Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj

Cytaty o kulturze i sztuce


616 cytatów, 31 cytatów o kulturze i sztuce

31 cytatów, 17 cytatów o kulturze i sztuce

515 cytatów, 14 cytatów o kulturze i sztuce

122 cytaty, 10 cytatów o kulturze i sztuce

584 cytaty, 10 cytatów o kulturze i sztuce
⇓ ⇓ pokaż więcej autorów ⇓ ⇓
wszyscy autorzy z kategorii o kulturze i sztuce
Galeria cytaty o kulturze i sztuce,
kliknij aby powiększyć
Kombinacje kategorii o kulturze i sztuce
⇓ ⇓ pokaż więcej kombinacji kategorii ⇓ ⇓

Natura i wspomnienia przeszłości nie zawsze jednak starczą, by zapewnić to, co jest niejako niezbędną dla danego człowieka dawką marzenia. Potrzebna jest pomoc, potrzebny sztuczny sposób wyładowywania marzeń. Pomoc tę daje sztuka. [...] Sztuka jest sama tworem fantazji i marzenia; i przez to samo, skupiając uwagę na sobie, odciąga ją od rzeczywistości. Nawet gdy z rzeczywistości powstała i rzeczywistości służy, to jednak sama jest tylko obrazem, tylko pięknym odbiciem rzeczywistości, które do rzeczywistości pociąga albo własnie odciąga od niej w marzenie.

Władysław Tatarkiewicz
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; filozoficzne; o rzeczywistości
Cytaty pochodzi z książki: O filozofii i sztuce

Z życia przychodzi wszelkie zło, ze sztuki płynie tylko szczęście.

Henryk Sienkiewicz
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o złu; życiowe, o życiu; o szczęściu
Cytaty pochodzi z książki: Bez dogmatu

Że twórczość jest czymś więcej niż władza, a sztuka czymś więcej niż polityka. Że nieśmiertelne są dzieła, a nie wojny i książęce bale.

Milan Kundera
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o władzy; polityczne, o polityce; wojskowe, o wojnie
Cytaty pochodzi z książki: Nieśmiertelność

W krainie totalnego kiczu odpowiedzi są z góry ustalone i wykluczają jakiekolwiek pytania. Wynika z tego, że człowiek, który pyta, to rzeczywisty przeciwnik totalnego kiczu. Pytanie jest jak nóż, który rozcina płótno namalowanej dekoracji, abyśmy mogli zajrzeć, co się za nią kryje. Tak zresztą wyjaśniła kiedyś Sabina Teresie sens swoich obrazów: na pierwszym planie jest zrozumiałe kłamstwo, a zza niego prześwituje niezrozumiała prawda.

Milan Kundera
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce
Cytaty pochodzi z książki: Nieznośna lekkość bytu

Szereg konfliktów ideologicznych pochodzi stąd, że ideologia zmieniając swoje położenie geograficzne zabarwia się inną kulturą, niekiedy zmienia nawet swój sens pierwotny. Każde środowisko kulturowe opatruje tę samą ideologię innym odcieniem, coś jej dodaje i czegoś ujmuje, wędrówka idei jest procesem czynnym, u kresu tej wędrówki idea może wystąpić w najbardziej zaskakująco odmiennym wcieleniu.

Ryszard Kapuściński
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; filozoficzne
powiązane hasła: idea
Cytaty pochodzi z książki: Lapidaria

Sztuka, jak sądzę, jest przeznaczona jedynie dla początkujących czy dla tych, którzy zdecydowanie zabrnęli w ślepą uliczkę i postanowili się zadowalać ekstraktem Istotowości, symbolami, a nie tym, co odwzorowują, elegancko sporządzonym przepisem, a nie rzeczywistym obiadem.

Aldous Huxley
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce
Cytaty pochodzi z książki: Drzwi percepcji. Niebo i piekło

Moim zdaniem trzeba realizować najlepszą literaturę światową. Ma ona taką wartość estetyczną i moralną, że nigdy nie przestanie nas wzbogacać, bo klasyka to coś więcej niż współczesność. Rozumiejąc Mrożka, mając za sobą kontakt z Shakespeare'em, Mannem, Grekami łatwiej opierać się zarówno zbrodniczym ideologiom, jak i postmodernistycznemu nihilizmowi.

Andrzej Seweryn
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; moralizatorskie, etyczne
Źródło: "Gazeta Wyborcza", 30 kwietnia 2010 r.

