Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Karl Heinrich Marx (Karol Marks)

Karl Heinrich Marx (Karol Marks) o ekonomii [ pokaż wszystkie cytaty ]

Żył w latach 1818 - 1883, był twórcą marksizmu i współzałożycielem pierwszej międzynarodówki (Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników).
Karl Heinrich Marx (Karol Marks) to: filozof; naukowiec; rewolucjonista; ekonomista
Narodowość: niemiecka
Data urodzenia: wtorek, 5 maja 1818
Data śmierci: środa, 14 marca 1883
Powiązane: komuniści; socjaliści

Wybierz cytaty Karla Heinricha Marxa (Karola Marksa) według kategorii

⇓ ⇓ pokaż więcej kategorii ⇓ ⇓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Wolny jest ten kto posiada środki produkcji.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; o wolności

Pieniądz poniża wszystkich bogów człowieka i zamienia ich w towar.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; filozoficzne; o pieniądzach; religijne, o religii; o Bogu, Bogach

Organizacja społeczeństwa w określonym czasie zależy od środków produkcji czyli sposobu produkcji i organizacji pracy.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii

Nikt nie lubi powściągliwej niewinności u własnej żony ani powściągliwej wypłacalności u swego dłużnika.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; o kobietach; o miłości

Nieodłączną cechą organizacji takiej bazy ekonomicznej są sprzeczności.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii

Maszyna jest kategorią ekonomiczną w nie większym stopniu niż wół ciągnący pług.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; filozoficzne

Kapitał jest pracą umarłą, która jak wampir ożywia się tylko wtedy, gdy wysysa żywa pracę.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; polityczne, o polityce; o socjalizmie i komunizmie
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Robotnicy muszą zdobyć władzę polityczną celem ustanowienia nowej organizacji pracy... Lecz nie twierdzimy, że droga do tego celu jest wszędzie ta sama. Wiemy, że trzeba brać pod rozwagę urządzenia, zwyczaje i obyczaje różnych krajów i nie przeczymy, że istnieją kraje, jak Anglia i Ameryka, gdzie robotnicy mogą osiągnąć swój cel środkami pokojowymi.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; o narodach; o Ameryce; o Wielkiej Brytanii; polityczne, o polityce; o socjalizmie i komunizmie

To, co wytwórca traci jako osoba prywatna, odzyskuje bezpośrednio lub pośrednio jako członek społeczeństwa.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; polityczne, o polityce; o socjalizmie i komunizmie
Opis: o przyszłym społeczeństwie komunistycznym.
Cytaty pochodzi z książki: Krytyka programu gotajskiego

Z punktu widzenia wyższych formacji ekonomicznych społeczeństwa, uznawanie świata za prywatną własność poszczególnych osób wyda się zupełnym absurdem, tak jak uznanie za czyjąś prywatna własność człowieka. Nawet całe społeczeństwo, naród, czy wszystkie społeczeństwa razem wzięte nie mogą być właścicielami świata. Są tylko jego posiadaczami, użytkownikami, i jak dobrzy rodzice, muszą przekazać go przyszłym pokoleniom, w lepszym stanie.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; o narodach; polityczne, o polityce; o socjalizmie i komunizmie
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Właśnie ta zakończona forma świata towarów, forma pieniężna, zamiast ujawniać, zarzuca rzeczową zasłonę na społeczny charakter prac prywatnych.(...) Kategorie burżuazyjnej ekonomii politycznej są takimi właśnie formami. Są to formy myśli mające społeczny, a więc obiektywny walor dla stosunków produkcji tego historycznie określonego społecznego sposobu produkcji, jakim jest produkcja towarowa. Cały mistycyzm świata towarów, cała ta mgła tajemniczości i czarów otaczająca produkty pracy w produkcji towarowej pierzchnie więc od razu, gdy przejdziemy do innych form produkcji.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; polityczne, o polityce
Źródło: Tom I, rozdz. I, 4.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

