Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Archipelag Gułag

Inne książki Aleksandra Sołżenicyna:
Krąg pierwszy ••• Oddział chorych na raka

Och, kochający wolność zachodni myśliciele lewicowi! Och, lewicowi labourzyści! Och, amerykańscy, niemieccy i francuscy postępowi studenci! To wszystko wciąż Wam nie wystarcza. Cała książka była dla Was bezużyteczna. Wszystko zrozumiecie od razu, kiedy sami — „z rękami za plecami” — wkroczcie do naszego Archipelagu.

Kategorie: cytaty lewicowe
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu
powiązane hasła: przepowiednia

Wydawałoby się, że w ciągu tysiąca stu lat istnienia Rosji jako państwa popełniono, wiele złych i strasznych czynów! Ale czy wśród nich był kiedykolwiek tak wielomilionowy czyn, jak ten: oszukać własnych żołnierzy i ogłosić ich zdrajcami?

Kategorie: cytaty o Rosji
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu

Pierwszymi nagrodami wielkiego zwycięstwa pod Stalingradem był dekret o militaryzacji kolei (chłopcy i kobiety do trybunału) oraz dzień później (17 kwietnia) dekret o wprowadzeniu ciężkich robót i kary szubienicy.

Kategorie: cytaty o złu
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu

W swoich instrukcjach dotyczących użycia Czerwonego Terroru czekista MI Latsis napisał: „W przesłuchaniu nie szukaj poszlak i dowodów, że osoba oskarżona działała słowem lub czynem przeciwko władzy sowieckiej. Pierwsze pytania powinny brzmieć: Jaka jest jego klasa, jakie jest jego pochodzenie, jakie jest jego wykształcenie i wychowanie? [Oto wasz Komitet Sapropelitów!] To są pytania, które muszą zadecydować o losie oskarżonego.

Kategorie: cytaty socjalistyczne, komunistyczne
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu

Inteligent - to taki człowiek, którego zainteresowanie życiem duchowym i pragnienie uczestniczenia w nim są stanowcze i stałe, nie zależą od zewnętrznych bodźców, a nawet przejawiają się in na przekór. Inteligentem jest ten, który rozumuje nie w sposób naśladowczy, kto nie małpuje nikogo.

Kategorie: cytaty o inteligencji
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu

Do swobód należy zaliczyć także to, że nie mogą cię pozbawić rodziny i majątku – bo już jesteś ich pozbawiony. Czego się nie ma – tego nawet Bóg nie odbierze. Jest to jedna z zasadniczych swobód obywatelskich w obozach.

Kategorie: cytaty o wolności
Aleksander Sołżenicyn
strona cytatu