Każda sztuka ma swoją odrębną fizjonomię artystyczną i musi mieć zastosowaną do własnego charakteru wystawę...Trzymam się zasady Wyspiańskiego, że na scenie wszystko da się zrobić, byle nie tak, jak się dzieje w życiu.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o teatrze

Wszystkie dzieci wiejskie i z miasteczka malowały, bawiły się w teatr i uprawiały sztukę, wcale o tym nie wiedząc.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o dzieciach

Sztuka nie ocali świata, tylko jednostkę.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; filozoficzne
Maurizio Buscarino, "Kantor. Cyrk śmierci", Źródło: "Świat według Kantora", https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Uczynić publicznym, co w życiu indywiduum było najskrytsze, co zawiera w sobie wartość najwyższą, co dla "świata" wydaje się śmiesznością, czymś małym, "biedą". Sztuka tę "biedę" wydobywa na światło dzienne. Niech rośnie i niech rządzi. To jest rola sztuki.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o biedzie; o świecie
Źródło: "Świat według Kantora", Tadeusz Kantor, "Ja realny", program do przedstawienia "Nigdy tu już nie powrócę", Kraków 1988 r., https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Sztuka jest przeciwko wszelkiej władzy. Sztuka pretenduje do władzy, bo sztuka mogłaby sprawować władzę. Jedynie ona. […] jedynie artyści mogliby sprawować władzę państwową, ponieważ są bezinteresowni. Jeżeli mają interes, to jest to interes czysto formalny, który prowadzi do pewnego ładu w danym kierunku, ale nie zmusza w sensie moralnym.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; filozoficzne; o władzy
Źródło: "Świat według Kantora", Aldona Skiba-Lickel, "Aktor według Kantora", https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Awangardowy jest człowiek, który chce coś zmienić w sztuce. Oni [polscy reżyserzy] nic nie chcą zmienić. Oni chcą tylko zrobić spektakl. Nie znam ani jednego reżysera, który szedłby naprawdę ryzykowną drogą awangardy.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o teatrze; oskarżycielskie
Źródło: "Świat według Kantora", Aldona Skiba-Lickel, "Aktor według Kantora", https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Najwięcej wątpliwości ma się zawsze w stosunku do siebie. Artysta absolutnie siebie nie widzi. Ja nie widzę tej swojej linii i ciągłości, o której zresztą ciągle mówię. Staram się ją stwarzać, nawet bronić, ale ciągle nie wiem, czy to nie jest mistyfikacja.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o sobie
Źródło: "Świat według Kantora", Wiesław Borowski, "Tadeusz Kantor", https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Wyobraźnia artysty nie jest ograniczona rzeczywistością, lecz w niej się obraca.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o rzeczywistości; o wyobraźni
Źródło: "Świat według Kantora", "Z notatnika", 1965 r., https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Sztuka jest zjawiskiem najgłębiej emocjonalnym, istniejącym na granicy nieznanego, działa w głębokich warstwach podświadomości społecznej; i dlatego jej rola jest kapitalna. Jej radykalizm łączy się nierozerwalnie z wszelakim postępem.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; filozoficzne
Źródło: "Świat według Kantora", "Z notatnika", 1967 r., https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Teatr był ciągle terenem zacofanym w porównaniu z malarstwem. Wciąż myśleliśmy o zrealizowaniu na gruncie teatru postulatu awangardy tej miary i radykalizmu, jakie już się zarysowały w malarstwie. Byłem przez wiele lat profesjonalnym scenografem w teatrach oficjalnych, znałem więc przyczyny upadku sztuki teatru, które polegały przede wszystkim na jego konwencjonalnej strukturze. Artystyczny konformizm teatru na całym świecie był nieporównywalnie większy niż w malarstwie. Zapomniano tam o wszystkich osiągnięciach teatru radykalnego w przeszłości. Postanowiliśmy założyć teatr wolny, bez instytucjonalnej struktury, tworzący atmosferę i płaszczyznę dla twórczości. Wokół organizującego się teatru wytworzyło się żywe środowisko – malarze, aktorzy, poeci; zgrupowało się dużo młodzieży.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o teatrze; o sobie
Źródło: "Świat według Kantora", Wiesław Borowski, "Tadeusz Kantor", Warszawa 1982 r., https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Dzieci wszystkich krajów na całej ziemi jednakowo malują: ta sama wyobraźnia, ta sama ekspresja, ta sama wolność.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o dzieciach
Źródło: "Świat według Kantora", "Z notatnika", 1947 r., https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Myśmy się bardzo dobrze czuli w czasie okupacji jako twórcy. Ponieważ… nie było żadnej instytucji! Poza okupantem, któregośmy lekceważyli, bośmy byli młodzi… Jak to się mówi, lekceważyliśmy śmierć. Takie było prawo wieku. Nie było żadnej instytucji, nie mieliśmy departamentu teatru, miejskiej rady – działaliśmy zupełnie swobodnie w konspiracji, w podziemnym teatrze… Byliśmy sami, byliśmy w takim stanie, w jakim powinien być artysta.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o II wojnie światowej; o sobie
Źródło: "Świat według Kantora", Krzysztof Pleśniarowicz, "Kantor", https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora

Ostatecznym celem człowieka jest wolność, uwolnienie się od wszelkich konfliktów nieleżących w sferze psychiki ludzkiej – konfliktów nieludzkich. Sztuka jest terenem, na którym realizuje się przyszła wolność człowieka.

Tadeusz Kantor
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce; o wolności
Źródło: "Świat według Kantora", "Z notatnika", 1955 r., https://culture.pl/pl/artykul/swiat-wedlug-kantora