Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Stefan Batory

Stefan Batory

Król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podlaski, inflancki, a także książę siedmiogrodzki. Prowadził zwycięskie wojny z Rosją i odzyskał Inflanty.
Stefan Batory to: król, cesarz lub władca
Narodowość: polska
Data urodzenia: środa, 27 września 1533
Data śmierci: piątek, 12 grudnia 1586

Wybierz cytaty Stefana Batorego według kategorii

Galeria - kliknij aby powiększyć

Nieżywy pies nie gryzie.

strona cytatu
Canis mortuus non mordet. (łac.) Przysłowie łacińskie, zacytowane przez Batorego, skierowane do Jana Zamoyskiego o Samuelu Zborowskim.

Z łaski Boga przez was królem waszym obrany zostałem; przybyłem za waszymi prośbami, waszymi głosami. Przez was korona została na ma głowę włożona, zatem jestem królem waszym ani nie urojonym, ani nie malowanym. Chcę panować i rządzić i ani nie ścierpię, aby ktoś z was w tym mi przeszkadzał...

strona cytatu
Kategorie: o sobie
Przed przystąpieniem do wojny z Gdańskiem, w obliczu niezadowolenia szlachty. Źródło: https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/12/29/stefan-batory-krol-wojownik-ktory-zreformowal-armie/

Polacy mimo męstwa naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę, życie sobie niewiele ceni. Dać je w chwili zapału, poświęcić majątek – to u nich łatwo. Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i sił brak. Sekretu nie zachowa; mówić dużo lubi, czynić mało.

strona cytatu
Kategorie: o Polsce
Źródło: Myśli wybrane, zebrał Artur Górski

Królem jestem ludzi, nie sumienia.

strona cytatu
Kategorie: o sobie
Przytoczone przez Krzysztofa Kraińskiego, Pastyla (…), czwarta i piąta część, 1617. Zygmuntowi Augustowi przypisywane jest podobne stwierdzenie: Nie jestem królem waszych sumień!

Jestem królem waszym, nie wymyślonym ani malowanym.

strona cytatu
Kategorie: o sobie
Sum rex vester, nec fictus neque pictus. (łac.) Wypowiedziane w Toruniu na Sejmie w 1576.

Wszedłbym sam w najnędzniejszy czyściec, by mi nie szło o sławę, puściłbym to królestwo, a miałbych na takie jatki synowca dać.

strona cytatu
Kategorie: o sobie
W rozmowie z Andrzejem Opalińskim, który zaproponował jednego z bratanków królewskich na kandydata do polskiej korony. Batory mówiąc o „jatkach”, nawiązał do sporów politycznych toczonych na sejmach ze szlachtą. Źródło: Stanisław Grzybowski, Dzieje Polski i Litwy (1506–1648)

Ucz się chłopcze łaciny, a ja zrobię cię panem.

strona cytatu
Disce puer latine, ego faciam te mościpanie. (łac. makaroniczna) Według anegdoty słowa te Stefan Batory skierował do ucznia szkoły w Zamościu.
powiązane hasła: anegdota

Jako Żyd tak i starosta są ludzie królewscy. (…)
Ja panuję nad ludem, a Bóg nad sumieniami. Trzy albowiem są rzeczy, które Bóg zachował sobie: z niczego coś stworzyć, przyszłość przewidzieć, sumieniami władać.

strona cytatu
Kategorie: prawne, o prawie; o Żydach, Izraelu
Gdy starosta lwowski odrzucił pozew, którego autorem był Żyd; w wyniku interwencji królewskiej urzędnik musiał stanąć przed sądem. Źródło: Paweł Jasienica, Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek