Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Immanuel Kant

Są cytaty innych osób o Immanuelu Kancie,

niemiecki filozof (1724 - 1804)

• Profesje Immanuela Kanta: filozof • Narodowość: niemiecka
• Data urodzenia: sobota, 22 kwietnia 1724 • Data śmierci: niedziela, 12 lutego 1804

Wybierz cytaty Immanuela Kanta według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Immanuel Kant
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Immanuela Kanta:

(...) zaraz sobie uświadamiam, że mogę wprawdzie chcieć kłamstwa, nigdy jednak powszechnego prawa kłamania; albowiem według takiego prawa nie istniałoby właściwie żadne przyrzeczenie, ponieważ na próżno udawałbym wobec drugich, że chcę tak a tak postąpić w przyszłości, gdy oni temu i tak nie uwierzą, a gdyby to nawet lekkomyślnie uczynili, oddaliby mi przecież wet za wet.

Kategorie: cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty obserwacje; cytaty o dobru; cytaty życiowe, o życiu
strona cytatu

Wieczny pokój wymaga radykalnej i niezbędnej przemiany ludzkich relacji, bez której wszelka własność i bezpieczeństwo są niepewne. Wymaga on ustanowienia powszechnego ustroju państwowego (Völkerstaat, civitas gentium). Jest to niewykonalne, zamiast tego musimy zaakceptować związek państw (Völkerbund). Ponieważ jednak niewykonalność tego projektu nie została ostatecznie dowiedziona, a moralność domaga się wiecznego pokoju, a więc i powszechnego państwa obywatelskiego, należy mimo wszystko uznać wieczny pokój za cel, do którego będziemy nieustannie się przybliżać dzięki ciągłemu postępowi.

Kategorie: cytaty wojskowe, o wojnie; cytaty polityczne, o polityce; cytaty obserwacje
"O wiecznym pokoju"
strona cytatu

Oświeceniem nazywamy wyjście człowieka z niepełnoletności, w którą popadł z własnej winy. Niepełnoletność to niezdolność człowieka do posługiwania się własnym rozumem, bez obcego kierownictwa. Zawinioną jest ta niepełnoletność wtedy, kiedy przyczyną jej nie jest brak rozumu lecz decyzji i odwagi posługiwania się nim bez obcego kierownictwa. Sapere aude! Miej odwagę posługiwać się swym własnym rozumem – tak oto brzmi hasło Oświecenia.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty obserwacje
strona cytatu

Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej się nad nimi zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie. Są to dla mnie dowody, że jest Bóg nade mną i Bóg we mnie.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty obserwacje; cytaty o Bogu, Bogach; cytaty o niebie; cytaty życiowe, o życiu
"O dwóch rzeczach, które napełniają duszę podziwem"
strona cytatu

Zobacz też