Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj

Cytaty o sumieniu


347 cytatów, 5 cytatów o sumieniu

152 cytaty, 5 cytatów o sumieniu

144 cytaty, 3 cytaty o sumieniu

322 cytaty, 3 cytaty o sumieniu
⇓ ⇓ pokaż więcej autorów ⇓ ⇓
wszyscy autorzy z kategorii o sumieniu
Galeria cytaty o sumieniu,
kliknij aby powiększyć
Kombinacje kategorii o sumieniu
⇓ ⇓ pokaż więcej kombinacji kategorii ⇓ ⇓

Ani tragedia, ani komedia nie stanowią wcale żywiołów serio - te nie wrażeń, lecz sumienia dotyczą, i stąd to dzieje się, że tak utęskliwych lamentów, jako i wyśmiewisk można nadużyć, czyniąc je zupełnie zobojętnionymi, gdy tymczasem serio nigdy obojętnym nie bywa ani jest.

Cyprian Kamil Norwid
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Pisma wybrane. Proza

(...) wolę zmagać się z angielskim prawem, a nie z własnym sumieniem.

Arthur Conan Doyle
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; prawne, o prawie
Cytaty pochodzi z książki: Powrót Sherlocka Holmesa

Król nigdy nie może żałować użycia siły. Bolesna konieczność to konieczność i król nie może się zatrzymać w obliczu żadnej konieczności. Nawet kiedy jest mu niemiła. Nigdy się nie obawialiśmy surowości; król wie, czego potrzebuje naród, naród tego przecież nie wie. Na przykład tego, żeby go ukarać. Musimy stosować się do nakazów. Naszego sumienia i to wszystko. Nigdy nie cierpimy z powodu wymierzenia kary, ponieważ wierzymy w tę karę, mamy całkowite zaufanie do Naszego sumienia. Tak musi być i tak jest.

Hajle Syllasje I
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o władzy
Z wywiadu z Orianą Fallaci w czerwcu 1972. Źródło: Oriana Fallaci, Wywiad z historią, op. cit., s. 418.

(...) uczciwośc jest to rzecz taka, która od sumienia zależy, więc na każdym miejscu świata tego sumienie świadome zła i dobra czystym pozostać może...

Eliza Orzeszkowa
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Zygmunt Ławicz i jego koledzy

Jakże ciężka jest samotność dla człowieka dręczonego wyrzutami sumienia!

Juliusz Verne
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o samotności; o człowieku, ludziach
Cytaty pochodzi z książki: Tajemnicza wyspa

"Sumienie ma swoje prawa, ponieważ ma obowiązki" [cytat za kard. J. H. Newman`em, wybitnym obrońcą praw sumienia].

Jan Paweł II
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Veritatis Splendor

Zanik idei uniwersalnej prawdy o dobru, dostępnym poznawczo dla ludzkiego rozumu, w nieunikniony sposób doprowadził także do zmiany koncepcji sumienia: nie jest już ono postrzegane w swojej rzeczywistości pierwotnej, czyli jako akt rozumowego poznania dokonywany przez osobę, która w określonej sytuacji ma zastosować wiedzę uniwersalną o dobru i tym samym wyrazić swój sąd o tym, jaki sposób postępowania należy uznać tu i teraz za słuszny. Powstała tendencja, by przyznać sumieniu jednostki wyłączny przywilej autonomicznego określania kryteriów dobra i zła oraz zgodnego z tym działania. Wizja ta łączy się z etyką indywidualistyczną, według której każdy człowiek staje wobec własnej prawdy, różnej od prawdy innych. Posunięty do skrajnych konsekwencji, indywidualizm prowadzi do zaprzeczenia samej idei natury ludzkiej.

Jan Paweł II
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; filozoficzne; moralizatorskie, etyczne; o dobru
Cytaty pochodzi z książki: Veritatis Splendor

...w niektórych nurtach myśli współczesnej do tego stopnia podkreśla się znaczenie wolności, że czyni się z niej absolut, który ma być źródłem wartości. W tym kierunku idą doktryny, które zatracają zmysł transcendencji lub które otwarcie deklarują się jako ateistyczne. Sumieniu indywidualnemu przyznaje się prerogatywy najwyższej instancji osądu moralnego, która kategorycznie i nieomylnie decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Do tezy o obowiązku kierowania się własnym sumieniem niesłusznie dodano tezę, wedle której osąd moralny jest prawdziwy na mocy samego faktu, że pochodzi z sumienia. Wskutek tego zanikł jednak nieodzowny wymóg prawdy, ustępując miejsca kryterium szczerości, autentyczności, "zgody z samym sobą", co doprowadziło do skrajnie subiektywistycznej interpretacji osądu moralnego.

Jan Paweł II
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o wolności; moralizatorskie, etyczne
powiązane hasła: ateizm
Cytaty pochodzi z książki: Veritatis Splendor

Ciemności błędu i grzechu nigdy jednak nie zdołają do końca zgasić w człowieku światła Boga Stwórcy. W głębi serca stale tęskni on za absolutną prawdą i pragnie w pełni ją poznać, czego wymownym dowodem są niestrudzone poszukiwania, jakie człowiek prowadzi na każdym polu i w każdej dziedzinie Jeszcze dobitniej tego dowodzi jego poszukiwanie sensu życia. Rozwój nauki i techniki bowiem, bowiem, choć stanowi wspaniałe świadectwo inteligencji i wytrwałości człowieka, nie odpowiada jeszcze na ostateczne pytania religijne ludzkości, ale raczej jest dla niej bodźcem, by podjąć najboleśniejsze i rozstrzygające zmagania, które toczą się w sercu i sumieniu.

