3802724,wiadomosc.html
strona cytatu

Zwrócił pan uwagę, że strasznie narzekamy? Ciągle słyszę, że to dziś szalenie niepopularne: narzekać. Ale co robić, skoro jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo przystojne dziewczęta. One może nie zawsze są mądre, ale przynajmniej dobrze wyglądają.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty o Polsce
Źródło: wywiad z 2005 roku
strona cytatu

Jeśli pyta pan o przyszłość ludzkości, to myśląc o tym, niezmiennie odczuwam niepokój. Zmierzamy bowiem nieuchronnie w stronę konfliktu nuklearnego.

Kategorie: cytaty katastroficzne, pesymistyczne
Źródło: wywiad z 2005 roku
strona cytatu

Tymczasem w świetle tych eksperymentów godność osoby ludzkiej można porównywać z ciastem, które się wałkuje na stolnicy i potem, wedle fantazji wałkującego, wykrawa się z niego gwiazdki, kółka. Jest to trochę makabryczne. Próbujemy zawłaszczać to, o czym do tej pory decydowała statystyka naturalna. Powinniśmy przynajmniej mieć świadomość, że jako decydenci musimy ponosić odpowiedzialność za to, co robimy.

Kategorie: cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty o nauce, naukowe
Lem o manipulacjach genetycznych człowieka. Źródło: http://www.polityka.pl/kultura/rozmowy/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read
strona cytatu

Strona technologiczna naszej cywilizacji ciągle się rozwija, idzie do przodu. Mamy już technosferę, ale pod względem moralnym następuje zdecydowany regres. Dawniej widziałem to wszystko bardziej optymistycznie. Wierzyłem w potęgę rozumu, w potęgę odkryć. Oczywiście do czasu. Nie przewidziałem jednego, że nauka zostanie niemal całkowicie podporządkowana komercji.

Kategorie: cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty o sobie; cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty o nauce, naukowe; cytaty o świecie
strona cytatu

Zobacz też