Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

PRL

Powiązane osoby: Jan Paweł II; Aleksander Kwaśniewski; Jacek Kuroń; Leszek Miller; Adam Ciołkosz; Bolesław Bierut; Wojciech Jaruzelski; Mieczysław Rakowski; Czesław Kiszczak; Tadeusz Mazowiecki; Edward Gierek; Lech Kaczyński; Jarosław Kaczyński; Leszek Balcerowicz; Lech Wałęsa

Sądzę, że ludzie kupują wieprzowinę nie tylko dlatego, że jest ona tania, im się też wydaje, że to jest tradycyjne polskie jedzenie, bo schabowe robiła mama i babcia, ale nie wiedzą, że już prababcia nie robiła, gdyż to jest PRL-owska potrawa.

Kategorie: cytaty o Polsce; cytaty kulinarne, o gotowaniu
Robert Makłowicz
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Ideolodzy do spraw kultury i socjalistycznego wychowania młodzieży mieli twardy orzech do zgryzienia. Linia podziału pokoleniowego była wyraźna. To, co dla młodych w mojej postawie było fascynujące, dla ich rodziców, a wśród tych ostatnich byli przecież i notable partyjni, symbolizowało wzorce zachodnie. Do dziś pamiętam dyrektywy nieomylnych wychowawców młodzieży, żeby nie lansować „niemenków”. Sprawa zaszła za daleko. Świat mógł być dziwny, ale nigdy w socjalizmie.

Czesław Niemen
O utworze "Dziwny jest ten świat".
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Jak wszyscy w tamtej epoce był uzależniony od Wydziału Prasowego Komitetu Centralnego. Ale na szczęście się złożyło, że pewien sekretarz wydziału miał 10-letniego synka. Zadzwonił do redakcji, że moje komiksy mu się podobają: „można drukować, to jest nawet pożyteczne".

Kategorie: cytaty o sobie
Papcio Chmiel
O przedarciu się przez cenzurę z komiksem "Tytus Romek i A'Tomek". Źrodło: wywiad dla rp.pl, https://www.rp.pl/Kultura/306079946-Papcio-Chmiel-Nie-biore-zycia-zbyt-powaznie.html
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Czy nie ma jakiejś analogii między marksistowskim uwielbieniem dla klasy robotniczej, a uwielbieniem niektórych chrześcijan dla „narodu”?

Kategorie: cytaty chrześcijańskie
Józef Tischner
Źródło: Nieszczęsny dar wolności, Znak, Kraków 1996.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Ale klucz wydaje się jasny – kluczem jest praca i jej koncepcja. Miniony czas narzucił społeczeństwu nie tylko określoną strukturę pracy, ale również jej koncepcję: stworzył ogromną ilość pracy iluzorycznej i zmusił do uznania iluzji za pracę autentyczną. W efekcie ludzie się męczą, ale nie pracują. We współczesnym świecie normalnej pracy nie jest pracą zajęcie, które nie rodzi i nie mnoży kapitału, kryterium pracy jest wzrost kapitału.

Kategorie: cytaty o pracy
Józef Tischner
Źródło: Dokąd prowadzi ta droga?, „Tygodnik Powszechny” 19 listopada 1989
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Na początku były trzy Europy: Europa wskazana, Europa dozwolona i Europa zakazana. Wskazana - to wyjazd na "Spartakiadę" do zaprzyjaźnionego kraju /socjalistycznego/; dozwolona - to Picasso; a zakazana - Kafka, powiedzmy.

Agnieszka Osiecka
Rzeczywistość PRLu połowy lat 50-tych, i tego co było w kulturze zakazane a co dozwolone.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL
Cytaty pochodzi z: Szpetni czterdziestoletni

(...) ledwo 'Awruk!!' krzyknąć zdołał, słowo ulubione, zawołanie bitewne rodu.

Kategorie: śmieszne cytaty
Stanisław Lem
Proszę zauważyć co oznacza słowo Awruk czytane od tyłu :) Tego typu chwyty były sposobem na ominięcie cenzury panującej w PRL.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL
Cytaty pochodzi z: Bajki Robotów

Ja uważam, że jest tak jak z PRL – nie ma co reformować, trzeba obalić. Jakim prawem władza przydziela miejsca na multipleksie lub częstotliwości w eterze? Nie na tym polega wolność. Wolność jest wtedy, gdy każdy, kto chce, może sobie częstotliwość wykupić i robić z nią, co mu się podoba. Wystarczy urząd, który będzie rejestrował zajęte częstotliwości, a nie taki, który je przydziela. Bo kto daje, może zabrać. Krajową Radę Radiofonii i Telewizji należy zlikwidować, a tajni współpracownicy powinni na zawsze zostać pozbawieni prawa do sprawowania funkcji państwowych. Wiem, wiem, jestem radykał. No, ale wolność i tolerancja polegają na tym, że taki radykał też ma prawo istnienia.

Kategorie: cytaty oskarżycielskie
Wojciech Cejrowski
Wyrazy oburzenia Wojciecha Cejrowskiego z powodu nie przyznania TV Trwam miejsca w multipleksie. Źródło: "Czas radykałów", naszdziennik.pl, 14 kwietnia 2012
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Nadał pan zawodowi dziennikarza sportowego wysoką godność, walczącą o wiele idei. Stworzył Pan pomost z Polską przedwojenną, która była niekochana w PRL. Uczynił Pan ze sportowców herosów tak wielkich, jak byli w antycznej Grecji. Pan tak ich kochał.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o sporcie; cytaty o Polsce; cytaty pochwalne
Włodzimierz Szaranowicz
To jest cytat o Bohdanie Tomaszewskim, zobacz cytaty o Bohdanie Tomaszewskim
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Inna rzecz, że to bardzo ciekawe, jak daleko władza w PRL mogła iść, żeby mnie zniszczyć i skompromitować. Naprawdę sam chciałbym zobaczyć wszystkie dokumenty, jakie bezpieka na mnie przygotowywała. A jest tego tony i całe magazyny. Wiele z nich, z tych, które dostałem z IPN, jest, muszę przyznać, nieźle zrobionych i wielu nabierało się na to i nabiera. Nawet na te podbite kartoflem! I tym grają przeciwko mnie frustraci i zakompleksieni mali ludzie. Słabe mają argumenty, bo nigdzie nikt nie znajdzie żadnego mojego oświadczenia, żadnej podpisanej przeze mnie deklaracji czy zgody na współpracę. Nie znajdzie, bo nigdy jej nie było.

Kategorie: cytaty obserwacje; cytaty o sobie
Lech Wałęsa
Źródło: portal wp.pl z 27 października 2008
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Niech więc nie dziwią się młodzi, złaknieni sprawiedliwości antykomuniści, którzy dziś chcą potępić cały PRL, że zbuntuje się przeciw nim ogromna rzesza ludzi, którzy przepracowali w PRL – u kilkadziesiąt lat, a nie dane jest im faryzejskie poczucie czystości czy choćby amnezja.

Kategorie: cytaty radzące; cytaty życiowe, o życiu
Jacek Kuroń
Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 6 marca 1995.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Zobacz też