Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty o kulturze i sztuce

Stanisław Jerzy Lec


616 cytatów, 31 cytatów o kulturze i sztuce

Leonardo da Vinci


122 cytaty, 10 cytatów o kulturze i sztuce

Pablo Ruiz Picasso


20 cytatów, 9 cytatów o kulturze i sztuce

Stanley Kubrick


21 cytatów, 8 cytatów o kulturze i sztuce

Auguste Rodin


13 cytatów, 7 cytatów o kulturze i sztuce

Stephen King


135 cytatów, 7 cytatów o kulturze i sztuce
↓↓ pokaż więcej autorów ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Kombinacje kategorii

↓↓ pokaż więcej kombinacji kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Cytaty o kulturze i sztuce
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat  z tej kategorii:

Wydaje się, że największą chwałą jaką nasza kultura obdarza artystów w dzisiejszych czasach jest wystąpienie w reklamie – całkowicie nagim sikając na maskę nowego samochodu. Zawsze z determinacją i uporem odrzucałem ten wątpliwy zaszczyt.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty o kulturze i sztuce
Tom Waits
strona cytatu

Mało kto rozumie sytuację, wszyscy oślepli, mają przed oczami tylko kolorowe punkty. Musimy jakoś przeciwstawić się tej piwno-telewizyjnej pseudokulturze, która się tu wytworzyła. Czy nie zastanowiłeś się, dlaczego oni poją nas piwem i karmią tanią masową rozrywką? Jedno i drugie zawiera ten sam podstawowy składnik: ogłupiacz! Popatrz na tych ludzi! Cóż widzą przed sobą? Życie wypełnione piwkiem i bezsensownymi programami rozrywkowymi!

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty socjologiczne
Janusz Zajdel
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Limes inferior

Ja przede wszystkim ubolewam, że artysta nie ma gdzie pokazać tego, co robi. Ja jestem w tym cyrku dlatego, że wydaję płytę i mam świadomość, że muszę się gdzieś promować. Przecież nie będę tańczyć na rurze! Czy na lodzie… Nie ma innych propozycji dla artystów, którzy chcą zaistnieć, nie ma programów muzycznych, są tylko festiwale. Artyści robią co mogą, żeby się podlansować. Gwiazdki serialu chodzą na promocje perfum, żeby ich zdjęcie ukazało się w kronice towarzyskiej.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty o kulturze i sztuce
Maryla Rodowicz
O swoim udziale w programi Gwiezdny cyrk.
strona cytatu

Tak, jesteśmy niczym, a między jednym nic a drugim nic nie ma żadnej różnicy! Różnice to tylko staroświeckie złudzenie. To kłamstwo naszej kultury, która zawsze celebrowała hierarchię. Panie i panowie, drogi wspólny mianowniku. Proszę o wspólny okrzyk słusznej drwiny z hierarchii i kultury, tego obrzydliwego zakłamania!

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty filozoficzne
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Rzeźnia

(…) artysta nic nie ma i nic mieć nie może ze swojej sztuki. Nic w kategoriach uciech i światowych satysfakcji jako głównej rekompensaty. Nawet jeżeli jego sztuka przynosi mu sławę i pieniądze… Ma się, ale jak by się nie miało. Zazdrośnicy mogą spać spokojnie.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Małe listy

Każda kultura wymaga akceptacji i zrozumienia. I aby ją pojąć, trzeba ją najpierw poznać. Czym kultury różnią się od siebie? Przede wszystkim – obyczajami. Powiedz mi, jak się ubierasz, jak się zachowujesz, jakie masz zwyczaje, jakim bogom oddajesz cześć – a powiem ci, kim jesteś. Człowiek nie tylko tworzy kulturę i mieszka w niej, człowiek nosi ją w sobie, człowiek jest kulturą.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty o człowieku, ludziach
Ryszard Kapuściński
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Podróże z Herodotem

Umysł Europejczyka uznaje, że ma granice, akceptuje swoją niedoskonałość, jest sceptyczny, wątpi, stawia znaki zapytania. W innych kulturach tego nie ma. Więcej – są one skłonne do pychy, do uznawania wszystkiego, co własne, za doskonałe, słowem – są one w stosunku do siebie bezkrytyczne. Winą za całe zło obarczają wyłącznie innych, inne siły (spiski, agentów, obcą dominację w różnych formach). Wszelką krytykę uznają za złośliwy atak, za przejaw dyskryminacji, za rasizm itd. Przedstawiciele tych kultur traktują krytykę jako osobistą obrazę, jako rozmyślną próbę ich poniżenia, nawet jako formę znęcania się.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty o Europie; cytaty o umyśle, duszy
Ryszard Kapuściński
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Heban

Zobacz też