Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty o złu

Anonim


473 cytaty, 10 cytatów o złu

Lew Tołstoj


88 cytatów, 8 cytatów o złu

Platon


78 cytatów, 7 cytatów o złu

Leonardo da Vinci


122 cytaty, 7 cytatów o złu

Leszek Kołakowski


102 cytaty, 7 cytatów o złu

Ryszard Kapuściński


189 cytatów, 6 cytatów o złu
↓↓ pokaż więcej autorów ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Kombinacje kategorii

↓↓ pokaż więcej kombinacji kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Cytaty o złu
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat  z tej kategorii:

Mówią, że diabeł jest nieduży, wzrostu dziesięcioletniego dziecka, że nosi zielony fraczek, żabot, włosy splecione w harcap, białe pończochy (...). Nie na darmo inna nazwa nieczystej siły jest nad Issą „Niemczyk” – oznacza, że diabeł jest po stronie postępu.

Kategorie: cytaty o złu
Czesław Miłosz
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Dolina Issy

Pierwszymi nagrodami wielkiego zwycięstwa pod Stalingradem był dekret o militaryzacji kolei (chłopcy i kobiety do trybunału) oraz dzień później (17 kwietnia) dekret o wprowadzeniu ciężkich robót i kary szubienicy.

Kategorie: cytaty o złu
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Archipelag Gułag

Aby uczynić zło, człowiek musi najpierw uznać je za dobro albo za rzecz rozumną i zgodną z prawem. Taka już jest, na szczęście, natura człowieka, że dla swoich czynów musi on szukać usprawiedliwienia. (…) Ideologia – to ona dostarcza upragnionego usprawiedliwienia łotrostwu i koniecznej, wieloletniej odporności zbrodniarzowi. Potrzebna mu jest teoria społeczna, która pomoże mu – przed sobą samym i przed innymi – wybielić własne postępki i słyszeć – nie wyrzuty, nie przekleństwa, tylko pienia pochwalne i wyrazy czci. W ten sposób inkwizytorzy szukali oparcia i usprawiedliwienia w chrześcijaństwie, konkwistadorzy – w chwale ojczyzny, kolonizatorzy – cywilizacji, hitlerowcy – w rasie, jakobini i bolszewicy – w równości, braterstwie i szczęściu przyszłych pokoleń.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o złu
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Archipelag Gułag

Historia świata jest historią brutalnego ucisku kobiet, dzieci, artystów przez mężczyzn… Nie lubię męskości… Określenie „zniewieściały” jest w gruncie rzeczy określeniem pochlebnym. Oznacza ono, że dany osobnik często się myje, nie lubi zabijać ludzi, zdolny jest do współczucia, nie lubi wrzeszczeć i pchać się, żeby udowodnić swoją ważność. Kobiety znają wartość życia ludzkiego, nie tylko dlatego, że rodzą ludzi, ale także dlatego, że ich wychowują i wiedzą, jaka to męka, odpowiedzialność i wysiłek. Mężczyźni nie wychowują dzieci, w najlepszym wypadku na pierwszego oddają na ten cel pewną ilość pieniędzy. Nic dziwnego, że potem masakra może wydać im się zajęciem nie tylko lubym, ale i pożytecznym.

Kategorie: cytaty o mężczyznach; cytaty o kobietach; cytaty o złu; cytaty o historii; cytaty o świecie
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Dziennik. Tom 1. 1962–1969

Do tego, żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudności, ich tragedie.

Kategorie: cytaty o złu; cytaty o dobru
Ryszard Kapuściński
strona cytatu

Stopnie barbarzyństwa: najpierw niszczy się tych, którzy tworzą wartości. Potem również ci, którzy wiedzą, co to są wartości i że ludzie, których przed nimi zgładzono, właśnie je tworzyli. Rzeczywiste barbarzyństwo, kiedy nikt już nie potrafi ocenić, nikt już nie wie, że to, co czyni, jest barbarzyństwem.

Kategorie: cytaty o złu
Ryszard Kapuściński
strona cytatu
powiązane hasła: barbarzyństwo
Cytaty pochodzi z: Lapidaria

Człowiek jest z natury istotą złą, której potępieńczą rozkosz sprawia uleganie pokusom, a zwłaszcza pokusie nieposłuszeństwa, posiadania i rozpusty. Dwie żądze plenią się bowiem w duszy człowieka – żądza agresji i żądza kłamstwa. Jeżeli nie pozwolić mu, żeby krzywdził innych, będzie sobie samemu zadawał krzywdę, jeżeli nie napotka nikogo, aby go okłamać, sam siebie w myślach okłamie.

Kategorie: cytaty o złu; cytaty o człowieku, ludziach; cytaty o kłamstwach
Ryszard Kapuściński
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Cesarz

Każdy co dziesiąty winny pasożytnictwa zostanie rozstrzelany na miejscu… Musimy wzmóc siłę terroru… rozstrzeliwać i wywozić… zapoczątkować bezlitosny, masowy terror przeciw kułakom, popom i białogwardzistom…

Kategorie: cytaty o złu
Włodzimierz Lenin
strona cytatu
powiązane hasła: terroryzm

Zobacz też