Jacek Kuroń o Ukrainie

• Zobacz wszystkie cytaty Jacka Kuronia • Zobacz wszystkie cytaty o ukrainie
Profesje Jacka Kuronia: Naukowiec, Polityk, historyk

Żył w latach 1934 - 2004. Jeden z przywódców "nielegalnej" opozycji z czasów PRL-u. Historyk, działacz ZHP, współzałożyciel KOR (Komitetu Obrony Robotników). Był dwukrotnie ministrem pracy i polityki społecznej już w III RP.

dodaj autora do ulubionych w menu strony  • Jacek Kuroń a inne osoby: cytaty o Jacku Kuroniu  • Narodowość: Polska  • Data urodzenia: sobota, 3 marca 1934  • Data śmierci: czwartek, 17 czerwca 2004 

Obrazek losujący co 10 minut cytaty Jacka Kuronia

Jacek Kuroń cytat

Poniższy kod obrazka możesz wstawić np. na swój blog albo jako sygnaturkę na forum.


Bez niepodległej Ukrainy nie ma niepodległej Polski, a bez niepodległej Polski nie ma niepodległej Ukrainy.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Polsce, o Ukrainie

Bliskie sąsiedztwo Ukrainy i Polski ma już tysiąc lat. Są w tej historii karty piękne, ale przytłacza je łańcuch krzywd obustronnych i wzajemnego odwetu, a krew nie wsiąka w ziemię, tylko rodzi mściciela, i nikt już dziś nie potrafi powiedzieć, kiedy i kto zaczął. (…) Niezależnie od tego my i Wy wyznajemy Ewangelię, w której Jezus zwraca się, jak wierzę, do każdego z nas: nie szukaj źdźbła w oku bliźniego, lecz belki w oku swoim. Zaś pomysł, że nakazy Ewangelii nie dotyczą stosunków między wspólnotami narodowymi, jest niechrześcijański i sprzeczny z duchem Ewangelii.

Cytat z listu do Myrosława Marynowycza z 2003 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: religijne, o religii, o narodach, o Polsce, o Ukrainie

Lwów był miastem Polaków, Żydów, Ukraińców, miastem ostrych antagonizmów. Ja wyrosłem w kulcie Orląt, wyśpiewywałem bronią Lwowa polskie dzieci, znosząc rany, śmierć i ból, ale fascynowała mnie inność, obcość. Kiedy przechodziłem koło szkoły ukraińskiej, coś mnie do niej ciągnęło.

Źródło: Wiara i wina

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: życiowe, o życiu, wspominające, o narodach, o Polsce, o sobie, o Ukrainie