Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Grób jest prawdziwym istotnym punktem zwrotnym, w grobie kończy się i zanika cała próżność świata zmysłowego. Nad Świętym Grobem przemija wszelka próżność ludzkich wyobrażeń, a pozostaje tylko surowość powagi. Grób jako negacja tej oto konkretności, jako zaprzeczenie zmysłowości staje się punktem zwrotnym i zrozumiany zostaje sens słów: „Ty byś przecież nie dopuścił, aby Twój święty zginął”. W grobie tym chrześcijaństwo nie miało znaleźć swej najwyższej prawdy. Otrzymało ono tam raz jeszcze odpowiedź jaką usłyszeli uczniowie, gdy szukali tam ciała Pańskiego: „Dlaczego szukacie żywego między umarłymi? Nie ma Go tu, zmartwychwstał”. Zasady waszej religii powinniście szukać nie w pierwiastku zmysłowym, nie w grobie wśród umarłych, lecz w żywym duchu, w sobie samych (...). Chrześcijaństwo odnalazło w Ziemi Świętej pusty grób, a nie zespolenie pierwiastka ziemskiego z wiekuistym, i dlatego ją, Ziemię Świętą, utraciło.

Kategorie: cytaty o śmierci; cytaty religijne, o religii; cytaty chrześcijańskie
Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Cytaty pochodzi z: Wykłady z filozofii dziejów

Nieco podobne cytaty

Jeżeli słowo prawda w życiu publicznym ma naprawdę coś znaczyć. Jeżeli zasada pewnej sprawiedliwości ma coś znaczyć, a nie to, że mordercy, stalinowcy, oprawcy którzy ludzi, ludzi w karcach polewali zimną wodą, pobierają wysokie emerytury, dzwonią orderami, a biedacy i pokrzywdzeni przez nich, w III Rzeczypospolitej oglądają swoich katów, to jeżeli od tego mamy odejść, to ta ustawa jest pewnym punktem zwrotnym. Stanowi cios w komunizm, ponieważ komunizm jest kłamstwem.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty polityczne, o polityce; cytaty obserwacje; cytaty zaczepno-obronne; cytaty populistyczne
Stefan Niesiołowski
na temat ustawy lustracyjnej
strona cytatu

W przyszłości najbardziej przekonującym powodem dla ludzi do kupienia komputera będzie podłączenie go do ogólnokrajowej sieci komunikacyjnej. Jesteśmy na początku etapu który będzie prawdziwym przełomem dla ludzi - taki jakim był telefon.

Kategorie: cytaty o przyszłości
Steve Jobs
Steve Jobs o przyszłości w przededniu powstania internetu.
strona cytatu

Architekt musi być prorokiem... prorokiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa... jeżeli nie widzi co najmniej 10 lat do przodu nie nazywaj go architektem.

Frank Lloyd Wright
Ang.: "The architect must be a prophet... a prophet in the true sense of the term... if he can't see at least ten years ahead don't call him an architect."
strona cytatu
powiązane hasła: architektura

Tomek był teraz prawdziwym bohaterem. Nie podskakiwał, nie rozrabiał, lecz godnie kroczył z dumną miną, jak przystało piratowi, który wie, że publiczność patrzy na niego. I rzeczywiście tak było. Udawał, że nie widzi tych spojrzeń i nie słyszy pełnych podziwu uwag pod jego adresem, ale upajał się nimi.

Mark Twain
Upojenie sławą.
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Przygody Tomka Sawyera

Lech Kaczyński był prawdziwym orędownikiem interesów swego państwa, kochał swój kraj i był Europejczykiem z pasją. Wiele rozmawialiśmy przy okazji spotkań międzynarodowych i unijnych i na końcu zawsze dochodziliśmy do wspólnego rozwiązania. Wiem także, że poświęcił całe swoje życie dla wolnej Polski i wolnej Europy.

Kategorie: cytaty pochwalne
Angela Merkel
Wypowiedź po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego.
To jest cytat o Lechu Kaczyńskim, zobacz cytaty o Lechu Kaczyńskim
strona cytatu

Dzisiaj prawdziwym pytaniem jest nie kiedy zaczyna się ludzkie życie, tylko jaka jest wartość ludzkiego życia?

Kategorie: cytaty moralizatorskie, etyczne
Ronald Regan
Kwestia wypowiedziana w kontekście aborcji. Ang.: "The real question today is not when human life begins, but, What is the value of human life?"
strona cytatu
powiązane hasła: aborcja

Wolność jednostki i jej skłonność do podążania za prawdziwym przywództwem, są rdzeniem Amerykańskiej siły.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Ameryce
Dwight Eisenhower
Źródło: Przemówienie w Norwich University, 1946 rok. Ang.: "The freedom of the individual and his willingness to follow real leadership are at the core of America’s strength."
strona cytatu

Prawdziwym celem edukacji jest przygotowanie młodych mężczyzn i kobiet do bycia efektywnym obywatelem w ustroju opartym o wolne rządy.

Kategorie: cytaty o nauce, naukowe
Dwight Eisenhower
Ang.: "The true purpose of education is to prepare young men and women for effective citizenship in a free form of government."
strona cytatu

Zobacz też