Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Papcio Chmiel

Papcio Chmiel

Henryk Jerzy Chmielewski znany jako Papcio Chmiel - polski rysownik, grafik i publicysta, znany m.in. z serii komiksów o przygodach "Tytusa Romka i A'tomka". Uczestnik Powstania Warszawskiego.

Powiązane tematy: Powstanie Warszawskie

• Profesje Papcia Chmiela: malarz, plastyk, rysownik; publicysta
• Data urodzenia: czwartek, 7 czerwca 1923 • Data śmierci: piątek, 22 stycznia 2021

Wybierz cytaty Papcia Chmiela według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Papcio Chmiel
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Papcia Chmiela:

Z tego strachu, bo mijaliśmy Niemców, odkręciłem zawleczkę granatu – sidolówki, którą miałem na piersiach, a pod pachą miałem w paczce resztę granatów i powiedziałem: „No, jeżeli patrol mnie zatrzyma: Ausweis, wtedy pociągnę zawleczkę i niech się rozwala to wszystko razem z tymi Niemcami i ze mną”. Strach był wielki, dusza na ramieniu, ale się szło.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty o strachu
strona cytatu
powiązane hasła: Powstanie Warszawskie

Jak wszyscy w tamtej epoce był uzależniony od Wydziału Prasowego Komitetu Centralnego. Ale na szczęście się złożyło, że pewien sekretarz wydziału miał 10-letniego synka. Zadzwonił do redakcji, że moje komiksy mu się podobają: „można drukować, to jest nawet pożyteczne".

Kategorie: cytaty o sobie
O przedarciu się przez cenzurę z komiksem "Tytus Romek i A'Tomek". Źrodło: wywiad dla rp.pl, https://www.rp.pl/Kultura/306079946-Papcio-Chmiel-Nie-biore-zycia-zbyt-powaznie.html
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Z tym nazwiskiem w Warszawie był problem. Znanych Henryków Chmielewskich było w stolicy dwóch. Ja i starszy ode mnie o 15 lat dziennikarz i karykaturzysta, który dla prasy podziemnej rysował pod pseudonimem YES. Ciągle nas mylono. [...] Miarka się przebrała, kiedy jego pieniądze poczta przysłała do mnie. Wtedy ustaliliśmy, że on pozostanie Henrykiem Chmielewskim, a ja będę Papciem Chmielem.

Kategorie: cytaty o sobie
O pochodzeniu pseudonimu Papcio Chmiel. Źrodło: wywiad dla rp.pl, https://www.rp.pl/Kultura/306079946-Papcio-Chmiel-Nie-biore-zycia-zbyt-powaznie.html
strona cytatu

Zobacz też