Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj

Cytaty polskich żołnierzy, wojskowych

Zobacz listę żołnierzy, wojskowych

Zobacz listę polskich żołnierzy, wojskowych

Żołnierze, wojskowi wg. narodowości

Przyznaję, że w pierwszych dwóch tygodniach powstania lada dzień obawiałem się zupełnego upadku jego, przynajmniej w mojem województwie, i że tylko przez posłuszeństwo dla władzy i przez ambicyę wytrwałem na stanowisku.

Marian Langiewicz
strona cytatu
Kategorie: o sobie
powiązane hasła: Powstanie styczniowe

Władza jest poważaną, jeżeli jest pożyteczną i silną. Że dotąd umiałem być pożytecznym, patryoci się przekonali. Do zaprowadzenia rygoru czułem w sobie siłę i miałem nadzieję, że naród w krótkim czasie przekona się, że władza dyktatoryalna będzie szanowaną.

Marian Langiewicz
strona cytatu
Kategorie: o sile; o władzy

Tymczasem rezultat pierwszej nocy zawiódł najskromniejsze nawet nadzieje moje. Wprawdzie wypędziliśmy załogę moskiewską z Szydłowca i pozostaliśmy panami miasta, ale nasza korzyść materyalna była bardzo małą: kilka trupów moskiewskich, kilkanaście jeńców i może tuzin karabinów. Korzyść moralna nie była większą, bo ludność miasta Szydłowca, jakkolwiek szczerze nam przychylna, jednak widząc nasze drobne siły, nie śmiała jawnie się oświadczyć za powstaniem, bośmy nie byli w stanie bronić jej przed zemstą moskiewską.

Marian Langiewicz
strona cytatu
O efektach początku powstania. Źródło: "Pisma Wojskowe Dyktatora Marjana Langiewicza", https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/339517?id=339517

Chce zginąć śmiercią walecznych.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: o sobie
Wypowiedział to ranny podczas "bitwy narodów", na kilka godzin przed śmiercią, 19 paźdzniernika 1813. Źródło: https://wielkahistoria.pl/smierc-ksiecia-jozefa-poniatowskiego-dlaczego-francuzi-zastrzelili-wlasnego-marszalka/

Koledzy! (…) Nie wiadomo, co będzie. Ale jak bądź zaklinam was na imię naszej ojczyzny, ażebyście nie splamili naszego honoru narodowego. W najsmutniejszych wypadkach i niebezpieczeństwach to sobie hasło powtarzajcie, że jesteście Polakami.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: o honorze
Nawoływanie Poniatowskiego do żołnierzy przed rozpoczęciem ostatniego dna "bitwy narodów", rankiem 19 paźdzniernika 1813. Źródło: https://wielkahistoria.pl/smierc-ksiecia-jozefa-poniatowskiego-dlaczego-francuzi-zastrzelili-wlasnego-marszalka/

Raczej należało bić się do zgonu, niż oddychać hańbą.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: o honorze

Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: o honorze; o Polsce; o Bogu, Bogach

Trzeba umrzeć mężnie.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: o honorze

Odebrałem pismo WPana Mości Panie Rzewuski, nad którym długo myślałem, co ono ma znaczyć i czyli mam na nie odpowiedzieć? Lecz człowiek poczciwy nie ukrywa swych myśli – wzgarda dla podłych jest jego prawidłem! Tak i ja dziś z WPanem postępuję. Jako żołnierz przysięgły, honor kochający i powinności swojej zadosyć czyniący, nie znam innej władzy jak władzę, którą naród cały ustanowił, żadnego innego prawa jak rozkaz Króla i P. Komisyi Wojskowej, żadnego innego obowiązku jak żyć z ukochaną ojczyzną lub za nią umierać. Jako obywatel nie mogę słuchać rady WPana, która pod pozorem wolności, upstrzona licznemi bajkami, wsparta jest obcą przemocą. Ci, którzy śmieli dla ich dumy i własnej miłości zaprzedać krew współziomków swoich, są ohydą narodu i zdrajcami ojczyzny! To są moje sentymenta i wszystkich podkomendnych moich, zacząwszy od prostego żołnierza. Proszę więc WPana zaniechać odtąd niepotrzebnych pism, które nikogo omamić nie potrafią i być przekonanym: że ojczyzna jest naszym Bogiem, że zbrojny obcy żołnierz na gruncie polskim znajdujący się, nie sprzymierzony, nie może nam przynosić przyjaźni i że takowego żołnierz Rzeczpospolitej szukać będzie albo zwyciężyć albo umrzeć ze sławą.

Józef Poniatowski
strona cytatu
Kategorie: oskarżycielskie; moralizatorskie, etyczne

Wstręt mój do przyjęcia dyktatury nie był zasadniczym, bo w dyktaturze widzę jeden z najważniejszych środków do ratowania sprawy publicznej. Rzecz pospolita rzymska, tak bacznie kontrolująca swych urzędników i ścisłego przestrzegania praw, w czasach wielkiego niebezpieczeństwa wszechwładzę i prawo oddawała w ręce dyktatora.

