Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Philip K. Dick: Science fiction powoduje zawieszenie niedowierzania,...

Nieco podobne cytaty

Jest niemalże nietaktem zauważyć, że nikt nie szczyci się ignorancją w dziedzinie literatury. Jednak społecznie akceptowalne jest przechwalanie się ignorancją jeżeli chodzi o naukę, a niekompetencja w dziedzinie matematyki to powód do dumy.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o nauce, naukowe; cytaty o literaturze, o książkach; cytaty o matematyce
Richard Dawkins
Ang.: "It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics."
strona cytatu

Biblia powinna być studiowana ale nie jako rzecz realna. Biblia jest fikcją, mitem, poezją - wszystkim tylko nie prawdą, powinna być studiowana ponieważ jest podstawą większości naszej literatury i kultury.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty o literaturze, o książkach; cytaty religijne, o religii; cytaty chrześcijańskie; cytaty antyreligijne
Richard Dawkins
Ang.: "The Bible should be taught, but emphatically not as reality. It is fiction, myth, poetry, anything but reality. As such it needs to be taught because it underlies so much of our literature and our culture."
strona cytatu

Z prostotą kroczcie drogą Pana i nie zadręczajcie waszego ducha. Trzeba, abyście znienawidziły wasze wady, ale czyńcie to z umiarkowaną nienawiścią, a nie gniewnie i nerwowo. (...) Z braku cierpliwości, moje dobre córki, wasze niedoskonałości zamiast zanikać, rozrastają się coraz bardziej, gdyż niepokój i zatroskanie o pozbycie się ich, powoduje ich umocnienie.

Kategorie: cytaty o Bogu, Bogach; cytaty religijne, o religii; cytaty o umyśle, duszy; cytaty chrześcijańskie
Ojciec Pio
Epist. 111, s. 579
strona cytatu

W kinie amerykańskim obowiązuje czysto komercyjne podejście. Nie można mieć złudzeń. Teraz akurat dobrze sprzedaje się science-fiction. Czasami, jak w w wypadku adaptacji Dicka czy „Solaris” Hollywood idzie na pewien eksperyment, bo chce poszerzyć repertuar, ale tak naprawdę w tej zabawie chodzi tylko o pieniądze. Duże pieniądze. Ja nie mam aż tyle wolnego czasu, żeby dniami i nocami oglądać te wszystkie filmy. Na pewno nic ciekawego nie zwabiło mnie w ich treści. Coraz młodsi reżyserzy straszą nas ciągle tym samym – narkotykami, robotami, ale są to odgrzewane kotlety przyprawione nowymi zapachami. Nikt nie wymyślił nic nowego.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce
Stanisław Lem
strona cytatu
powiązane hasła: Kino; Film

Fikcja którą jestem najbardziej zainteresowany, odwołuje się do realnego świata.

Kategorie: cytaty o sobie
Raymond Carver
Ang.: "The fiction I'm most interested in has lines of reference to the real world."
strona cytatu

Zobacz też