Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Cytaty polskich żołnierzy, wojskowych

Zobacz listę polskich żołnierzy, wojskowych

Zobacz listę żołnierzy, wojskowych

Cytaty Żołnierzy, wojskowych wg. narodowości

Wybiła godzina rozstrzygająca! Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swoją przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę orężną. (...) Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś jego warstwom warunki moralnego rozwoju.

Kategorie: cytaty o Polsce
Józef Piłsudski
Źródło: odezwa Józefa Piłsudskiego do narodu, Kraków 6 VIII 1914
strona cytatu

Gdy kamień na taflę, spokojnej wody rzucamy, powstają kręgi, idące wszerz i zamierające powoli. Tak żyją ludzie, gdy śmierci bramy przepastne przekroczą; kręgi powoli zamierają i nikną, pozostawiając po sobie pustotę a nawet zapomnienie. Prawa śmierci i prawa życia, związane ze sobą, są bezwzględne i bezlitosne.

Kategorie: cytaty o śmierci
Józef Piłsudski
Przemówienie Józefa Piłsudskiego przy składaniu prochów Juliusza Słowackiego na Wawelu.
strona cytatu

Proszę panów, agentury obce, to jest zjawisko stałe i codzienne, towarzyszące nam rok za rokiem, dzień za dniem, jest to część naszego życia tak wielka i tak starannie w stosunku do nas ułożona, iż nasza praca – że tak powiem – jest współbieżna z pracą agentur obcych.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
Józef Piłsudski
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.
strona cytatu

Myśmy, legioniści, zrobili ten wstęp do możliwości przelewania krwi za Polskę. Poszliśmy niewielką garstką ludzi, tym różniąc się od wszystkich innych, że swój niewielki strumień krwi, którąśmy mogli dać ze siebie, dać chcieliśmy dla Polski, nie dla czego innego.

Kategorie: cytaty o sobie
Józef Piłsudski
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.
strona cytatu

Niestety, przyjąć wyboru nie jestem w stanie. (...) Zbyt silnie w pamięci stoi mi tragiczna postać zamordowanego Prezydenta Narutowicza, którego nie zdołałem od okrutnego losu ochronić, zbyt silnie działa na mnie brutalna napaść na moje dzieci. (...) Dziękuję raz jeszcze za wybór i proszę o natychmiastowy - daj Boże - szczęśliwy wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.

Kategorie: cytaty o sobie
Józef Piłsudski
O odmowie przyjęcia stanowiska Prezydenta RP.
strona cytatu

Gdy wojna w 1914-ym roku wybuchła, Polacy we wszystkich trzech zaborach zdecydowali oddać Bogu, co boskie — cesarzowi, co cesarskie. Ja i legjoniści postąpiliśmy inaczej, a bez względu, jak kto wtedy patrzał i jak teraz to widzi, zdecydowaliśmy spróbować, czy nie można dać naszemu narodowi bez państwa przedstawicielstwa wojennego w postaci wodza i żołnierza.

Kategorie: cytaty o sobie
Józef Piłsudski
Źródło: przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone 10. VIII. 24. na Zjeździe Legionistów w Lublinie
strona cytatu

W ogóle powiedzieć panu muszę, że ta niechlujna pisanina czyni z naszej konstytucji coś w rodzaju kiepskiego bigosu, w który obok zgniłej szynki pakują nadgniłą słoninkę i kładą to obok nie dokiszonej kapusty; tak, że można i należy każdy paragraf i artykuł brać zupełnie osobno, nie wiążąc go z niczym innym, z żadnym innym, z żadnym innym artykułem.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
Józef Piłsudski
O jakości konstytucji wg. Piłsudskiego za czasów II RP. Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Pan, jako poseł, postawił pytanie po poselsku — to jest tak, że odpowiedzieć na nie nie sposób; albowiem poseł do sejmu jest stworzony na to, ażeby głupio pytał i głupio mówił. To też, wie pan, ja osobiście nieraz wątpię o jakiejkolwiek wartości tak zwanych demokratycznych pojęć, a jeszcze mniej o wartości tak zwanego parlamentaryzmu, gdyż on prowadzi do musu oszukaństw i do musu życia w świecie oszukańczym.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o demokracji
Józef Piłsudski
Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930
strona cytatu

Żołnierze! Obejmuję nad Wami komendę w chwili, gdy serce w każdym Polaku bije silniej i żwawiej, gdy dzieci Naszej Ziemi ujrzały słońce swobody w całym jej blasku. Z Wami razem przeżywam wzruszenie tej godziny dziejowej, z Wami razem ślubuję życie i krew swoją poświęcić na rzecz dobra Ojczyzny i szczęścia Jej obywateli.

