Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Dyscyplina jest duszą armii. Zmienia małe liczby w groźne; dostarcza sukces słabym i szacunek wszystkim.

Kategorie: cytaty wojskowe, o wojnie
George Washington (Jerzy Waszyngton)
Źródło: z listu do Kapitanów Virginia Regiments. Ang.: "Discipline is the soul of an army. It makes small numbers formidable; procures success to the weak and esteem to all."

Nieco podobne cytaty

Najpierw zabijali działaczy PPR, z czasem cała ich działalność ograniczyła się do rabowania.

Kategorie: cytaty obserwacje
Jacek Kuroń
Wypowiedź na temat niektórych żołnierzy podziemia zbrojnego po wkroczeniu Armii Czerwonej.
strona cytatu

Nikt w Polsce nie zamierza zapominać, jak wiele krwi zostawili tu radzieccy żołnierze, gdy wyzwalali Polskę. Nie zmienia tego faktu nasze gorzkie doświadczenia po 1945 roku. Jak powiedział węgierski pisarz Sandor Marai: – Żołnierze radzieccy oswobodzili nasze ziemi, ale nie mogli nam dać wolności, bo sami jej nie mieli.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce; cytaty o Rosji
Donald Tusk
Podczas konferencji prasowej z Władimirem Putinem w czasie jego wizyty w Polsce.
strona cytatu

Informacje, jakie oficjalne koła żydowskie otrzymały o rzekomych dyskryminacjach Żydów przez polskie władze wojskowe w Rosji, są nieścisłe. Mogły być indywidualne wystąpienia oficerów, niezupełnie poprawne. Dlaczego jednak dotąd oficjalne koła żydowskie nie potępiły jawnej zdrady i innych zbrodni, jakich się wobec Polski i polskich obywateli dopuszczali przez cały czas okupacji sowieckiej.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Żydach, Izraelu; cytaty o Polsce; cytaty o II wojnie światowej
Władysław Sikorski
W czerwcu 1941 r. w odpowiedzi na skargę przedstawicieli Agencji Żydowskiej – Izaaka Grunbauma i Emila Schmoraka na dyskryminację Żydów w armii polskiej w ZSRR i nieprzyjmowanie ich do jej szeregów.
strona cytatu

Poczuwam się do moralnej odpowiedzialności za wszystko zło, co się działo w tym okresie w mojej ojczyźnie, Polsce Ludowej, od czasu, kiedy zostałem porucznikiem i gdy byłem generałem armii i prezydentem.

Kategorie: cytaty o sobie
Wojciech Jaruzelski
Źródło: Program I Polskiego Radia, 31 maja 2005 r.
strona cytatu

15 ofiar śmiertelnych.(...) Każda straszliwa, ale tylko 15. Słusznie stawia się nam zarzut, żeśmy internowali ok. 10 tys. osób. Ale nie wiem, czy panie wiedzą, jak to wyglądało przed wojną. Ja sobie tutaj wynotowałem liczby. W Polsce w 1935 r. było 16 tys. więźniów politycznych, większość osadzona nakazem administracyjnym w Berezie Kartuskiej. W 1926 r. było 6 tys. więźniów politycznych, trzy lata później 8,7 tys. A w roku 1937–kiedy w Polsce nie było poważniejszych zagrożeń, po podpisaniu paktu o nieagresji i z Niemcami, i z ZSRR – za zbrodnie stanu osądzono 2945 osób, za stawianie oporu władzy–11 381, za znieważenie władzy lub urzędu–13 683, za udział w zbiegowiskach i rozruchach–1740. Daje to razem prawie 30 tys. więźniów politycznych.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce
Czesław Kiszczak
Na temat swoich działań podczas stanu wojennego. Źródło: "Pożegnanie z bronią", 6 lutego 2001 r. (http://wyborcza.pl/1,76842,126501.html)
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

Bo przecież każdy socjalizm – z euro-socjalizmem włącznie, to ustrój niewolniczy – a ustrój niewolniczy jest gospodarczo niewydajny. O czym wiemy z doświadczenia. Młodzi ludzie zresztą to wyczuwają: uciekają z Polski na Wyspy Brytyjskie, Brytyjczycy uciekają do USA… A dojrzali politycznie Europejczycy zajmują się problemem liczby głosów jakie będzie miała w Radzie Unii Europejskiej Polska, a ile Niemcy. A co za różnica, czy Europą rządzić będzie socjalistyczny matoł z Niemiec, czy z Polski? Socjalista – to socjalista, niezależnie od tego, czy jest on z CDU czy z PiS-u, z SLD czy z SPD. Do obozu reedukacji – i tyle.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty socjalistyczne, komunistyczne
Janusz Korwin-Mikke
Źródło: z blogu JKM, z 23 maja 2007
strona cytatu

Zobacz też