Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
David Ricardo: początkowo, we wczesnych stadiach rozwoju relacje...

początkowo, we wczesnych stadiach rozwoju relacje wymienne układały się zgodnie z relacjami nakładów płacy i pracy niezbędnej do wytworzenia danego dobra, czy też dóbr, które podlegają wymianie

Kategorie: cytaty o ekonomii
David Ricardo

Nieco podobne cytaty

Ukształtowanie społecznego procesu życiowego, czyli materialnego procesu produkcji, wtedy dopiero zrzuci z siebie zasłonę z mistycznych mgieł, gdy stanie się dziełem swobodnie zrzeszonych ludzi i znajdzie się pod ich świadomą, planową kontrolą – co jednak wymaga takiej materialnej podstawy społeczeństwa, czyli szeregu materialnych warunków bytu, które ze swej strony są samorzutnym wytworem długiego i bolesnego rozwoju dziejowego.

Kategorie: cytaty o ekonomii
Karl Heinrich Marx (Karol Marks)
Źródło: Tom I, rozdz. I, 4.
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Kapitał

Biurokratyczny socjalizm PRL jest ustrojem (...) obiektywnie uwarunkowanym przez poziom rozwoju gospodarczego i strukturę ekonomiczno-społeczną zarówno Rosji carskiej, jak i Polski międzywojennej oraz znakomitej większości krajów naszego obozu.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty socjalistyczne, komunistyczne
Jacek Kuroń
Źródło: List otwarty do partii (1964), w: Dojrzewanie. Pisma polityczne 1964–1968, wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2009.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Decyzja rządu o zmianach w systemie emerytalnym została przedstawiona jako prosta operacja techniczna. Tymczasem dotyka ona fundamentalnych spraw: uczciwości w życiu publicznym, powagi państwa i prawa, rozwoju polskiej gospodarki. Tylko przy tendencyjnych założeniach można dowodzić, że na tej operacji nikt nie straci, a może niektórzy skorzystają.

Kategorie: cytaty o ekonomii; cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty finansowe; cytaty polityczne, o polityce; cytaty zaczepno-obronne
Leszek Balcerowicz
Źródło: wyborcza.pl, 29 stycznia 2011. Cytat odnosi się do reformy / zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.
strona cytatu

Spójrzmy na silne i stabilne gospodarki krajów skandynawskich. Mają wysokie podatki, a równocześnie wzrost gospodarczy, doskonałe wskaźniki rozwoju społecznego, znakomity poziom edukacji i służby zdrowia. Obniżenie podatków przez administrację Busha w niewielkim tylko stopniu pobudziło gospodarkę. Z cięć podatkowych skorzystali bowiem najbogatsi.(...) Cięcia podatkowe mają też inne fatalne skutki – mniej jest pieniędzy na inwestycje publiczne, infrastrukturę, badania naukowe, edukację. Dolar stał się niestabilny.

Kategorie: cytaty o ekonomii; cytaty finansowe; cytaty polityczne, o polityce; cytaty lewicowe
Joseph Eugene Stiglitz
Źródło: gospodarka.gazeta.pl, 20 stycznia 2007
strona cytatu

Korytarzami Parlamentu Europejskiego wolę chodzić chyłkiem. W późnych albo wczesnych godzinach.

Kategorie: cytaty o sobie
Bronisław Geremek
O rezultatach swojego wstydu z powodu sytuacji politycznej w Polsce. Źródło: „Przegląd”, 16 maja 2007 r.
strona cytatu

Po pierwsze przypomniał, że nie tylko państwo może być niesprawne i nieefektywne, ale rynki także. Upadła teza o nieomylności rynków. Jeżeli ktoś jeszcze wierzy, że rynek zawsze ma racje, że musi być efektywny, że jest racjonalny, że ceny rynkowe oddaja rzeczywiste relacje, to teraz z cała pewnością wiemy, że się myli.

Kategorie: cytaty o ekonomii
Marek Belka
Marek Belka o tym czego nauczył nas "kryzys finansowy". Źródło: http://www.polityka.pl/rynek/ekonomia/1506638,2,wywiad-z-markiem-belka-nowym-prezesem-nbp.read
strona cytatu

Większość ludzi chciałaby polecieć w kosmos, gdyby tylko było ich na to stać. Nasza rola to pomoc w rozwoju nowych przedsiębiorstw i przedsiębiorców, dzięki czemu więcej ludzi będzie na te podróże stać. (...) Wierzę, że i pan pewnego dnia będzie mógł się nazwać astronautą.

Kategorie: cytaty o kosmosie, wszechświecie
Richard Branson
strona cytatu

Człowiek jest obdarzony płcią i nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Nie wiem dlaczego tak wiele osób traktuje płeć jako coś ohydnego czy wstydliwego. Do nagich zdjęć przekonał mnie Tom Kelley (...). Początkowo byłam niechętna ale potem pomyślałam, że skoro mam być symbolem czegoś to dlaczego nie seksu. W to przynajmniej wierzę. Szkoda tylko, że symbol z natury jest rzeczą, nie chciałam stać się przedmiotem.

Kategorie: cytaty o sobie
Marilyn Monroe
Z ostatniego wywiadu z Marilyn.
strona cytatu

Zobacz też