Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski: polski pisarz prozaik, publicysta, dramaturg, pochodził ze zubożałej szlachty herbu Jelita. W swojej twórczości poruszał sumienie, zajmując się tematami cierpienia i biedy robotników i chłopów. Do najważniejszych dzieł Stefana Żeromskiego zalicza się "Przedwiośnie", "Ludzie bezdomni", "Syzyfowe prace", "Popioły".

• Profesje Stefana Żeromskiego: pisarz; dramaturg • Narodowość: polska
• Data urodzenia: piątek, 14 października 1864 • Data śmierci: piątek, 20 listopada 1925
• Cytaty z książek Stefana Żeromskiego: Dzieje grzechu; Dzienniki; Przedwiośnie; Syzyfowe prace

Wybierz cytaty Stefana Żeromskiego według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Stefan Żeromski
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Stefana Żeromskiego:

Szczęście nie znosi za sobą pościgu. Napastowane – odwraca się i zaczyna prześladować napastnika.

Kategorie: cytaty o szczęściu
strona cytatu

On będzie niesłychanie zazdrosny, a ja będę z panią ciągle tańczył. Przecie to pani zaprosiła mię na ten piknik(…) Przecie ta jego zazdrość musi się o coś zaczepić… Niech wie, o co ma być zazdrosny!

Kategorie: cytaty o zazdrości
Opis: o zazdrości Barwickiego.
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Przedwiośnie

Pragnąc za pomocą zruszczenia tych chłopów polskich istotnie przyczynić się do szybkiego rozwoju północy na drodze cywilizacji, należałoby to zrobić tak skutecznie, ażeby chłop tutejszy ukochał Rosję, jej prawosławną wiarę, mowę, obyczaj, ażeby za nią gotów był ginąć w wojnie i pracować dla niej w pokoju. Trzebaby więc wydrzeć z korzeniem tutejszy, iście zwierzęcy konserwatyzm tych chłopów. Trzebaby zburzyć tę odwieczną, swoistą kulturę, niby stare domostwo, spalić na stosie wierzenia, przesądy, obyczaje, i zbudować nowe, nasze, tak szybko, jak się buduje miasta w Ameryce Północnej.

Wizje rusyfikacji. Źródło: rozdział II
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Syzyfowe prace

Myśl wielka, a mianowicie stosująca się do posłuszeństwa względem starszych i rodziców, ukryta jest w formie bajki; całe życie człowieka lekkomyślnego przeprowadzone jest pod obrazem nieposłusznego radom ojca młodzieńca.

Kategorie: cytaty o rodzinie
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Dzienniki

Zobacz też