Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty socjologiczne

Stanisław Jerzy Lec


616 cytatów, 25 cytatów socjologicznych

Theodore "Ted" Kaczynski


23 cytaty, 13 cytatów socjologicznych

Ryszard Kapuściński


189 cytatów, 11 cytatów socjologicznych

Lew Tołstoj


88 cytatów, 9 cytatów socjologicznych

Maria Szyszkowska


79 cytatów, 8 cytatów socjologicznych

Włodzimierz Lenin


82 cytaty, 6 cytatów socjologicznych
↓↓ pokaż więcej autorów ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Kombinacje kategorii

↓↓ pokaż więcej kombinacji kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Cytaty socjologiczne
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat  z tej kategorii:

Co robić z popularnością? Oto odwieczne pytanie ludzi, którzy padli jej ofiarą. No bo, jak się zachować? Czy grać cały czas gwiazdę – jeździć dużą limuzyną z kierowcą, nieustannie bywać tu i tam, otaczać się tłumem pochlebców, mieszkać w pałacu z wysokim murem, brać proszki nasenne – to jakby trudne do zrealizowania w naszej rzeczywistości, no... może oprócz proszków. A zatem model drugi – siatka z zakupami, mieszkanie w bloku, ale myślę, że i ten model wzbudziłby niechęć, bo co to za gwiazda? Nasze społeczeństwo jest dość nietolerancyjne i agresywne.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty socjologiczne
Maryla Rodowicz
Źródło: wywiad Grażyny Korzeniowskiej, Lubię ryzyko, tygodnik „TIM”, listopad 1986.
strona cytatu

Ktoś nieustająco pozwala na to, aby nasze miasta w niekontrolowany sposób niszczyły krajobraz, przyrodę, tradycyjne ścieżki, aleje, wioski, młyny, kręte strumyki czy potoki, żeby zamiast tego wszystkiego budowano jakąś gigantyczną aglomerację, która sprawia, że życie staje się anonimowe, zrywa sieci naturalnych więzi społecznych i swym internacjonalistycznym uniformizmem atakuje wszelką wyjątkowość, tożsamość czy różnorodność.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o przyrodzie, naturze, biologii
Vaclav Havel
Źródło: Trzeba się dziwić, wyborcza.pl, 1 listopada 2011 r., https://wyborcza.pl/7,76842,8590685,trzeba-sie-dziwic.html
strona cytatu

Przyjazd na Zachód jest dla człowieka ze Wschodu dużym wstrząsem, gdyż w obcowaniu z innymi – poczynając od tragarza i szofera taksówki – nie napotyka na żaden opór – są oni zupełnie rozluźnieni, brak im tej wewnętrznej koncentracji, która wyraża się w opuszczeniu głowy albo w latających niespokojnie oczach, gadają, co im ślina na język przyniesie, śmieją się głośno; czyż to możliwe, aby stosunki pomiędzy ludźmi mogły być aż tak proste?

Kategorie: cytaty socjologiczne
Czesław Miłosz
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Zniewolony umysł

Ludzie zapominają, że żyjemy w czasach w których można wyznaczać trendy, gdzie to co podajesz, jeśli komuś się to spodoba, to nagle to będzie czymś chwytliwym. Nie trzeba cały czas próbować spełniać oczekiwań innych i gonić do tego co teraz jest modne, bo tak naprawdę ta prawda interesuje ludzi i tylko to się sprawdza.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o modzie
Julia "Maffashion" Kuczyńska
strona cytatu

Stalin wiedział, że z czasem ludzie wybaczą wszystko, co złe, że nawet zapomną, ba, że będą to wspominać jako największe dobro. Narody są podobne do królowej Anny, wdowy z szekspirowskiego "Ryszarda III" - ich gniew jest nietrwały; wola ich nie jest silna, pamięć mają krótką - i zawsze będą gotowe oddać się zwycięzcy.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o pamięci
Aleksander Sołżenicyn
To jest cytat o Józefie Stalinie, zobacz cytaty o Józefie Stalinie
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Krąg pierwszy

Aby uczynić zło, człowiek musi najpierw uznać je za dobro albo za rzecz rozumną i zgodną z prawem. Taka już jest, na szczęście, natura człowieka, że dla swoich czynów musi on szukać usprawiedliwienia. (…) Ideologia – to ona dostarcza upragnionego usprawiedliwienia łotrostwu i koniecznej, wieloletniej odporności zbrodniarzowi. Potrzebna mu jest teoria społeczna, która pomoże mu – przed sobą samym i przed innymi – wybielić własne postępki i słyszeć – nie wyrzuty, nie przekleństwa, tylko pienia pochwalne i wyrazy czci. W ten sposób inkwizytorzy szukali oparcia i usprawiedliwienia w chrześcijaństwie, konkwistadorzy – w chwale ojczyzny, kolonizatorzy – cywilizacji, hitlerowcy – w rasie, jakobini i bolszewicy – w równości, braterstwie i szczęściu przyszłych pokoleń.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o złu
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Archipelag Gułag

Nikt nie jest jednostką tylko biologiczną. Wszyscy jesteśmy – chcąc nie chcąc – jednostkami, na których jednostkowość składają się dane także kulturowe, a więc społeczne też, etniczne i narodowe.

Kategorie: cytaty socjologiczne
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Małe prozy

Takie wyczekiwanie, żeby coś albo ktoś z nami coś zrobił, jest powszechne. Sami nie czujemy się na siłach. Czekamy nieustannie na Mesjaszy, mesjaszków, na przesłania, poselstwa, zawiadomienia, objawienia.

Kategorie: cytaty socjologiczne
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Małe listy

Dlaczego ludzie szukają obecności drugich? Szukają czasem dobrowolnie i jest to zjawisko powszechne, najpowszechniejsze, jak i to, że znajdując, nie są jednocześnie z tego zadowoleni, a przeciwnie, wola nieustająca pozostawania z drugim jest stowarzyszona z cierpieniem i udręką z tego pozostawania wynikającymi, czego dowodem są chociażby stosunki między ludźmi, nieustające ressentimenti wobec drugich. Ideałem by było, żeby drugi określał mnie, ale zgodnie z moimi życzeniami, zgodnie z moim przepisem na mnie samego. Tym się pewnie tłumaczy, że robimy wszystko, co możemy, żeby drugiemu narzucić własne pojęcie o sobie samym.

Kategorie: cytaty obserwacje; cytaty socjologiczne; cytaty o człowieku, ludziach
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Dziennik. Tom 1. 1962–1969

Zobacz też