Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

Wykazujący od najmłodszych lat uzdolnienia artystyczne urodził się w Warszawie w 1885 roku jako syn malarza i nauczycielki. Jego twórczość obejmowała dziedziny malarstwa, sztuk teatralnych i literatury.

• Profesje Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego): filozof; pisarz; dramaturg; malarz, plastyk, rysownik • Narodowość: polska
• Data urodzenia: piątek, 18 września 1885 • Data śmierci: poniedziałek, 18 września 1939
• Cytaty z książek Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego): 622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta; Nienasycenie; Pożegnanie jesieni

Wybierz cytaty Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego):

Walczę z krańcowym zniechęceniem do życia i powoli wysuwam się jak robaczek spod przywalającego mnie głazu.

Kategorie: cytaty o sobie
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Nienasycenie

Wiecznie to samo balansowanie między śmiercią, jako jedynym nasyceniem, a życiem, rozproszkowanym w przypadkowości (to było najokropniejsze) nawet tych niby "koniecznych" "dzieł sztuki".

Kategorie: cytaty o śmierci
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Nienasycenie

Tak – to jest pewne, że sam fakt istnienia jest potworny: polega na krzywdzie innych, począwszy od milionów istnień, ginących w nas w każdej chwili – i rodzących się – to prawda, ale na taką samą mękę, abyśmy my mogli trwać ten marny wycinek czasu.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty o czasie
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Nienasycenie

Rozumiem właśnie twórczość nie jako produkowanie tej idiotycznej, nikomu niepotrzebnej tak zwanej "czystej formy" i nie jako odwalanie rzeczywistości, tylko jako stwarzanie rzeczywistości nowej, do której uciec można od tej, której mamy dosyć po same gardła...

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty o sobie
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Nienasycenie

Żyć, będąc niezdolnym ani do życia, ani do śmierci; z świadomością małości i nędzy swoich idei; nie kochając nikogo i przez nikogo kochanym nie będąc; być samotnym zupełnie w nieskończonym, bezsensownym (sens jest tu rzeczą subiektywną) wszechświecie – jest rzeczą wprost okropną.

Kategorie: cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty o cierpieniu, smutku; cytaty o samotności; cytaty życiowe, o życiu
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Pożegnanie jesieni

Minęły czasy metafizycznej absolutności sztuki. Sztuka była dawniej jeśli nie czymś świętym, to w każdym razie „świętawym” – zły duch wcielał się w ludzi czynu. Dziś nie ma w kogo – resztki indywidualizmu życiowego to czysta komedia – istnieje tylko zorganizowana masa i jej słudzy. Od biedy zły duch przeniósł się w sferę sztuki i wciela się dziś w zdegenerowanych, perwersyjnych artystów. Ale ci nikomu już nie zaszkodzą ani pomogą: istnieją dla zabawy ginących odpadków burżuazyjnej kultury.

Kategorie: cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty o kulturze i sztuce
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Pożegnanie jesieni

Zobacz też