Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty o świecie

Ryszard Kapuściński


189 cytatów, 11 cytatów o świecie

Paulo Coelho


102 cytaty, 9 cytatów o świecie

Stanisław Lem


72 cytaty, 7 cytatów o świecie

Stephen King


135 cytatów, 6 cytatów o świecie

Andrzej Majewski


113 cytatów, 6 cytatów o świecie

Witold Gombrowicz


45 cytatów, 6 cytatów o świecie
↓↓ pokaż więcej autorów ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Kombinacje kategorii

↓↓ pokaż więcej kombinacji kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Cytaty o świecie
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat  z tej kategorii:

Żyjemy (…) w pierwszej cywilizacji ateistycznej, czyli w cywilizacji, która utraciła związek z nieskończonością i wiecznością. Dlatego przeważa w niej zawsze korzyść krótkotrwała nad długotrwałą. Ważne jest, czy jakaś inwestycja zwróci się w ciągu dziesięciu albo piętnastu lat, a mniej ważne, jak wpłynie na życie naszych potomków za lat sto.

Kategorie: cytaty o świecie
Vaclav Havel
Źródło: Trzeba się dziwić, wyborcza.pl, 1 listopada 2011 r., https://wyborcza.pl/7,76842,8590685,trzeba-sie-dziwic.html
strona cytatu
powiązane hasła: cywilizacja

Kiedy skończy się gniewny, buntowniczy okres w twoim życiu, kiedy masz gdzieś cały świat, zaczyna się przerażający okres, w którym chcesz całemu światu dokopać.

Kategorie: cytaty o świecie
Tupac Shakur
strona cytatu
powiązane hasła: psychologia

Ostatnie dekady pokazały wielki punkt zwrotny w historii. Ta konfrontacja Zachodu ze Wschodem, ich rozróżnienie zaczęło się zacierać, torując drogę do innej przeciwstawności: Północy i Południa. Północ oznacza Pierwszy Świat lub złoty miliard - Europa i USA, razem z Australią i Nową Zelandią. Południe oznacza Trzeci Świat, ekstremalnie zacofany Trzeci Świat.

Kategorie: cytaty o historii; cytaty o świecie
Aleksander Sołżenicyn
Źródło: dyskusja o książce "Żyj bez kłamstwa", https://www.youtube.com/watch?v=G79wp6s9JdY
strona cytatu

Historia świata jest historią brutalnego ucisku kobiet, dzieci, artystów przez mężczyzn… Nie lubię męskości… Określenie „zniewieściały” jest w gruncie rzeczy określeniem pochlebnym. Oznacza ono, że dany osobnik często się myje, nie lubi zabijać ludzi, zdolny jest do współczucia, nie lubi wrzeszczeć i pchać się, żeby udowodnić swoją ważność. Kobiety znają wartość życia ludzkiego, nie tylko dlatego, że rodzą ludzi, ale także dlatego, że ich wychowują i wiedzą, jaka to męka, odpowiedzialność i wysiłek. Mężczyźni nie wychowują dzieci, w najlepszym wypadku na pierwszego oddają na ten cel pewną ilość pieniędzy. Nic dziwnego, że potem masakra może wydać im się zajęciem nie tylko lubym, ale i pożytecznym.

Kategorie: cytaty o mężczyznach; cytaty o kobietach; cytaty o złu; cytaty o historii; cytaty o świecie
Sławomir Mrożek
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Dziennik. Tom 1. 1962–1969

Przeciążony umysł ludzki odruchowo broni się przed poznawaniem świata. Poraża nas różnorodność, wobec której jesteśmy bezradni, przerasta nas ona, nie możemy opanować ogromu, którym jest dziś świat, tej wielości kultur, cywilizacji, regionalizmów, religii, języków.

Kategorie: cytaty o umyśle, duszy; cytaty o świecie
Ryszard Kapuściński
strona cytatu

Przeciętny człowiek nie jest specjalnie ciekaw świata. Ot, żyje, musi jakoś się z tym faktem uporać, im będzie go to kosztowało mniej wysiłku – tym lepiej. A przecież poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolność, aby patrząc – nie widzieć, aby słuchając – nie słyszeć.

Kategorie: cytaty o człowieku, ludziach; cytaty o świecie
Ryszard Kapuściński
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Podróże z Herodotem

Każdy świat ma własną tajemnicę i że dostęp do niej jest tylko na drodze poznania języka. Bez tego świat ów pozostanie dla nas nieprzenikniony i niepojęty, choćbyśmy spędzili w jego wnętrzu całe lata. Co więcej – zauważyłem związek między nazwaniem a istnieniem, bo stwierdzałem po powrocie do hotelu, że widziałem na mieście tylko to, co umiałem nazwać, ze na przykład pamiętałem napotkaną akację, lecz już nie drzewo, które stało obok niej, ale którego nazwy nie znałem. Słowem, rozumiałem, że im więcej będę znał słów, tym bogatszy, pełniejszy i bardziej różnorodny świat otworzy się przede mną.

Kategorie: cytaty o słowach; cytaty o umyśle, duszy; cytaty o świecie
Ryszard Kapuściński
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Podróże z Herodotem

Zobacz też