Cytaty o Ukrainie

 dodaj tą kategorię do ulubionych

Cytaty o Ukrainie wg. zawodów / profesji

Wybierz:

Cytaty o Ukrainie wg. narodowości

Wybierz:

Najwięcej rozważający o Ukrainie autorzy i autorki cytatów

Waldemar Pawlak
18 cytatów, 1 cytat o Ukrainie
Hugo Chávez
31 cytatów, 1 cytat o Ukrainie

Reszta autorów z kategorii o Ukrainie (razem: 8)

Europa będzie potrzebowała prądu, i potrzebuje prądu. Prąd w Europie jest za drogi, za drogi z tego faktu, że mamy w Europie, (...) 28 rynków energetycznych. Ukraina która ma ogromny potencjał, przeszło 40 procent nadwyżki mocy nad de-facto produkcją, może ogromnie pomóc Europie, w tym ustabilizowaniu rynku energetycznego, ustabilizowaniu czy zmniejszeniu cen. A my możemy pomóc Ukrainie w ten sposób, że ją fizycznie włączymy do Europy, a nie tylko słowami i wielkimi hasłami.

Podczas szczytu energetycznego w Stambule, 2014 r.

Jan Kulczyk

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o ekonomii, o Ukrainie, o Unii Europejskiej

Tragedią Ukraińców jest to, że ich „Piemontem” stał się teren, na którym żyje najmniejszy procent ludności ukraińskiej. Wojny przegrali. Musieli pogodzić się z tym, że znajdują się w granicach polskiego organizmu państwowego. I teraz odebrano im nawet to, co mieli za Austrii – nawet ukraińskie nazwy na kartach korespondencyjnych i na dworcach kolejowych.(...) Szkolnictwo ukraińskie nie odpowiada liczebnie procentowi ludności ukraińskiej w Państwie. Nawet nazwa „ukrainiec” jest niejako zabroniona, a przecież poczucie przynależności narodowej jest czymś czysto subiektywnym. W tych warunkach część młodzieży ukraińskiej wkroczyła na drogę aktów sabotażu, których nie możemy usprawiedliwić, ale możemy szukać ich podłoża.

Fragment przemówienia parlamentarnego z 21 stycznia 1931 r. na posiedzeniu zwołanym w związku z brutalną pacyfikacją ukraińskich wsi we wschodniej Galicji.

Adam Ciołkosz

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Ukrainie

Z tego gimnazjum wyniosłem dużo dobrej nauki, miłe wspomnienia i charakter.(...) Nie robiliśmy różnic między sobą z powodów narodowych czy rasowych. Nie wyszliśmy z ław szkolnych wrogami ani Żydów ani Rusinów. Wprost przeciwnie. Z gimnazjum nie wyniosłem szczypty antysemityzmu, zaś do Rusinów, późniejszych Ukraińców, więcej niż sympatię.

Jędrzej Moraczewski

Na wschodzie bez zmian.

Podczas debaty o bezpieczeństwie energetycznym i konflikcie Rosji z Ukrainą. Źródło: Fakty, TVN, 9 stycznia 2009 r.

Waldemar Pawlak

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: obserwacje, o narodach, o Rosji, o Ukrainie

Ukraina nie zdała egzaminu z demokracji.

Na temat sfałszowanych wyborów na Ukrainie.

Aleksander Kwaśniewski

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: polityczne, o narodach, o Ukrainie, o demokracji

Mnie nie ukrywam, najbardziej ostatnio zastanowiła jego nowa kreacja.(...) To znaczy ta głowa ostrzyżona. Bo to jednak wygląda dość uderzająco. Mogę państwu powiedzieć, że mi to przypomina, hmm... takie ukraińskie obyczaje.

Wypowiedź o Michale Kamińskim. Źródło: wyborcza.pl z 24 listopada 2010 r. (http://wyborcza.pl/1,75248,8713110,Poncyljusz_i_Jakubiak_wiceszefami_klubu__a_Kaczynski.html).

Jarosław Kaczyński

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o sobie, o Ukrainie

W tym, co się dzieje teraz na Ukrainie, jawnie czuć rękę Waszyngtonu. Gdyby wybory przeprowadzano na Księżycu czy na Marsie, to Ameryka byłaby i tam. Prawie zawsze kryzysy podobne do tego, który teraz ma miejsce na Ukrainie, są inicjowane z zewnątrz z powodu geopolityki. Powinniśmy postawić pytanie, do jakiego stopnia można tam zaobserwować rękę USA. Trzeba respektować suwerenność Ukrainy i nie wtrącać się w jej sprawy wewnętrzne. Wola ludu może wyrażać się różnymi metodami, ale w demokracji decyduje większość.

Z rozmowy odbytej na spotkaniu z Władimirem Putinem w Moskwie.

Hugo Chávez

Lwów był miastem Polaków, Żydów, Ukraińców, miastem ostrych antagonizmów. Ja wyrosłem w kulcie Orląt, wyśpiewywałem bronią Lwowa polskie dzieci, znosząc rany, śmierć i ból, ale fascynowała mnie inność, obcość. Kiedy przechodziłem koło szkoły ukraińskiej, coś mnie do niej ciągnęło.

Źródło: Wiara i wina

Jacek Kuroń

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: życiowe, o życiu, wspominające, o narodach, o Polsce, o sobie, o Ukrainie

Bliskie sąsiedztwo Ukrainy i Polski ma już tysiąc lat. Są w tej historii karty piękne, ale przytłacza je łańcuch krzywd obustronnych i wzajemnego odwetu, a krew nie wsiąka w ziemię, tylko rodzi mściciela, i nikt już dziś nie potrafi powiedzieć, kiedy i kto zaczął. (…) Niezależnie od tego my i Wy wyznajemy Ewangelię, w której Jezus zwraca się, jak wierzę, do każdego z nas: nie szukaj źdźbła w oku bliźniego, lecz belki w oku swoim. Zaś pomysł, że nakazy Ewangelii nie dotyczą stosunków między wspólnotami narodowymi, jest niechrześcijański i sprzeczny z duchem Ewangelii.

Cytat z listu do Myrosława Marynowycza z 2003 r.

Jacek Kuroń

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: religijne, o narodach, o Polsce, o Ukrainie

Bez niepodległej Ukrainy nie ma niepodległej Polski, a bez niepodległej Polski nie ma niepodległej Ukrainy.

Jacek Kuroń

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o narodach, o Polsce, o Ukrainie