Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Michel Foucault

Paul Michel Foucault był francuskim filozofem, historykiem i socjologiem. Duży wpływ na jego pracę miała filozofia Nietzschego.

• Profesje Michela Foucaulta: filozof; naukowiec; historyk • Narodowość: francuska
• Data urodzenia: piątek, 15 października 1926 • Data śmierci: poniedziałek, 25 czerwca 1984

Wybierz cytaty Michela Foucaulta według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Michel Foucault
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Michela Foucaulta:

Przestępstwo jest zbyt pożyteczne, aby można było marzyć o tak niedorzecznej i tak w końcu niebezpiecznej sprawie, jak społeczeństwo bez przestępstw. Bez przestępstwa nie ma policji. Co pozwala ludności zaakceptować obecność policji, kontrolę policyjną, jeśli nie lęk przed przestępcą? To cudowna gratka. On i tylko on usprawiedliwia tę tak nową a tak potężną instytucję.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty polityczne, o polityce; cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty socjologiczne
strona cytatu

Legalnie zabija się ludzi, którzy stanowią dla innych coś w rodzaju biologicznego zagrożenia.

Kategorie: cytaty o świecie
Źródło: Historia seksualności
strona cytatu

Jesteśmy poddani produkcji prawdy przez władzę i nie możemy sprawować władzy inaczej jak tylko przez produkcję prawdy.(...) Władza nigdy nie zaprzestaje swej ingerencji, swej inkwizycji, swej rejestracji prawdy. Ona instytucjonalizuje, profesjonalizuje i nagradza jej poszukiwanie.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty polityczne, o polityce; cytaty o prawdzie
strona cytatu

Francuski kapitalizm bardzo potrzebuje dryfującego znaczącego w postaci bezrobocia. (...) Z tej perspektywy zaczynamy widzieć jedność form represji: ograniczenia wobec przyjeżdżających do Francji cudzoziemców, skoro już stwierdzono, że najtrudniejsze i najbardziej niewdzięczne prace wykonują cudzoziemcy; następnie represje w fabrykach, bo Francuzów trzeba przyuczyć na nowo do cięższej pracy; walka z młodzieżą i represje w systemie oświatowym.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Francji
strona cytatu

Biowładza była, próżno w to wątpić, niezbędnym elementem rozwoju kapitalizmu – mógł przetrwać jedynie za cenę kontrolowanego wtłoczenia ciał w aparat wytwórczy i dostosowania zjawisk populacyjnych do procesów ekonomicznych.

Kategorie: cytaty o ekonomii; cytaty o kapitalizmie
strona cytatu

Zobacz też