Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty astronomów

Zobacz listę astronomów

Cytaty astronomów wg. narodowości

Postęp nauki wymaga rozwoju rozumienia w obu kierunkach, w dół od całości do części, i w górę od części do całości. Filozofia redukcjonistyczna, arbitralnie głosząca, że wzrost zrozumienia musi iść tylko w jednym kierunku, nie ma żadnego naukowego sensu. W istocie żadne dogmatyczne przekonania filozoficzne nie mają miejsca w nauce.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty o nauce, naukowe
Dyson Freeman
strona cytatu

Uważam, że problem globalnego ocieplenia jest znacząco przesadzony. To prawdziwy problem, ale nie jest aż tak poważny, jak się ludziom wydaje. Pomysł, że globalne ocieplenie jest najważniejszym problemem, przed którym stoi Świat, to totalny nonsens i wyrządza wiele szkód. Odwraca uwagę ludzi od znacznie poważniejszych problemów.

Dyson Freeman
strona cytatu
powiązane hasła: globalne ocieplenie

Kiedy spoglądamy na Wszechświat i identyfikujemy wiele zdarzeń fizyki i astronomii, które współdziałały razem na naszą korzyść, prawie się wydaje, że Wszechświat w pewnym sensie wiedział, że przybywamy.

Kategorie: cytaty o kosmosie, wszechświecie
Dyson Freeman
strona cytatu

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że małżeństwo matematyki i fizyki, które w minionych stuleciach było tak owocne, ostatnio zakończyło się rozwodem.

Kategorie: cytaty o matematyce
Dyson Freeman
Źródło: Missed Opportunities (1972)
strona cytatu
powiązane hasła: fizyka

Powszechnie uważano, że tylko liczby zespolone mogą być prawidłowo użyte jako podstawa w dyskusji o operatorach mechaniki kwantowej. W dziedzinie płaszczyzn zespolonych twierdzenie Frobeniusa jest oczywiście nieważne; jedyną algebrą dzielenia na płaszczyźnie zespolonej są same liczby zespolone. Jednak twierdzenie Frobeniusa ma znaczenie właśnie dlatego, że odpowiednia płaszczyzna podstawowa dla większości mechaniki kwantowej jest raczej rzeczywista niż zespolona.

Kategorie: cytaty o nauce, naukowe; cytaty o matematyce
Dyson Freeman
strona cytatu
powiązane hasła: fizyka

Umrzemy i boimy się śmierci, to strach ogólnoświatowy i transkulturowy. Prawdopodobnie ma znaczącą wartość dla woli przetrwania. Ci, którzy chcą oddalić śmierć lub jej uniknąć, mogą ulepszyć świat, uczynić bardziej bezpiecznym, mieć dzieci, które nas przeżyją i stworzą wspaniałe dzieła, dzięki którym zostaną zapamiętane.

Kategorie: cytaty o śmierci; cytaty o dzieciach
Carl Sagan
strona cytatu

Zobacz też