Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj

Cytaty o Polsce


62 cytaty, 22 cytaty o Polsce

136 cytatów, 19 cytatów o Polsce

473 cytaty, 16 cytatów o Polsce

37 cytatów, 15 cytatów o Polsce

72 cytaty, 13 cytatów o Polsce

71 cytatów, 11 cytatów o Polsce
⇓ ⇓ pokaż więcej autorów ⇓ ⇓
wszyscy autorzy z kategorii o Polsce
Galeria cytaty o Polsce,
kliknij aby powiększyć
Kombinacje kategorii o Polsce
⇓ ⇓ pokaż więcej kombinacji kategorii ⇓ ⇓

Jest niewiele cnót, których Polacy nie posiadają, i niewiele pomyłek, których udało im się uniknąć.

Winston Churchill
strona cytatu
Kategorie: o narodach; o Polsce

Polacy są z żelaza. Trzeba ich uderzyć młotem, aby się rozgrzali.

Aleksander Świętochowski
strona cytatu
Kategorie: o narodach; o Polsce

U Polaka co w sercu, to i na języku.

Anonim
strona cytatu
Kategorie: o narodach; przysłowia; o sercu; o Polsce; z przysłów polskich

Nauczyliśmy się wspaniale ginąć, ale nigdy nie umieliśmy rozumnie żyć.

Aleksander Świętochowski
strona cytatu
Kategorie: o narodach; o Polsce

Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem.

Cyprian Kamil Norwid
strona cytatu
Kategorie: o narodach; o Polsce

Aby tedy rzeczpospolita w całości a w zacności sobie przystojnej zawżdy zostawała, trzech rzeczy do tego trzeba, to jest: uczciwych obyczajów albo zwyczajów, srogości sądu, a biegłości w rzeczach wojennych; które trzy rzeczy tak się w sobie mają, aby rzeczpospolita biegłością rzeczy wojennych od postronnego nieprzyjaciela na Ukrainie była obroniona, a uczciwemi obyczajami i sprawiedliwemi sądy w swoim porządku zachowana i rządzona była.

Andrzej Frycz Modrzewski
strona cytatu
Kategorie: moralizatorskie, etyczne; o Polsce
Cytaty pochodzi z książki: O poprawie Rzeczypospolitej

Mamy bowiem bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Też częściowo wynika ona z działań NBP. Stworzyliśmy warunki, bez których uruchomienie tarcz antyinflacyjnych byłoby niemożliwe. Ogólnie, sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra. Na świecie mówi się o cudzie gospodarczym w Polsce. Obserwowany w naszym kraju wzrost jest stabilny, zrównoważony. Jeśli mamy jakieś zmartwienia, to jest nim w tej chwili jedynie popandemiczny wzrost inflacji.

Adam Glapiński
strona cytatu
Kategorie: o Polsce; pochwalne
Z wywiadu dla „GAZETA POLSKA” 1.12.2021 r. "Chcą mojej głowy, bo wsparłem armię"

W Polsce mamy rekordowo niską frekwencję. Jak mówił Lepper, cokolwiek by do urny włożyć, i tak wyjdzie Balcerowicz. Aktywność wyborcza jest w grupach zamożniejszych wyższa niż w tych uboższych. Scena polityczna została zabetonowana. Jak nie ma się masy pieniędzy, które dostają parlamentarne partie, jak są progi wyborcze, to wedrzeć się na rynek polityczny jest bardzo trudno. Nie wystarczy mieć rację.

Ryszard Bugaj
strona cytatu
Kategorie: o Polsce; polityczne, o polityce
Źródło: rozmowa Jana Fusieckiego i Bogumiła Kolmasiaka, Bugaj: Ni pies, ni wydra, krytykapolityczna.pl, 5 października 2014 r.

