Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty polskich dramaturgów

Zobacz listę polskich dramaturgów

Zobacz listę dramaturgów

Cytaty Dramaturgów wg. narodowości

On będzie niesłychanie zazdrosny, a ja będę z panią ciągle tańczył. Przecie to pani zaprosiła mię na ten piknik(…) Przecie ta jego zazdrość musi się o coś zaczepić… Niech wie, o co ma być zazdrosny!

Kategorie: cytaty o zazdrości
Stefan Żeromski
Opis: o zazdrości Barwickiego.
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Przedwiośnie

Pragnąc za pomocą zruszczenia tych chłopów polskich istotnie przyczynić się do szybkiego rozwoju północy na drodze cywilizacji, należałoby to zrobić tak skutecznie, ażeby chłop tutejszy ukochał Rosję, jej prawosławną wiarę, mowę, obyczaj, ażeby za nią gotów był ginąć w wojnie i pracować dla niej w pokoju. Trzebaby więc wydrzeć z korzeniem tutejszy, iście zwierzęcy konserwatyzm tych chłopów. Trzebaby zburzyć tę odwieczną, swoistą kulturę, niby stare domostwo, spalić na stosie wierzenia, przesądy, obyczaje, i zbudować nowe, nasze, tak szybko, jak się buduje miasta w Ameryce Północnej.

Stefan Żeromski
Wizje rusyfikacji. Źródło: rozdział II
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Syzyfowe prace

Myśl wielka, a mianowicie stosująca się do posłuszeństwa względem starszych i rodziców, ukryta jest w formie bajki; całe życie człowieka lekkomyślnego przeprowadzone jest pod obrazem nieposłusznego radom ojca młodzieńca.

Kategorie: cytaty o rodzinie
Stefan Żeromski
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Dzienniki

Zobacz też