W samym stosunku wymiennym towarów ich wartość wymienna ukazała się nam jako coś zgoła niezależnego od ich wartości użytkowych. Jeżeli więc istotnie abstrahujemy od wartości użytkowej produktów pracy, otrzymujemy ich wartość, zgodnie z podanym właśnie określeniem. To wspólne, co znajduje wyraz w stosunku wymiennym, czyli w wartości wymiennej towarów, jest więc ich wartością.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii
Źródło: Tom I, rozdz. I, 1.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Ukształtowanie społecznego procesu życiowego, czyli materialnego procesu produkcji, wtedy dopiero zrzuci z siebie zasłonę z mistycznych mgieł, gdy stanie się dziełem swobodnie zrzeszonych ludzi i znajdzie się pod ich świadomą, planową kontrolą – co jednak wymaga takiej materialnej podstawy społeczeństwa, czyli szeregu materialnych warunków bytu, które ze swej strony są samorzutnym wytworem długiego i bolesnego rozwoju dziejowego.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii
Źródło: Tom I, rozdz. I, 4.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Skąd więc pochodzi zagadkowy charakter produktu pracy z chwilą gdy przybiera formę towaru? Oczywiście z tej formy właśnie. Jednakowość różnych prac ludzkich otrzymuje rzeczową postać jednakowej wartości przedmiotowej produktów pracy; mierzenie wydatkowania ludzkiej siły roboczej czasem jego trwania przybiera postać wielkości wartości produktów pracy; wreszcie stosunki wzajemne wytwórców stwierdzające owe społeczne znamiona ich prac przybierają formę społecznego stosunku między produktami pracy.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii
Źródło: Tom I, rozdz. I, 4.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Przedmioty użytkowe tylko dlatego stają się w ogóle towarami, że są produktami niezależnie od siebie wykonywanych prac prywatnych. Ogół tych prac prywatnych tworzy ogólną pracę społeczną. Ponieważ wytwórcy nawiązują z sobą społeczną styczność dopiero przez wymianę produktów swej pracy, specyficznie społeczne znamiona ich prywatnych prac ujawniają się dopiero w obrębie tej wymiany. Inaczej mówiąc, dopiero przez stosunki, jakie wymiana stwarza między produktami pracy, a za ich pośrednictwem między wytwórcami, prace prywatne występują jako człony ogólnej pracy społecznej.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii
Źródło: Tom I, rozdz. I, 3.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Kruszcowa forma naturalna złota pozostaje powszechną formą ekwiwalentną wszystkich towarów, bezpośrednim społecznym ucieleśnieniem wszelkiej pracy ludzkiej. Pęd do tworzenia skarbów z natury nie zna granic. Ze względu na swą jakość, czyli formę, pieniądz nie zna granic, tzn. jest ogólnym przedstawicielem materialnego bogactwa, ponieważ jest bezpośrednio wymienialny na każdy towar. Ale jednocześnie każda rzeczywista suma pieniędzy jest ilościowo ograniczona, ma więc tylko ograniczoną siłę nabywczą. Ta sprzeczność między granicą ilościową a brakiem jakościowych granic pieniądza popycha wciąż zbieracza skarbu do syzyfowej pracy gromadzenia. Dzieje się z nim tak jak ze zdobywcą świata, który za każdym nowym podbojem zdobywa tylko nową granicę.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; o pieniądzach
Źródło: Tom I, rozdz. III, 3.
powiązane hasła: złoto
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Formuły, które na pierwszy rzut oka zdradzają, że właściwe są takiej formacji społecznej, w której jeszcze proces produkcji rządzi ludźmi, a nie człowiek procesem produkcji, wydaję się jej burżuazyjnej świadomości koniecznością równie naturalną i oczywistą jak sama praca produkcyjna. Dlatego też burżuazyjna ekonomia polityczna traktuje przedburżuazyjne formy społecznego organizmu produkcyjnego mniej więcej tak samo jak Ojcowie Kościoła traktują religie przedchrześcijańskie.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; polityczne, o polityce
Tom I, rozdz. I, 4.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Czym jest to równe, tzn. ta wspólna substancja, którą np. dom przedstawia wobec poduszki w wyrazie wartości poduszki? Coś podobnego „nie może w rzeczywistości istnieć” – mówi Arystoteles. Dlaczego? Dom przedstawia – wobec poduszki coś równego o tyle, o ile przedstawia to, co jest istotnie wspólne obojgu, poduszce i domowi. A tym jest – praca ludzka.
Ale Arystoteles nie mógł z samej formy wartości wyczytać, że w formie wartości towarów wszystkie prace są wyrażone jako jednakowa praca ludzka, a wiec jako praca równoznaczna, gdyż społeczeństwo greckie opierało się na pracy niewolników, a więc nierówność ludzi i ich sił roboczych była jego podstawą naturalną. Tajemnicę wyrazu wartości, równość i równoznaczność wszystkich prac, dlatego że są i o ile są pracą ludzką w ogóle, można było odgadnąć dopiero wtedy, gdy pojęcie równości ludzi utrwaliło się jak przesąd ludowy. A to stało się możliwe dopiero w społeczeństwie, w którym forma towarowa stała się powszechną formą produktu pracy, a co za tym idzie, wzajemny stosunek ludzi jako posiadaczy towarów – panującym stosunkiem społecznym.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; socjologiczne; filozoficzne; o pracy
Tom I, rozdz. I, 3.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Aby stać się towarem, produkt musi przejść drogą wymiany do rąk tego, komu służy jako wartość użytkowa. Wreszcie żadna rzecz nie może być wartością, jeżeli nie jest przedmiotem użytecznym. Jeżeli jest bezużyteczna, to i praca w niej zawarta jest bezużyteczna, nie wchodzi w ogóle w rachubę jako praca i dlatego nie stwarza wartości.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; biznes, firma; o pracy
Tom I, rozdz. I, 1.
Cytaty pochodzi z książki: Kapitał

Co wy uważacie za słuszne lub sprawiedliwe, to nie ma znaczenia. Idzie o to, co jest konieczne i nieuniknione w danym systemie produkcji.

strona cytatu
Kategorie: o ekonomii; przemysłowe
Cytaty pochodzi z książki: Płaca, cena i zysk