Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Wojciech Jaruzelski

Są cytaty innych osób o Wojciechu Jaruzelskim,

Wojciech Witold Jaruzelski (1923-2014), wojskowy (brał udział w II wojnie światowej), działacz komunistyczny i polityk, premier PRL. Wprowadził stan wojenny w Polsce w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w odpowiedzi na działania "Solidarności" i niepokoje społeczne.

Powiązane tematy: PRL; pzpr; 2 wojna światowa; stan wojenny

• Profesje Wojciecha Jaruzelskiego: żołnierz, wojskowy; polityk • Narodowość: polska
• Data urodzenia: piątek, 6 lipca 1923 • Data śmierci: niedziela, 25 maja 2014

Wybierz cytaty Wojciecha Jaruzelskiego według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Wojciech Jaruzelski
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Wojciecha Jaruzelskiego:

Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają istnieć. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy. Warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. Przez każdy zakład pracy, przez wiele polskich domów, przebiegają linie podziałów.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce
Z przemówienia 13 grudnia 1981 r.
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

Jeżeli nawet w niedalekiej przyszłości nie oczekuje się agresji ze strony NATO, musimy jednak, jak mawiają wojskowi, być w gotowości bojowej.

Kategorie: cytaty wojskowe, o wojnie
Źródło: Tomasz Mianowicz, Magazyn „Karta”, 2001 r.
strona cytatu

Polska, Europa, świat zmieniły się gruntownie. My wszyscy – oczywiście w różnym stopniu – też. Ja na przykład dziś widzę inaczej niż wówczas Stany Zjednoczone. Podziwiam ich dynamizm, standardy nowoczesności i demokracji.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty pochwalne; cytaty o Ameryce; cytaty o świecie
Porównanie sytuacji z roku 1981, z czasu wprowadzenia stanu wojennego, do roku 2001 r.
strona cytatu

Poczuwam się do moralnej odpowiedzialności za wszystko zło, co się działo w tym okresie w mojej ojczyźnie, Polsce Ludowej, od czasu, kiedy zostałem porucznikiem i gdy byłem generałem armii i prezydentem.

Kategorie: cytaty o sobie
Źródło: Program I Polskiego Radia, 31 maja 2005 r.
strona cytatu

Obywatelki i obywatele. Wielki jest ciężar odpowiedzialności, jaka spada na mnie w tym dramatycznym momencie polskiej historii. Obowiązkiem moim jest wziąć tę odpowiedzialność. Chodzi o przyszłość Polski, o którą moje pokolenie walczyło na wszystkich frontach wojny, i której oddało najlepsze lata swego życia. Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce; cytaty o sobie
Źródło: z przemówienia 13 grudnia 1981 r.
strona cytatu
powiązane hasła: stan wojenny

Nie słuchajcie małych, złych ludzi o uszkodzonej wyobraźni. Zacietrzewionych i dobrowolnie ciemnych, którzy mówią, że „Polska Ludowa nie jest Polską”.

Kategorie: cytaty radzące; cytaty życiowe, o życiu
Z przemówienia podczas spotkania z harcerzami w marcu 1985.
strona cytatu
powiązane hasła: PRL

Jest wiele słów, z których właściwie wynika, że ja nigdzie nie powinienem jechać bo jestem na tyle postacią kontrowersyjną, że nawet gdybym był kandydatem wyjazdu na księżyc, to też byłoby to niebezpieczne dla skażenia atmosfery księżyca.

Kategorie: cytaty o sobie
W kontekście wyjazdu do Moskwy na 60. obchody zakończenia II wojny światowej. Źródło: radio ZET, 18 kwietnia 2005, „Wprost” nr 16, 24 kwietnia 2005, za Radio Zet.
strona cytatu

Dziękuje Panu Prezydentowi. Jest to piękny gest wzniesienia się ponad historycznymi podziałami.

Kategorie: cytaty pochwalne
Po przyznaniu Krzyża Zesłańców Sybiru przez Lecha Kaczyńskiego, 28 marca 2006
To jest cytat o Lechu Kaczyńskim, zobacz cytaty o Lechu Kaczyńskim
strona cytatu

Dowiedziałem się, że podpis na wręczonej mi legitymacji znalazł się tam bez pańskiej wiedzy i woli. Wskazany został łańcuszek odpowiedzialnych, zapowiedziano surowe konsekwencje. Ubolewam, że powstała sytuacja może sprawiać panu prezydentowi osobistą przykrość.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o sobie
Wypowiedź po zwróceniu przez Jaruzelskiego Krzyża Zesłańców Sybiru Lechowi Kaczyńskiemu, gdy okazało się, że odznaczenie przyznano „niechcący”, 30 marca 2006.
strona cytatu

Zobacz też