Marian Langiewicz
strona cytatu
Kategorie: o sobie
Źródło: "Pisma Wojskowe Dyktatora Marjana Langiewicza", https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/339517?id=339517

W podróży po Polsce pruskiej i od granicy pruskiej aż do Warszawy doznałem dosyć przygód i nazbierałem dużo obserwacyi, charakteryzujących ówczesne położenie Polski, położenie, które Europa podziwiała, lecz nie pojmowała, bo też historya nie przedstawia nic podobnego.

Marian Langiewicz
strona cytatu
Kategorie: o sobie
Obserwacje z podróży. Źródło: "Pisma Wojskowe Dyktatora Marjana Langiewicza", https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/339517?id=339517

Radziłem się jednego znakomitego prawnik, austryackiego względem uprawnienia mej niewoli. Odpowiedział mi, że moje uwięzienie sprzeciwia się prawom tak austryackim jak i między narodowym. Lecz że Austrya na mocy umowy zawartej w Münchengräetz obowiązaną jest wydać mię władzom pruskim, jeżeli mię takowe zareklamują wskutek popełnionej zbrodni stanu lub obrazy majestatu. Inaczej Austrya winna puścić mię na wolność.

Marian Langiewicz
strona cytatu
Kategorie: o sobie
O swoim uwięzieniu w Austrii. Źródło: "Pisma Wojskowe Dyktatora Marjana Langiewicza", https://www.sbc.org.pl/dlibra/show-content/publication/edition/339517?id=339517

Wybiła godzina rozstrzygająca! Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swoją przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę orężną. (...) Niesiemy całemu narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś jego warstwom warunki moralnego rozwoju.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: o Polsce
Źródło: odezwa Józefa Piłsudskiego do narodu, Kraków 6 VIII 1914

Gdy kamień na taflę, spokojnej wody rzucamy, powstają kręgi, idące wszerz i zamierające powoli. Tak żyją ludzie, gdy śmierci bramy przepastne przekroczą; kręgi powoli zamierają i nikną, pozostawiając po sobie pustotę a nawet zapomnienie. Prawa śmierci i prawa życia, związane ze sobą, są bezwzględne i bezlitosne.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: o śmierci
Przemówienie Józefa Piłsudskiego przy składaniu prochów Juliusza Słowackiego na Wawelu.

Proszę panów, agentury obce, to jest zjawisko stałe i codzienne, towarzyszące nam rok za rokiem, dzień za dniem, jest to część naszego życia tak wielka i tak starannie w stosunku do nas ułożona, iż nasza praca – że tak powiem – jest współbieżna z pracą agentur obcych.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: polityczne, o polityce
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.

Myśmy, legioniści, zrobili ten wstęp do możliwości przelewania krwi za Polskę. Poszliśmy niewielką garstką ludzi, tym różniąc się od wszystkich innych, że swój niewielki strumień krwi, którąśmy mogli dać ze siebie, dać chcieliśmy dla Polski, nie dla czego innego.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: o sobie
Źródło: przemówienie Marszałka Piłsudskiego z dnia 7 sierpnia 1927 r. na Zjeździe Legionistów w Kaliszu.

Niestety, przyjąć wyboru nie jestem w stanie. (...) Zbyt silnie w pamięci stoi mi tragiczna postać zamordowanego Prezydenta Narutowicza, którego nie zdołałem od okrutnego losu ochronić, zbyt silnie działa na mnie brutalna napaść na moje dzieci. (...) Dziękuję raz jeszcze za wybór i proszę o natychmiastowy - daj Boże - szczęśliwy wybór Prezydenta Rzeczypospolitej.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: o sobie
O odmowie przyjęcia stanowiska Prezydenta RP.

Gdy wojna w 1914-ym roku wybuchła, Polacy we wszystkich trzech zaborach zdecydowali oddać Bogu, co boskie — cesarzowi, co cesarskie. Ja i legjoniści postąpiliśmy inaczej, a bez względu, jak kto wtedy patrzał i jak teraz to widzi, zdecydowaliśmy spróbować, czy nie można dać naszemu narodowi bez państwa przedstawicielstwa wojennego w postaci wodza i żołnierza.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: o sobie
Źródło: przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone 10. VIII. 24. na Zjeździe Legionistów w Lublinie

W ogóle powiedzieć panu muszę, że ta niechlujna pisanina czyni z naszej konstytucji coś w rodzaju kiepskiego bigosu, w który obok zgniłej szynki pakują nadgniłą słoninkę i kładą to obok nie dokiszonej kapusty; tak, że można i należy każdy paragraf i artykuł brać zupełnie osobno, nie wiążąc go z niczym innym, z żadnym innym, z żadnym innym artykułem.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: polityczne, o polityce
O jakości konstytucji wg. Piłsudskiego za czasów II RP. Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930

Pan, jako poseł, postawił pytanie po poselsku — to jest tak, że odpowiedzieć na nie nie sposób; albowiem poseł do sejmu jest stworzony na to, ażeby głupio pytał i głupio mówił. To też, wie pan, ja osobiście nieraz wątpię o jakiejkolwiek wartości tak zwanych demokratycznych pojęć, a jeszcze mniej o wartości tak zwanego parlamentaryzmu, gdyż on prowadzi do musu oszukaństw i do musu życia w świecie oszukańczym.

Józef Piłsudski
strona cytatu
Kategorie: polityczne, o polityce; o demokracji
Źródło: wywiad udzielony przez Piłsudskiego Miedzińskiemu 26 sierpnia 1930