[Polski system podatkowy] jako całość jest degresywny, tzn. dochody po opodatkowaniu są bardziej zróżnicowane niż przed opodatkowaniem. Krótko mówiąc, system podatkowy jest tak zbudowany, że ci, co mają dużo, po opodatkowaniu mają jeszcze więcej. Najlepszymi podatnikami w Polsce są z całą pewnością emeryci. Pracownicy są w drugiej kolejności, w trzeciej jest biznes. Mały biznes można zrozumieć, mamy coś za coś: on się wiąże z małą wydajnością pracy i dlatego stosunkowo dużo ludzi zatrudnia. Inna sprawa, jakie ma praktyki przy zatrudnianiu.

Ryszard Bugaj
strona cytatu
Kategorie: biznes, firma; o Polsce
O przyczynach wysokiego rozwarstwienia społecznego w Polsce. Źródło: rozmowa Jana Fusieckiego i Bogumiła Kolmasiaka, Bugaj: Ni pies, ni wydra, krytykapolityczna.pl, 5 października 2014

Polska jest jedynym krajem, w którym obowiązuje podatek liniowy dla najbogatszych ludzi, samozatrudnionych. Takich jak na przykład adwokaci czy menadżerowie, również w państwowych przedsiębiorstwach, którzy obok etatu mają kontrakty menadżerskie.

Ryszard Bugaj
strona cytatu
Kategorie: finansowe; o Polsce
Źródło: rozmowa Jana Fusieckiego i Bogumiła Kolmasiaka, Bugaj: Ni pies, ni wydra, krytykapolityczna.pl, 5 października 2014 r.

Polacy są uważani za takich Włochów Północy, ze swoim temperamentem i to widać w tradingu. Nie powiedziałbym jednak, że jesteśmy w stanie inwestować jak Rosjanie, bo oni pachną już Azją.

Rafał Zaorski
strona cytatu
Kategorie: o Polsce; o Rosji

Kraje frontowe są wzmacniane (...) w takiej perspektywie rozpatruję w tej chwili Polskę, bez względu na to kto będzie polską rządził, dopóki będzie dobrze robił Amerykanom. Jesteśmy i frontowym w stosunku do Unii Europejskiej i frontowym w kategoriach interesów amerykańskich. Pod tym względem uważam, że kapitał będzie tutaj płynął.

Rafał Zaorski
strona cytatu
Kategorie: o Polsce; o geopolityce
Źródło: wywiad dla kanału YT "didaskalia", https://www.youtube.com/watch?v=Bl-9RrVcIYI

Polakom ubliżałoby to, aby tyle sensu politycznego mieli, żeby stworzyć sobie partię swą w Rosji, z którą graniczyć na wiek wieków muszą: albowiem Polacy rachują raczej na (jak to mówią) poświęcenie krwi pokoleń co piętnaście lat - na periodyczną rzeź niewiniątek, aż Bóg z obłoków wyjrzy, co też i prorocy polscy zapowiedzieli dawno - WIEDZĄC, CO NASTĄPI.

Cyprian Kamil Norwid
strona cytatu
Kategorie: o Polsce
Cytaty pochodzi z książki: Pisma wybrane. Listy

Polacy mimo męstwa naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę, życie sobie niewiele ceni. Dać je w chwili zapału, poświęcić majątek – to u nich łatwo. Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i sił brak. Sekretu nie zachowa; mówić dużo lubi, czynić mało.

Stefan Batory
strona cytatu
Kategorie: o Polsce
Źródło: Myśli wybrane, zebrał Artur Górski

