Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty polskich polityków

Zobacz listę polskich polityków

Zobacz listę polityków

Cytaty Polityków wg. narodowości

Uwierzcie mi jestem wiernym przyjacielem Narodu Rosji. Nigdy nie podniosę ręki i każdego będę zniechęcał do ataku na Rosję. Natomiast zaatakowany będę się bronił i do obrony namawiał. Zrobię wszystko by pomóc Rosji. Macie niedobry system polityczny, który umożliwia jednostce przez wielość kadencji budowanie bandyckich grup zagrażając pokojowi świata i mordujących jak dziś Ukrainę, w tym i Was Rosjan. To ten Wasz system politycznym, który dla dobra Was, chcę pomóc Wam zmienić. Ten system pozwolił Stalinowi dziś Putinowi jutro podobnym na te barbarzyńskie czyny. Czy trzeba więcej dowodów ?! Nie musicie wydawać 5 milionów Euro na osądzenie mnie jestem gotów stawić się w Moskwie i spotkać otwarcie publicznie ZE WSZYSTKIMI TYMI OSKARŻENIAMI, OSKARŻYCIELAMI z Waszej telewizji.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty o Rosji; cytaty oskarżycielskie
Lech Wałęsa
Źródło: Facebook, profil Lecha Wałęsy, https://www.facebook.com/lechwalesa/posts/605748147587772, 18-07-2022
strona cytatu

Tylko ktoś co ma coś tam, nie bardzo, że tak powiem w głowie, może myśleć inaczej. My właśnie tak myślimy.

Kategorie: śmieszne cytaty
Jarosław Kaczyński
Podczas spotkania wyborczego w Płocku, 15 lipiec 2022.
strona cytatu

Wybiła godzina rozstrzygająca! Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swoją przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę orężną. (...) Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś jego warstwom warunki moralnego rozwoju.

Kategorie: cytaty o Polsce
Józef Piłsudski
Źródło: odezwa Józefa Piłsudskiego do narodu, Kraków 6 VIII 1914
strona cytatu

Gdy kamień na taflę, spokojnej wody rzucamy, powstają kręgi, idące wszerz i zamierające powoli. Tak żyją ludzie, gdy śmierci bramy przepastne przekroczą; kręgi powoli zamierają i nikną, pozostawiając po sobie pustotę a nawet zapomnienie. Prawa śmierci i prawa życia, związane ze sobą, są bezwzględne i bezlitosne.

Kategorie: cytaty o śmierci
Józef Piłsudski
Przemówienie Józefa Piłsudskiego przy składaniu prochów Juliusza Słowackiego na Wawelu.
strona cytatu

Proszę panów, agentury obce, to jest zjawisko stałe i codzienne, towarzyszące nam rok za rokiem, dzień za dniem, jest to część naszego życia tak wielka i tak starannie w stosunku do nas ułożona, iż nasza praca – że tak powiem – jest współbieżna z pracą agentur obcych.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
Józef Piłsudski
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.
strona cytatu

Myśmy, legioniści, zrobili ten wstęp do możliwości przelewania krwi za Polskę. Poszliśmy niewielką garstką ludzi, tym różniąc się od wszystkich innych, że swój niewielki strumień krwi, którąśmy mogli dać ze siebie, dać chcieliśmy dla Polski, nie dla czego innego.

Kategorie: cytaty o sobie
Józef Piłsudski
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.
strona cytatu

Niestety, przyjąć wyboru nie jestem w stanie. (...) Zbyt silnie w pamięci stoi mi tragiczna postać zamordowanego Prezydenta Narutowicza, którego nie zdołałem od okrutnego losu ochronić, zbyt silnie działa na mnie brutalna napaść na moje dzieci. (...) Dziękuję raz jeszcze za wybór i proszę o natychmiastowy - daj Boże - szczęśliwy wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.

Kategorie: cytaty o sobie
Józef Piłsudski
O odmowie przyjęcia stanowiska Prezydenta RP.
strona cytatu

Gdy wojna w 1914-ym roku wybuchła, Polacy we wszystkich trzech zaborach zdecydowali oddać Bogu, co boskie — cesarzowi, co cesarskie. Ja i legjoniści postąpiliśmy inaczej, a bez względu, jak kto wtedy patrzał i jak teraz to widzi, zdecydowaliśmy spróbować, czy nie można dać naszemu narodowi bez państwa przedstawicielstwa wojennego w postaci wodza i żołnierza.

Kategorie: cytaty o sobie
Józef Piłsudski
Źródło: przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone 10. VIII. 24. na Zjeździe Legionistów w Lublinie
strona cytatu

W ogóle powiedzieć panu muszę, że ta niechlujna pisanina czyni z naszej konstytucji coś w rodzaju kiepskiego bigosu, w który obok zgniłej szynki pakują nadgniłą słoninkę i kładą to obok nie dokiszonej kapusty; tak, że można i należy każdy paragraf i artykuł brać zupełnie osobno, nie wiążąc go z niczym innym, z żadnym innym, z żadnym innym artykułem.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
Józef Piłsudski
O jakości konstytucji wg. Piłsudskiego za czasów II RP. Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Pan, jako poseł, postawił pytanie po poselsku — to jest tak, że odpowiedzieć na nie nie sposób; albowiem poseł do sejmu jest stworzony na to, ażeby głupio pytał i głupio mówił. To też, wie pan, ja osobiście nieraz wątpię o jakiejkolwiek wartości tak zwanych demokratycznych pojęć, a jeszcze mniej o wartości tak zwanego parlamentaryzmu, gdyż on prowadzi do musu oszukaństw i do musu życia w świecie oszukańczym.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o demokracji
Józef Piłsudski
Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Żołnierze! Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żwawiej, gdy dzieci Naszej Ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia Jej obywateli.

Józef Piłsudski
Odezwa do żołnierzy po zakończeniu okupacji Polski. Źródło: Monitor Polski, wydanie z dnia 12 listopada 1928
strona cytatu

Trzeba będzie zebrać tam radomiaków i powiedzieć im, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy […]. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem, tym lepiej dla sprawy. To musi być atmosfera pokazywania na nich jak na czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle po świecie chodzą.

Kategorie: cytaty oskarżycielskie
Edward Gierek
Reakcja na wydarzenia w Radomiu w 1976 r.
strona cytatu

...zwracam się zwłaszcza do was metalowcy, i górnicy, hutnicy, włókniarze, i budowlani, kolejarze, i drukarze, a szczególnie do was stoczniowcy i portowcy. W całym kraju konieczny jest porządek i ład.

Edward Gierek
Pierwsze wystąpienie jako nowego I-szego sekretarza po wydarzeniach w grudniu 70'tego roku. Źródło: film dokumentalny „Nikt mnie już o nic nie pytał”, https://www.youtube.com/watch?v=UYPd4REw2gU
strona cytatu

Nie trudno domyślić się, kto łoży na organizowanie awantur w Warszawie, i kraju. Różnie pogrobowcy starego ustroju, rewizjoniści, syjoniści, sługusi imperializmu. [...] No ja się po prostu wstydzę tego, że to powiedziałem, a powiedziałem to po prostu, w takim ferworze powiedzmy, mówcy, który nie zawsze kontroluje, to co mówi.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty oskarżycielskie
Edward Gierek
Na przemówieniu. Źródło: film dokumentalny „Nikt mnie już o nic nie pytał”, https://www.youtube.com/watch?v=UYPd4REw2gU
strona cytatu

Zobacz też