Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Baruch Spinoza

Baruch Spinoza

Baruch de Spinoza był filozofem niderlandzkim o żydowskim pochodzeniu. Jego poglądy filozoficzne nie były ściśle określone, mieszał ze sobą np. mistycyzm, panteizm, racjonalizm i naturalizm.

• Profesje Barucha Spinozy: filozof • Narodowość: żydowska; niderlandzka
• Data urodzenia: środa, 24 listopada 1632 • Data śmierci: niedziela, 21 lutego 1677

Wybierz cytaty Barucha Spinozy według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Baruch Spinoza
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Barucha Spinozy:

(…) wyrazy „dobro” i „zło” mają znaczenie tylko względne, a więc jedną i tę samą rzecz można nazwać dobrą lub złą zależnie od tego, pod jakim względem jest wzięta.

Kategorie: cytaty o złu; cytaty o dobru
strona cytatu

To wszystko, co życie zazwyczaj nastręcza, a co ludzie, jak można sądzić z ich czynów, poczytują za dobro najwyższe, daje się sprowadzić do trzech rzeczy, a mianowicie: bogactwa, zaszczytów i rozkoszy zmysłowej.

Kategorie: cytaty filozoficzne
strona cytatu

Oto jest cel, do którego zmierzam: pozyskanie takiej właśnie natury oraz staranie się o to, aby wielu ludzi razem ze mną ją posiadło. To znaczy, że do mego własnego szczęścia należy też dbanie o to, aby wielu innych ludzi zrozumiało to, co ja, i aby ich rozumienie i pożądanie pozostawały w zupełnej zgodności z moim rozumieniem i pożądaniem.

Kategorie: cytaty o szczęściu
Szczęście wg. Spinozy
strona cytatu

Bóg, czyli wszechistota składająca się z nieskończonej liczby przymiotów, z których każda wyraża treść wieczną i nieskończoną, istnieje koniecznie.

Kategorie: cytaty o Bogu, Bogach
strona cytatu

Zobacz też