Do Sieny przyjechałem z Neapolu i z Neapolu przywiozłem skłonność do pizzy. Jest to potrawa znakomicie podkładająca się pod wino. Z grubsza biorąc, pizza jest plackiem, na który nałożono pokrajane pomidory, cebulę, fileciki anchois, czarne oliwki. Rodzajów jest mnóstwo, od wymyślnej capriziosy do popularnej, wypiekanej na ogromnych blachach i sprzedawanej na porcje.
Zjadłem dwie takie porcje i zamawiam trzecią. Właścicielka trattorii jest wyraźnie wzruszona. Mówi, że jestem gentile. Potem pyta o narodowość i dowiedziawszy się, że jestem Polacco, woła z niekłamanym entuzjazmem: bravo! Wzywa też na świadka tego historycznego zdarzenia zaspanego męża i grubą córkę. Wszyscy oni stwierdzają, że Polacy są motto gentili e intelligenti. Jeszcze chwila, a będę musiał zatańczyć zbójnickiego i zaśpiewać arię z kurantem. Niespodziewanie właścicielka zadaje mi pytanie, czy w Polsce są rozwody. Łżę, że nie ma, i teraz zalewa mnie z głową fala zachwytów.

Zbigniew Herbert
strona cytatu
Kategorie: o Włoszech, Włochach; o Polsce
Cytaty pochodzi z książki: Barbarzyńca w ogrodzie

Oddalamy się od Kraju z każdym miesiącem, z każdyym rokiem. Z Emigracji stajemy się polonią - organizmem o własnym krwiobiegu, o własnych sprawach, ambicjach, planach.
Gdy zdarzy się, że ktoś do nas przyjdzie stamtąd - jak ostatnio Czesław Miłosz - mamy możność wymierzyć ów tragizm naszego oddalenia od autentycznego losu Polski.

Juliusz Mieroszewski
strona cytatu
Kategorie: o Polsce
Źródło: "Listy z Wyspy. Sprawa Miłosza", „Kultura” 1951, nr 7/45-8/46, https://staticnowyportal.kulturaparyska.com/attachments/d5/10/dfaa6cdb47175280c2290178bb01426e6d3a2a59.pdf#page=49
powiązane hasła: emigracja

Wielu uważa za ideał niepodległą Polskę sfederalizowaną z Litwą, Ukrainą i Białorusią. Innymi słowy, alternatywą rosyjskiego imperializmu może być tylko polski imperializm.(...) Możemy domagać się od Rosjan wyrzeczenia się imperializmu pod warunkiem, że my sami raz i na zawsze wyrzekniemy się naszego imperializmu we wszystkich jego formach i przejawach.

Juliusz Mieroszewski
strona cytatu
Kategorie: o Litwie; o Polsce; o Rosji; o Białorusi

Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: o honorze; o Polsce; o Bogu, Bogach

Wydaje mi się, że kościół katolicki nie radzi sobie z nowoczesnością. Polski to już w ogóle, robi się coraz bardziej zamknięty na świat i rzeczywistość. Polega to na agresywnym chowaniu głowy w piasek. Proszę sobie wyobrazić agresywnego strusia, który ma głowę w piasku, musi więc kopać na oślep.

Agnieszka Holland
strona cytatu
Kategorie: antyreligijne; o Polsce
O Kościele katolickim. Źródło: Michał Hernes, Holland dla Stopklatki: co się stało z naszą tolerancją?, stopklatka.pl, 18 lutego 2013 r.

W przedwojennej Polsce działo się mnóstwo złych rzeczy, które powodowały, że młodzi Żydzi zwracali się ku komunizmowi. Wielu tę przedwojenną Polskę dziś idealizuje, ale przecież wtedy narastały postawy faszystowskie i antysemickie. I to nie tylko ze strony skrajnych organizacji, jak ONR, zresztą wówczas zdelegalizowanego w przeciwieństwie do dzisiaj, ale również ze strony władz państwowych. Było więc zupełnie logiczne, że tacy ludzie jak mój ojciec wstępowali do komunistycznej partii, bo komunizm ze swoimi hasłami równości, równych szans dla wszystkich bez względu na wyznanie czy pochodzenie wydawał im się szansą na lepszą ludzkość.

Agnieszka Holland
strona cytatu
Kategorie: o Polsce
Źródło: Krystyna Naszkowska, My, dzieci komunistów, rozmowa z Agnieszką Holland, Czerwone i Czarne, Warszawa 2019 r.