Jan Paweł II
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o świetle; o sercu; o grzechu; o Bogu, Bogach
Cytaty pochodzi z książki: Veritatis Splendor

Sumienie i tchórzostwo to niemal jedno i to samo, Basilu. Sumienie to nazwa reklamowa firmy, ot co.

Oscar Wilde
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Portret Doriana Graya

Nie może się z czystym sumieniem przyjąć dwóch rodzajów świadomości: jednej przezyciowej, bezpośredniej, hyletycznej, tej od jakości bezpośrednio danych, i drugiej: myślącej - przy czym związek ich (choćby psychologicznie, zwyczajnie biorąc) stawał się czymś zupełnie niepojętym.

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o świadomości
Cytaty pochodzi z książki: Jedyne wyjście

Doświadczenie aż nazbyt potwierdza wątpliwości co do tego, czy sumienie wszystkich i zawsze wskazuje czyn słuszny. I dalej: albo każde moje przekonanie uważam za głos sumienia, a wtedy zbędne jest wszelkie poszukiwanie dobra, i wskazane tylko słuchanie głosu sumienia, zbędna jest praca moralna, niby w najbardziej kwiecistym systemie moralności. Albo też nie każde moje przekonanie jest głosem sumienia; trzeba ten głos odnaleźć, ale wtedy, jakiż jest probierz do odróżnienia?

Władysław Tatarkiewicz
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: O bezwzględności dobra

 Granicę karności może oznaczyć tylko sumienie. To sumienie, które jest głosem Bożym w człowieku, położy tamę nadużyciom. Ale największe nawet nadużywanie słowa karność nie powinno ani na chwilę pozwolić zapomnieć, że jest ona jedną z tych cnót, które koniecznie musimy wyrobić we wszystkich Polakach, jeśli nie chcemy zmarnieć.

Andrzej Małkowski
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o Polsce
Cytaty pochodzi z książki: Jak skauci pracują

[...] na sercu było mi tak ciężko, jakbym popełnił grzech, mimo, że w niczym nie zawiniłem. Ale tak już w życiu jest, sumienie gryzie człowieka niezależnie od tego czy zrobi źle czy dobrze. Jakby istniało tylko po to żeby dokuczać, nie zaś rozważać i filozofować. Przyznaję, że gdybym miał psa, tak postępującego tobym go otruł. Bo sami państwo powiedzcie — i zajmuje więcej miejsca, niż wszystkie inne wnętrzności razem wzięte, i gospodarzowi ciągle robi na złość.

Mark Twain
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o sercu
Cytaty pochodzi z książki: Przygody Hucka Finna

Nie lubi się człowieka, którego się skrzywdziło. Bo stanowi on wyrzut sumienia.

Zbigniew Nienacki
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o człowieku, ludziach
Cytaty pochodzi z książki: Pan Samochodzik i Winnetou

Nic bardziej zwierzęcego, niż czyste sumienie, na trzeciej planecie Słońca.

Wisława Szymborska
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; o zwierzętach

Kierujmy się jedynie sumieniem, nie róbmy niczego dla ludzkiej opinii. Niechże o nas będzie i zła, bylebyśmy zasługiwali na dobrą.

Seneka Starszy
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu; moralizatorskie, etyczne
Łacina: Conscientiae satis fiat, nil in famam laboremus: sequatur vel mala, dum bene merentis.

"Wyrzut sumienia” jako taki jest przeszkodą do wyzdrowienia - trzeba usiłować przeważyć wszystko przez nowe postępki, by jak najprędzej ujść przed schorzałością samotortury...

Fryderyk Nietzsche
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Wola mocy

Niegdyś wnioskowano: sumienie odrzuca ten postępek; a więc ten postępek jest godny potępienia. W rzeczy samej sumienie odrzuca pewien postępek, ponieważ już od dawna jest on potępiony. Sumienie wtóruje tylko: nie stwarza ono żadnych wartości. To, co ongi skłaniało do odrzucenia pewnych postępków, to było nie sumienie, lecz przeświadczenie (lub przesąd) co do ich następstw...Przytakiwanie sumienia, miłe uczucie „zgody z sobą” stoi na tym samym poziomie, co upodobanie artysty w swym dziele - nie dowodzi ono niczego...Zadowolenie z siebie nie jest miarą wartości tego, do czego się ściąga, tak samo, jak brak jego nie jest argumentem przeciwko wartości jakiejś rzeczy. Wiemy zbyt mało, byśmy mogli mierzyć wartość swych postępków: brak nam do tego możności zajmowania stanowiska obiektywnego: kiedy odrzucamy jakiś postępek, jesteśmy także nie sędziami, jeno stronnikami...Szlachetne wzruszenia, jako towarzysze postępków, nie dowodzą bynajmniej ich wartości: artysta może z najwyższym patosem stanu wewnętrznego wydać na świat nędzotę. Winno by się raczej powiedzieć, że te wzruszenia są zwodnicze: nęcąc, odciągają nasz wzrok i naszą siłę od krytyki, od ostrożności, od podejrzenia, że jakieś głupstwo robimy...robią nas głupimi.

Fryderyk Nietzsche
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Wola mocy

Sumienie zastępcze.
Jeden człowiek jest dla drugiego człowieka sumieniem jego, wtedy to zwłaszcza ważne, gdy ów drugi jest bez sumienia.

Fryderyk Nietzsche
strona cytatu
Kategorie: o sumieniu
Cytaty pochodzi z książki: Jutrzenka. Myśli o przesądach moralnych