Istnieją tylko dwa rodzaje pewnej wiedzy: świadomość własnego istnienia i prawdy matematyki.
Wysoki urząd jest jak piramida; na szczyt docierają tylko dwa rodzaje zwierząt — gady i orły.
Filozof to głupiec, który zadręcza się za życia, żeby mówić o nim po śmierci.
Mówi się, że jedna wielkość jest granicą innej wielkości, gdy druga może zbliżyć się do pierwszej w obrębie dowolnej danej wielkości, jakkolwiek małej, chociaż druga nigdy nie może przekroczyć wielkości, do której się zbliża.
Im więcej mamy rozumu, tym mniej jesteśmy z niego zadowoleni.
Dla kogoś, kto mógłby uchwycić Wszechświat z jednolitego punktu widzenia, całe stworzenie wydawałoby się wyjątkową prawdą i koniecznością.
Anglii wystarczyło, że Newton był największym matematykiem swojego stulecia; we Francji oczekiwano by, że będzie /dodatkowo/ spolegliwy.
Gry to zniszczenie wszelkiej przyzwoitości; książę zapomina o swojej godności, a dama o swojej skromności.
Jeśli przyjrzeć się bliżej połowie naszego stulecia, wydarzeniom, które nas zajmują, naszym zwyczajom, osiągnięciom, a nawet tematom rozmów, trudno nie zauważyć, że pod wieloma względami zaszła zmiana w naszych ideach; zmiana, która przez swoją szybkość wydaje się nam zapowiadać inną, jeszcze większą. Sam czas pokaże cel, naturę i granice tej rewolucji, której niedogodności i zalety nasza potomność rozpozna lepiej niż my.
Tak więc metafizyka i matematyka należą do wszystkich nauk zależnych od rozumu, w których wyobraźnia odgrywa największą rolę. Proszę wybaczyć tym delikatnym duchom, które są przeciwnikami matematyki, że to powiedziałem... Wyobraźnia matematyka, który tworzy, nie różni się od wyobraźni poety, który wymyśla... Ze wszystkich wielkich ludzi starożytności Archimedes może być tym, który najbardziej zasługuje na umieszczenie obok Homera.
Prawdziwy system świata został rozpoznany, rozwinięty i udoskonalony… Wszystko zostało omówione i przeanalizowane, a przynajmniej wspomniane.
Jeżeli chcesz, aby mówiono o tobie dobrze, to nie mów tego sam!
Zamiast się skarżyć, że Bóg jest ukryty, złóżcie mu dzięki, że tyle z siebie odsłonił.
Jest lepiej widzieć coś z punktu widzenia całości, niż całość z punktu widzenia jednej rzeczy. To co uniwersalne zawsze jest lepsze.