Zbigniew Religa

Profesje Zbigniewa Religi: Polityk, lekarz

Zbigniew Eugeniusz Religa był wybitnym kardiochirurgiem, prowadził szereg pionierskich, jak na polskie warunki, programów naukowo-badawczych w dziedzinach transplantacji serca i płuc. Wraz ze swoim zespołem medycznym, dokonał pierwszy udany zabieg transplantacji serca w Polsce. Prowadził działalność polityczną, był ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.

dodaj autora do ulubionych w menu strony  • Zbigniew Religa a inne osoby: cytaty o Zbigniewie Relidze  • Narodowość: Polska  • Data urodzenia: piątek, 16 grudnia 1938  • Data śmierci: niedziela, 8 marca 2009 

Wybierz cytaty Zbigniewa Religi według kategorii

Obrazek losujący co 10 minut cytaty Zbigniewa Religi

Zbigniew Religa cytat

Poniższy kod obrazka możesz wstawić np. na swój blog albo jako sygnaturkę na forum.


↕ najlepsze wg. polubień ↕

Pogotowie przywoziło pacjenta, który umierał, ale chirurdzy – dzięki szybkim decyzjom i niesamowitym umiejętnościom – dawali mu szansę na dalsze życie. To było naprawdę oszałamiające. Wtedy zakochałem się w chirurgii.

O powodach zostania chirurgiem. Źródło: "Człowiek z sercem w dłoni".

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Ludzie łączą moje nazwisko z pierwszą transplantacją serca w Polsce. Ale wiem, że gdybym ja nie spróbował, to może cztery, a może pięć lat później inni zrobiliby tę operację. Jestem natomiast przekonany, że nikt nie zająłby się tworzeniem polskiego sztucznego serca. Gdybym nie walczył o stworzenie tego urządzenia, dziś kilkaset osób już by nie żyło, bo nie byłoby sztucznych komór, które uratowały im życie i zdrowie.

O swoim największym osiągnięciu. Źródło: "Człowiek z sercem w dłoni".

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Uważałem, że jestem dobrze przygotowany do tego zabiegu, choć nigdy wcześniej nawet nie widziałem transplantacji serca. Ale wielu chirurgów tak zaczynało. I mimo że wcześniej nie uczestniczyli w takich operacjach, z powodzeniem je potem przeprowadzali.

O swojej pierwszej transplantacji serca.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

[...] jestem człowiekiem, który nie lubi być wśród ludzi. Pójście na przyjęcie jest dla mnie katorgą. Nie chodzę na żadne już od wielu lat. Rozmawianie z ludźmi o niczym jest straszne.

Źródło: Wywiad dla gala.pl

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie

Dekalog, który ma kilka tysięcy lat, przyjęła znaczna część ludzi na świecie, w tym również ja. Ale to nie ma nic wspólnego z wiarą. Nie trzeba być wierzącym, by przestrzegać dekalogu. Myślę, że ja przestrzegam tych zasad bardziej niż niejeden wierzący. Ja je w pełni akceptuję. Bo to nie jest tak, że ateista wszystko może, że żadne normy go nie obowiązują. Żyje wśród ludzi, ma wobec nich zobowiązania i dlatego właśnie przyjąłem dekalog. Ale nie ma w tym nic religijnego.

Wywiad dla "Dziennik Gazeta Prawna", 2008 rok

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: religijne, o religii, antyreligijne, o sobie

Ma pani rację mówiąc, że papierosy to jeden z najgorszych wrogów serca. Dlatego warto apelować do młodych ludzi, żeby nie próbowali w ogóle zaczynać palić, żeby nie dali się podporządkować nałogowi. Jeżeli uda im się nie palić, bo jeszcze nie są nałogowcom, mają ogromne szanse nigdy nie zachorować na serce.

Źródło: wywiad dla Gazety Pomorskiej

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
powiązane hasła: papierosy
Kategorie: o zdrowiu

Gdy miałem 22 lata, wyznaczyłem sobie cel. Postanowiłem, że chcę być takim lekarzem, jak pewien asystent Kozłowski, imienia niestety nie pamiętam, z III Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie. Był absolutnie genialny, wszystko potrafił zoperować. Gdy miałem 36 lat, mogłem sobie powiedzieć: już jestem taki, jak on. Krótko mówiąc, myślałem, że jestem świetny. I to była pycha.

Źródło: wywiad dla gazeta wyborcza, 2003 r.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
powiązane hasła: pycha
Kategorie: o sobie

Żyję dalej, staram się żyć normalnie. Zakładam, że jeszcze pożyję. Ale też nie czepiam się życia kurczowo. Jestem ateistą. Obserwacja życia i doświadczenie lekarskie utwierdzają mnie, że Boga nie ma.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
powiązane hasła: ateizm
Kategorie: obserwacje, o sobie

W moim życiu jest tak, że na początku spotyka mnie sporo porażek i wszystko wygląda na to, że działanie skończy się spektakularną katastrofą. Jednak z biegiem czasu przychodzą sukcesy.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
powiązane hasła: jak osiągnąć sukces
Kategorie: o sobie, motywacyjne

Moje przemyślenia są proste: nie ma człowieka, który by nie umarł. Łącznie z papieżem. Skoro jest to nieodwołalne i nieodwracalne, to nie ma się czego bać.

strona cytatu
 dodaj ten cytat do ulubionych
Kategorie: o sobie, o śmierci
↕ najlepsze wg. polubień ↕

▲ do góry ▲