Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Jacek Rostowski
Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL

Jacek Rostowski

Urodziny w kwietniu 1951 roku w Londynie polski ekonomista, minister finansów w rządzie Donalda Tuska. Jest autorem publikacji poświęconych Unii Europejskiej poszerzonej o kraje Europy Środkowo-Wschodniej, polityce monetarnej, kursowej i transformacji gospodarek postkomunistycznych.

• Profesje Jacka Rostowskiego: naukowiec; ekonomista • Narodowość: polska; brytyjska
• Data urodzenia: poniedziałek, 30 kwietnia 1951

Jak zobaczymy za chwilę w felietonie zasadnicze pytanie brzmi: czy powinniśmy dalej co roku przekazywać do OFE tysiąc złotych przeciętnie na każdą osobę pracującą w Polsce, po to, aby OFE z powrotem pożyczały te pieniądze państwu, aby państwo je wydawało na bieżące emerytury, po drodze zwiększając drastycznie zadłużenie Polski, że jest to najbardziej bezsensowny wydatek w całym budżecie. I dlatego rząd chce skończyć z tym procederem, przekazując te środki na indywidualne konta emerytalne.

Kategorie: cytaty o ekonomii; cytaty finansowe
Cytat z debaty telewizyjnej między Jackiem Rostowskim a Leszkiem Balcerowiczem w TVP dn. 21-03-2011
strona cytatu

Pan profesor chce zlikwidować zasiłek pogrzebowy, chce obciąć zasiłek chorobowy z 80 proc. płacy do 60 proc. To nie są rzeczy, które wymagają długiej odpowiedzi w formie listu. Powiedzmy Polakom, na czym miałaby polegać alternatywa do tej reformy OFE, którą proponujemy. Pan profesor może im to powiedzieć podczas debaty.

Kategorie: cytaty o ekonomii; cytaty polityczne, o polityce; cytaty zaczepno-obronne
Na temat Leszka Balcerowicza przed planowaną debatą telewizyjną między nim a Jackiem Rostowskim. Źródło: wyborcza.biz, 28 stycznia 2011
To jest cytat o Leszku Balcerowiczu, zobacz cytaty o Leszku Balcerowiczu
strona cytatu

John Kenneth Galbraith, który akurat nie jest moim ulubionym ekonomistą, powiedział kiedyś, że politycy często stają przed wyborem: podjąć działania trudne do przełknięcia czy ryzykować katastrofę. Teraz mieliśmy właśnie taką sytuację. Dla wielu krajów pomoc dla Grecji była nie do strawienia. Jednak czasami trzeba wziąć lek, który nam nie smakuje.

Kategorie: cytaty o ekonomii; cytaty finansowe
Źródło: forsal.pl, "Dobrze, że nie mamy euro" - wywiad z Jackiem Rostowskim 14 maj 2010
strona cytatu

Zobacz też