Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Theodore "Ted" Kaczynski: Pośród nieprawidłowych warunków będących na porządku...

Pośród nieprawidłowych warunków będących na porządku dziennym we współczesnym społeczeństwie przemysłowym są: nadmierne zagęszczenie, odizolowanie człowieka od przyrody, zbyt gwałtowne zmiany społeczne i załamanie się naturalnie funkcjonujących drobnych wspólnot takich jak wielopokoleniowe rodziny, wioski czy plemiona.

Kategorie: cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty socjologiczne
Theodore "Ted" Kaczynski
Źródło: Manifest Teda Kaczyńskiego, http://ted-manifesto.prv.pl/

Nieco podobne cytaty

Ukształtowanie społecznego procesu życiowego, czyli materialnego procesu produkcji, wtedy dopiero zrzuci z siebie zasłonę z mistycznych mgieł, gdy stanie się dziełem swobodnie zrzeszonych ludzi i znajdzie się pod ich świadomą, planową kontrolą – co jednak wymaga takiej materialnej podstawy społeczeństwa, czyli szeregu materialnych warunków bytu, które ze swej strony są samorzutnym wytworem długiego i bolesnego rozwoju dziejowego.

Kategorie: cytaty o ekonomii
Karl Heinrich Marx (Karol Marks)
Źródło: Tom I, rozdz. I, 4.
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Kapitał

Nie będę współpracował z nikim, kto był nie w porządku wobec mojego brata i innych poległych. Bo zachowania wobec nich były haniebne, one politycznie i moralnie wykluczają współpracę. Absolutnie wykluczam mój udział we współpracy do czasu jakiejś daleko posuniętej ekspiacji z ich strony.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty zaczepno-obronne
Jarosław Kaczyński
Na temat możliwości współpracy z PO po wygranych przez Bronisława Komorowskiego wyborach prezydenckich w 2010 r. Źródło: "Bez przeprosin z PO nie będę współpracował", „Rzeczpospolita”, 10 lipca 2010. (http://www.rp.pl/artykul/506304_Bez_przeprosin_z_PO_nie_bede_wspolpracowal.html)
strona cytatu

Przyjąłem zasadę, że nie komentuję wystąpień głowy państwa. W polskim porządku demokratycznym istnieje tradycja, że prezydent jest dobrem chronionym. To powinno pociągnąć jednak zasadę, że prezydent korzystający z tej ochrony nie atakuje urzędników i obywateli swojego kraju. Niestety, ta reguła jest traktowana przez prezydenta Kaczyńskiego w sposób wybitnie jednostronny.

Kategorie: cytaty o sobie
Bronisław Geremek
Odpowiedź na słowa Lecha Kaczyńskiego o rzekomych wpływach prof. Geremka w polskiej dyplomacji, zamieszczone w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”. Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 10 marca 2007 r.
To jest cytat o Lechu Kaczyńskim, zobacz cytaty o Lechu Kaczyńskim
strona cytatu

W wyniku naszej rozmowy mogliśmy stwierdzić, że nie było między nami żadnych różnic w ocenie niebezpieczeństwa, jakie przedstawiły Niemcy dla porządku europejskiego. Nie zdołaliśmy natomiast uzgodnić naszych punktów widzenia na Rosję Sowiecką. Nie mogłem pozbyć się wrażenia, że ten wybitny mąż stanu zanadto żył wspomnieniami wojny z lat 1914–1918 i zdradzał nadmierną tendencję do uznawania Rosji za stosunkowo poważną przeciwwagę dla dynamizmu niemieckiego. [...] Chociaż nie udało się nam uzgodnić naszych stanowisk w tej sprawie, doszliśmy do przekonania, że w wypadku konfliktu Anglia i Polska w żadnym razie nie znajdą się we wrogich sobie obozach.

Józef Beck
Wrażenia po rozmowie z Winstonem Churchillem.
strona cytatu

Elastyczność jest potężną energią. Wiele badań wskazuje, że to jedna z najważniejszych umiejętności przyszłości. To umiejętność błyskawicznego dostosowania się do zmieniających się warunków. W dobie internetu i niesamowitego rozwoju cywilizacji staje się ona kluczowa. W elastyczności pojawia się również przekonanie, że wszystko jest okazją. A dzięki temu przekonaniu ludzie w sposób efektywniejszy generują dobra, pomnażają zyski i osiągają sukces.

Kategorie: cytaty o sukcesie
Mateusz Grzesiak
Źródło: oficjalny fan page na facebooku
strona cytatu

Heroiczna obrona Warszawy w 1939 r., udział lotników polskich w bitwie o Wielką Brytanię, solidarność i walka okupowanego kraju, jedynego, który odrzucił kolaborację z Niemcami, Monte Cassino i Normandia, sprawa Katynia – wszystkie te wydarzenia przebijały się na pierwsze strony prasy światowej. Powstanie Warszawskie było w tym łańcuchu wydarzeniem najmocniej kształtującym opinie i nastroje, nad którymi żadna demokracja nie może całkowicie przejść do porządku. Okazało się, że nawet Stalin nie mógł sobie na to pozwolić. Wydawało się, że po zwycięstwie miał w ręku wszystkie atuty i mógł robić, co mu się podobało. A jednak Polska w odróżnieniu od państw bałtyckich i Mołdawii nie została wcielona do ZSRR jako republika sowiecka. Polityczna cena takiej aneksji byłaby w wypadku Polski zbyt wysoka. Pociągnęłaby za sobą całkowite zerwanie z Zachodem, osłabienie wpływów komunistycznych w Europie Zachodniej i gdzie indziej. Potrzebny był kamuflaż i postępowanie stopniowe, a więc utrzymanie na jakiś czas pozorów niepodległości i demokracji. Takie pozory stwarzały tzw. demokracje ludowe.

Kategorie: cytaty o Polsce; cytaty polityczne, o polityce; cytaty o II wojnie światowej; cytaty o demokracji
Jan Nowak-Jeziorański
Źródło: Powstanie warszawskie z perspektywy półwiecza, Marian Marek Drozdowski (red.), op. cit., s. 495.
strona cytatu
powiązane hasła: Powstanie Warszawskie

Cała problematyka stosunków z Rosją, w centrum tego była Polska, która będąc krajem pokonanym, okupowanym, przez swoją postawę, przez tę bardzo silną organizację podziemną, przez stworzenie tego państwa podziemnego, stała się właściwie głównym tematem na porządku dziennym.

Kategorie: cytaty o Polsce; cytaty o Rosji; cytaty o II wojnie światowej
Jan Nowak-Jeziorański
O tematach rozmów z politykami brytyjskimi w Londynie, podczas II wojny światowej. Źródło: "Pseudonim Jan Nowak", https://www.youtube.com/watch?v=_JcgLP0zqPI
strona cytatu

Czesław był jedyny, niepowtarzalny, nadzwyczajny. Wyrastał na wielkiego artystę w środowisku lekceważonym i – nie zawaham się powiedzieć – pogardzanym, czyli pośród tzw. bigbitowców.

Kategorie: cytaty pochwalne
Wojciech Mann
O Czesławie Niemenie
To jest cytat o Czesławie Niemenie, zobacz cytaty o Czesławie Niemenie
strona cytatu

Zobacz też