Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Czesław Kiszczak

Czesław Kiszczak - urodzony w 1925 roku, generał broni Ludowego Wojska Polskiego, działacz komunistyczny, był krótko premierem PRL w 1989 roku.

Powiązane tematy: PRL; pzpr; Premierzy; Premierzy Polski

• Profesje Czesława Kiszczaka: żołnierz, wojskowy; polityk • Narodowość: polska
• Data urodzenia: poniedziałek, 19 października 1925

Władze celowo nie chciały nagłaśniać katastrof (...). Po co było denerwować ludzi? I tak mieli dosyć problemów. Chcieliśmy, aby mieli wrażenie, że żyją w bezpiecznym kraju. Że nic im nie grozi.

Kategorie: cytaty wspominające; cytaty życiowe, o życiu
O sposobach sprawowania władzy w czasach PRL.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Stan wojenny uchronił Polskę przed rozpadem państwa, ruiną gospodarki, walkami wewnętrznymi oraz interwencją Układu Warszawskiego.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce
Wypowiedź przed sądem, 27 kwietnia 2009 r.
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

Oskarżenia nie rozumiem, prawa nie naruszyłem.

Kategorie: cytaty o sobie
Na procesie, w którym był oskarżony o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni „Wujek” w 1981 r.
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

Najpierw Lecha. Brał udział w negocjacjach w Magdalence, które poprzedziły Okrągły Stół. Zabierał głos rzadko, ale konkretnie. Mówił prawniczym i wypranym z emocji językiem. Już w trakcie obrad Okrągłego Stołu obecny prezydent przedstawił mi brata. Muszę powiedzieć, że zaimponował mi bystrym umysłem. Wyskoczył do mnie z żartobliwymi pretensjami: „Panie generale, pan internował brata, a mnie nie. Teraz brat chodzi z nożyczkami i obcina kupony, robi wielką politykę, a ja nie mam czym się pochwalić”. Powiedziałem, że nic straconego, bo jestem szefem MSW, kodeks karny obowiązuje, mogę to nadrobić. Spodobał mi się jako człowiek, który w trudnej sytuacji potrafi zachować się dowcipnie.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty pochwalne
O tym jak poznał braci Kaczyńskich. Źródło: dziennik.pl, 20 listopada 2009 r. (http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/102500,tak-kaczynski-zartowal-z-kiszczakiem.html)
To jest cytat o Lechu Kaczyńskim, zobacz cytaty o Lechu Kaczyńskim
To jest cytat o Jarosławie Kaczyńskim, zobacz cytaty o Jarosławie Kaczyńskim
strona cytatu

Mamy do czynienia z najsławniejszym Polakiem na świecie i na nieszczęście mamy do czynienia tu w Polsce. Możemy obecnie jedynie marzyć, żeby Bóg powołał go jak najszybciej na swoje łono.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce
O papieżu Janie Pawle II w czasie przygotowań do papieskiej pielgrzymki do Polski w 1983 r.
To jest cytat o Janie Pawle II, zobacz cytaty o Janie Pawle II
strona cytatu

Kukliński zaskoczył mnie zupełnie. Zaskoczył wszystkich kolegów, którzy go uważali za wzorowego członka partii, oficera – wykształconego marksistę, z dużymi perspektywami. Jeśli chciał walczyć z ówczesnym reżimem, mógł to robić inaczej. Tak jak to robili inni ludzie w mundurach, począwszy od 1980 r.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty wspominające; cytaty życiowe, o życiu
Na temat swoich działań podczas stanu wojennego. Źródło: "Pożegnanie z bronią", 6 lutego 2001 r. (http://wyborcza.pl/1,76842,126501.html)
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

15 ofiar śmiertelnych.(...) Każda straszliwa, ale tylko 15. Słusznie stawia się nam zarzut, żeśmy internowali ok. 10 tys. osób. Ale nie wiem, czy panie wiedzą, jak to wyglądało przed wojną. Ja sobie tutaj wynotowałem liczby. W Polsce w 1935 r. było 16 tys. więźniów politycznych, większość osadzona nakazem administracyjnym w Berezie Kartuskiej. W 1926 r. było 6 tys. więźniów politycznych, trzy lata później 8,7 tys. A w roku 1937–kiedy w Polsce nie było poważniejszych zagrożeń, po podpisaniu paktu o nieagresji i z Niemcami, i z ZSRR – za zbrodnie stanu osądzono 2945 osób, za stawianie oporu władzy–11 381, za znieważenie władzy lub urzędu–13 683, za udział w zbiegowiskach i rozruchach–1740. Daje to razem prawie 30 tys. więźniów politycznych.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce
Na temat swoich działań podczas stanu wojennego. Źródło: "Pożegnanie z bronią", 6 lutego 2001 r. (http://wyborcza.pl/1,76842,126501.html)
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

Zobacz też