Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Antychryst

Rok wydania to 1895. Bardzo bezpośrednia i antychrześcijańska książka w której gloryfikuje się siłę, moc, promuje "nadczłowieka" i gardzi słabszymi.

Inne książki Fryderyka Nietzsche:
Ecce Homo ••• Tako rzecze Zaratustra

W ogólności, litość staje w poprzek prawu rozwoju, które jest prawem selekcji. Litość zachowuje przy życiu to, co dojrzało do zagłady, broni wydziedziczonych i skazańców życia, mnóstwem wszelkiego rodzaju nieudatnych tworów, które utrzymuje przy życiu, nadaje samemu życiu posępny i podejrzany widok.

Kategorie: cytaty moralizatorskie, etyczne; cytaty obserwacje
Fryderyk Nietzsche
strona cytatu

Odtąd wszystkie sprawy życia są tak urządzone, że kapłan jest wszędzie niezbędny; we wszystkich naturalnych zdarzeniach życiowych, przy urodzeniu, małżeństwie, chorobie, śmierci, nie mówiąc już o ofierze („wieczerzy”), zjawia się święty pasożyt, by je wynaturzyć: w jego języku „uświęcić”.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty religijne, o religii
Fryderyk Nietzsche
strona cytatu

Kogóż najbardziej nienawidzę wśród dzisiejszej hołoty? Socjalistycznej hołoty, apostołów-czandalów, którzy podkopują instynkt, ochotę, uczucie zadowolenia robotnika ze swego małego istnienia – którzy zawistnym go czynią, którzy zemsty go uczą... Krzywda nie leży nigdy w nierówności praw, leży w roszczeniu sobie „równych” praw.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce
Fryderyk Nietzsche
strona cytatu