Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Józef Piłsudski

Józef Piłsudski

Są cytaty innych osób o Józefie Piłsudskim,

Józef Klemens Piłsudski, żyjący w latach 1867 - 1935 polski działacz na rzecz niepodległości, polityk, żołnierz i dowódca. Naczelnik Państwa polskiego w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918. Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotnie był premierem Polski (1926–1928 i 1930), twórca tak zwanych rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w 1926 roku w wyniku zamachu stanu, współzałożyciel PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej) i Szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).

Powiązane tematy: Premierzy; Premierzy Polski

• Profesje Józefa Piłsudskiego: żołnierz, wojskowy; polityk • Narodowość: polska
• Data urodzenia: wtorek, 5 grudnia 1876 • Data śmierci: niedziela, 12 maja 1935

Wybierz cytaty Józefa Piłsudskiego według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Józef Piłsudski
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Józefa Piłsudskiego:

Wybiła godzina rozstrzygająca! Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swoją przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę orężną. (...) Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś jego warstwom warunki moralnego rozwoju.

Kategorie: cytaty o Polsce
Źródło: odezwa Józefa Piłsudskiego do narodu, Kraków 6 VIII 1914
strona cytatu

Gdy kamień na taflę, spokojnej wody rzucamy, powstają kręgi, idące wszerz i zamierające powoli. Tak żyją ludzie, gdy śmierci bramy przepastne przekroczą; kręgi powoli zamierają i nikną, pozostawiając po sobie pustotę a nawet zapomnienie. Prawa śmierci i prawa życia, związane ze sobą, są bezwzględne i bezlitosne.

Kategorie: cytaty o śmierci
Przemówienie Józefa Piłsudskiego przy składaniu prochów Juliusza Słowackiego na Wawelu.
strona cytatu

Proszę panów, agentury obce, to jest zjawisko stałe i codzienne, towarzyszące nam rok za rokiem, dzień za dniem, jest to część naszego życia tak wielka i tak starannie w stosunku do nas ułożona, iż nasza praca – że tak powiem – jest współbieżna z pracą agentur obcych.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.
strona cytatu

Myśmy, legioniści, zrobili ten wstęp do możliwości przelewania krwi za Polskę. Poszliśmy niewielką garstką ludzi, tym różniąc się od wszystkich innych, że swój niewielki strumień krwi, którąśmy mogli dać ze siebie, dać chcieliśmy dla Polski, nie dla czego innego.

Kategorie: cytaty o sobie
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.
strona cytatu

Niestety, przyjąć wyboru nie jestem w stanie. (...) Zbyt silnie w pamięci stoi mi tragiczna postać zamordowanego Prezydenta Narutowicza, którego nie zdołałem od okrutnego losu ochronić, zbyt silnie działa na mnie brutalna napaść na moje dzieci. (...) Dziękuję raz jeszcze za wybór i proszę o natychmiastowy - daj Boże - szczęśliwy wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.

Kategorie: cytaty o sobie
O odmowie przyjęcia stanowiska Prezydenta RP.
strona cytatu

Gdy wojna w 1914-ym roku wybuchła, Polacy we wszystkich trzech zaborach zdecydowali oddać Bogu, co boskie — cesarzowi, co cesarskie. Ja i legjoniści postąpiliśmy inaczej, a bez względu, jak kto wtedy patrzał i jak teraz to widzi, zdecydowaliśmy spróbować, czy nie można dać naszemu narodowi bez państwa przedstawicielstwa wojennego w postaci wodza i żołnierza.

Kategorie: cytaty o sobie
Źródło: przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone 10. VIII. 24. na Zjeździe Legionistów w Lublinie
strona cytatu

W ogóle powiedzieć panu muszę, że ta niechlujna pisanina czyni z naszej konstytucji coś w rodzaju kiepskiego bigosu, w który obok zgniłej szynki pakują nadgniłą słoninkę i kładą to obok nie dokiszonej kapusty; tak, że można i należy każdy paragraf i artykuł brać zupełnie osobno, nie wiążąc go z niczym innym, z żadnym innym, z żadnym innym artykułem.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
O jakości konstytucji wg. Piłsudskiego za czasów II RP. Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Pan, jako poseł, postawił pytanie po poselsku — to jest tak, że odpowiedzieć na nie nie sposób; albowiem poseł do sejmu jest stworzony na to, ażeby głupio pytał i głupio mówił. To też, wie pan, ja osobiście nieraz wątpię o jakiejkolwiek wartości tak zwanych demokratycznych pojęć, a jeszcze mniej o wartości tak zwanego parlamentaryzmu, gdyż on prowadzi do musu oszukaństw i do musu życia w świecie oszukańczym.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o demokracji
Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Żołnierze! Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żwawiej, gdy dzieci Naszej Ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia Jej obywateli.

Odezwa do żołnierzy po zakończeniu okupacji Polski. Źródło: Monitor Polski, wydanie z dnia 12 listopada 1928
strona cytatu

Wy w wojnę beze mnie nie leźcie, wy ją beze mnie przegracie.

Kategorie: cytaty wojskowe, o wojnie
Na temat ewentualnego konfliktu zbrojnego Polski z Niemcami lub Sowietami.
strona cytatu

Wy tej Polski nie utrzymacie. Ta burza, która nadciąga, jest zbyt wielka. Obecna Polska zdolna jest do życia tylko w jakimś wyjątkowym, złotym okresie dziejów (...) ja przegrałem swoje życie. Nie udało mi się powołać do życia dużego związku federacyjnego, z którym świat musiałby się liczyć.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty o sobie; cytaty o Polsce
W 1925 r. w rozmowie z płk. Januszem Głuchowskim.
strona cytatu

Tylko dzięki zaiste niepojętej, a tak wielkiej i niezbadanej litości boskiej, ludzie w tym kraju nie na czworakach chodzą, a na dwóch nogach, udając człowieka.

Kategorie: cytaty o narodach; śmieszne cytaty; cytaty o Polsce
Źródło: "Naczelny wódz w teorii i praktyce", odczyt z 21 marca 1926 r.
strona cytatu

Zobacz też