Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty o demokracji

Maria Szyszkowska


79 cytatów, 4 cytaty o demokracji

Janusz Korwin-Mikke


107 cytatów, 4 cytaty o demokracji

Winston Churchill


84 cytaty, 2 cytaty o demokracji
↓↓ pokaż więcej autorów ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Kombinacje kategorii

↓↓ pokaż więcej kombinacji kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Cytaty o demokracji
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat  z tej kategorii:

Pan, jako poseł, postawił pytanie po poselsku — to jest tak, że odpowiedzieć na nie nie sposób; albowiem poseł do sejmu jest stworzony na to, ażeby głupio pytał i głupio mówił. To też, wie pan, ja osobiście nieraz wątpię o jakiejkolwiek wartości tak zwanych demokratycznych pojęć, a jeszcze mniej o wartości tak zwanego parlamentaryzmu, gdyż on prowadzi do musu oszukaństw i do musu życia w świecie oszukańczym.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o demokracji
Józef Piłsudski
Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Nic nie może być bardziej odrażające dla demokracji niż uwięzienie osoby lub przetrzymywanie jej w więzieniu, ponieważ jest niepopularna. To prawdziwy test cywilizacji.

Kategorie: cytaty o demokracji
Winston Churchill
strona cytatu

Polska i Węgry – dwa kraje, które nie byłyby wolne, gdyby nie Stany Zjednoczone i zimna wojna – teraz zdecydowały, że demokracja sprawia im zbyt wiele kłopotów i dlatego wolą przywództwo w stylu putinowskim. Wprowadzić rządy autorytarne i zabronić wjazdu wszystkim cudzoziemcom – brzmi znajomo?

Kategorie: cytaty o Polsce; cytaty o Węgrzech; cytaty o demokracji
Bill Clinton
strona cytatu

Bo w demokracji każdy obywatel, niezależnie od zainteresowania polityką, „piastuje urząd”; każdy z nas jest odpowiedzialny; i, w ostatecznym rozrachunku, rodzaj rządu, jaki otrzymamy, zależy od tego, jak wypełniamy te obowiązki. My, ludzie, jesteśmy szefami i będziemy mieć przywództwo polityczne, dobre lub złe, którego się domagamy i na które zasługujemy.

Kategorie: cytaty o demokracji
John Fitzgerald Kennedy (JFK)
strona cytatu

Prawdziwa demokracja, żywa, rozwijająca się i inspirująca, pokłada swoją wiarę w ludziach — wiarę, że ludzie nie tylko wybiorą ludzi, którzy będą sprawnie i wiernie reprezentować ich poglądy, ale także wybiorą ludzi, którzy będą dokonywać ich sumiennego osądu — wiarę, że ludzie nie będą potępiać tych, których przywiązanie do zasad prowadzi ich na niepopularne tory, ale nagradzać odwagę, szanować honor i ostatecznie uznawać słuszność.

Kategorie: cytaty o demokracji
John Fitzgerald Kennedy (JFK)
strona cytatu

Niektórzy dalej dziwują się temu, że wszędzie w Atenach uwzględnia się więcej obywateli podlejszych i biedniejszych, a zwolenników ludu, aniżeli ludzi zacnych.

Kategorie: cytaty o demokracji
Ksenofont
Źródło: Rzecz o ustawie ateńskiej
strona cytatu

Heroiczna obrona Warszawy w 1939 r., udział lotników polskich w bitwie o Wielką Brytanię, solidarność i walka okupowanego kraju, jedynego, który odrzucił kolaborację z Niemcami, Monte Cassino i Normandia, sprawa Katynia – wszystkie te wydarzenia przebijały się na pierwsze strony prasy światowej. Powstanie Warszawskie było w tym łańcuchu wydarzeniem najmocniej kształtującym opinie i nastroje, nad którymi żadna demokracja nie może całkowicie przejść do porządku. Okazało się, że nawet Stalin nie mógł sobie na to pozwolić. Wydawało się, że po zwycięstwie miał w ręku wszystkie atuty i mógł robić, co mu się podobało. A jednak Polska w odróżnieniu od państw bałtyckich i Mołdawii nie została wcielona do ZSRR jako republika sowiecka. Polityczna cena takiej aneksji byłaby w wypadku Polski zbyt wysoka. Pociągnęłaby za sobą całkowite zerwanie z Zachodem, osłabienie wpływów komunistycznych w Europie Zachodniej i gdzie indziej. Potrzebny był kamuflaż i postępowanie stopniowe, a więc utrzymanie na jakiś czas pozorów niepodległości i demokracji. Takie pozory stwarzały tzw. demokracje ludowe.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o Polsce; cytaty o II wojnie światowej; cytaty o demokracji
Jan Nowak-Jeziorański
Źródło: Powstanie warszawskie z perspektywy półwiecza, Marian Marek Drozdowski (red.), op. cit., s. 495.
strona cytatu
powiązane hasła: Powstanie Warszawskie

Demokracja nie może się sprawdzić. Wszędzie są matematycy, wieśniacy i zwierzęta – tak więc demokracja, teoria oparta na założeniu, że matematycy i wieśniacy są równi, nigdy się nie sprawdza. Mądrości nie można sumować – jej maksimum mierzy się mądrością najbystrzejszego członka danej grupy.

Kategorie: cytaty o mądrości; cytaty o demokracji
Robert A. Heinlein
strona cytatu

Zobacz też