Józef Piłsudski
Odezwa do żołnierzy po zakończeniu okupacji Polski. Źródło: Monitor Polski, wydanie z dnia 12 listopada 1928
strona cytatu

Cała problematyka stosunków z Rosją, w centrum tego była Polska, która będąc krajem pokonanym, okupowanym, przez swoją postawę, przez tę bardzo silną organizację podziemną, przez stworzenie tego państwa podziemnego, stała się właściwie głównym tematem na porządku dziennym.

Kategorie: cytaty o Polsce; cytaty o Rosji; cytaty o II wojnie światowej
Jan Nowak-Jeziorański
O tematach rozmów z politykami brytyjskimi w Londynie, podczas II wojny światowej. Źródło: "Pseudonim Jan Nowak", https://www.youtube.com/watch?v=_JcgLP0zqPI
strona cytatu

Po śmierci Sikorskiego trwały niekończące się spory między naczelnym wodzem, i premierem, który właściwie był paraliżowany. Także punkt ciężkości przeniósł się do Warszawy, do ludzi którzy znali sytuację na miejscu, ale nie mieli pojęcia o położeniu międzynarodowym. Nie mieli pojęcia o tym, że Polska właściwie już wojnę przegrała.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o Polsce; cytaty o II wojnie światowej
Jan Nowak-Jeziorański
O sytuacji na najwyższych szczeblach władzy po zamachu na gen. Sikorskiego. Źródło: "Pseudonim Jan Nowak", https://www.youtube.com/watch?v=_JcgLP0zqPI
strona cytatu

Chyba jakiś podświadomy wpływ wywarło na mnie to, że jak wchodziłem go gimnazjum codziennie rano, to była ogromna tablica marmurowa na której złotymi głoskami były wyryte nazwiska wszystkich wychowanków którzy zginęli w obronie Warszawy w 1920 roku. Codziennie człowiek patrzył na tych poprzedników.

Kategorie: cytaty o sobie
Jan Nowak-Jeziorański
Źródło: "Pseudonim Jan Nowak", https://www.youtube.com/watch?v=_JcgLP0zqPI
strona cytatu

To co mnie najbardziej razi to operowanie inwektywami, zamykanie przeciwnikowi ust poprzez zastępowanie argumentów pomówieniami i próbami dyskredytacji, przylepianie rozmaitych etykietek. W Polsce przydałby się kodeks karny podobny do brytyjskiego, który nakłada niesłychanie ciężkie kary za zniesławienie. W Polsce te kary są wręcz śmieszne, podczas gdy szkody wyrządzane przez pomówienia – ogromne. Jest to moim zdaniem niewątpliwa pozostałość starego systemu, w którym przeciwnika albo się zamykało, albo usiłowało się go zdyskredytować. Nie odwoływano się do argumentów bo w tej konkurencji dawny reżim był słaby.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o Polsce; cytaty o Wielkiej Brytanii
Jan Nowak-Jeziorański
strona cytatu

To był najbardziej dramatyczny moment mojego życia, ale mimo wszystko wiedziałem, że mi wierzą. Już nic nie można było wtedy zrobić. Niczemu zapobiec.

Jan Nowak-Jeziorański
O naradzie dowództwa AK z 29 lipca 1944 dotyczącej rozpoczęcia powstania warszawskiego. Źródło: Roman Daszczyński, Odsieczy nie będzie, zostaliśmy sami, „Gazeta Wyborcza”, 20 stycznia 2010 r.
strona cytatu

Strefy wpływów w Europie wielka trójka podzieliła już 2 listopada 1943 w Moskwie, a przypieczętowała w Teheranie. (…) Nie możemy liczyć na żadne masowe zrzuty sprzętu, a tym bardziej na desant Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Akcja „Burza” nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję aliantów, a dla opinii publicznej świata zachodniego będzie burzą w szklance wody. (…) Czeka nas tu okupacja sowiecka, utrata niepodległości. Rosjanie będą się tu rządzili jak chcą.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o historii
Jan Nowak-Jeziorański
Podczas narady dowództwa Armii Krajowej 29 lipca 1944. Źródło: Roman Daszczyński, Odsieczy nie będzie, zostaliśmy sami, „Gazeta Wyborcza”, 20 stycznia 2010 r.
strona cytatu

Jak się dostałem do niewoli, to uważałem, że to jest najnieszczęśliwszy moment mojego życia. Dla mnie wszystko się skończyło. Nie zdawałem sobie sprawy, że miałem w tym dniu jakieś wyjątkowe szczęście, bo wszyscy ci, którzy pozostali po drugiej stronie bugu, bez wyjątku, znalazłem ich nazwiska na listach Katyńskich. Wszyscy zginęli.

Kategorie: cytaty o sobie
Jan Nowak-Jeziorański
Źródło: "Pseudonim Jan Nowak", https://www.youtube.com/watch?v=_JcgLP0zqPI
strona cytatu
powiązane hasła: Katyń

Zobacz też