Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Werner Heisenberg

Werner Heisenberg

Werner Heisenberg (1901–1976) był niemieckim fizykiem teoretykiem i filozofem nauki, jest współtwórcą mechaniki kwantowej.
Werner Heisenberg to: filozof; naukowiec; fizyk
Narodowość: niemiecka
Data urodzenia: czwartek, 5 grudnia 1901
Data śmierci: niedziela, 1 lutego 1976

Współczesne interpretacje zjawisk mikroświata niewiele mają wspólnego z prawdziwie materialistyczną filozofią. Można właściwie powiedzieć, że fizyka atomowa sprowadziła naukę z drogi materializmu, którą kroczyła ona w dziewiętnastym stuleciu.

strona cytatu
Kategorie: o nauce, naukowe; o fizyce, fizyka

Po śmierci, gdy spotkam Boga osobiście, zapytam go o dwie rzeczy. Po pierwsze – jak skwantować grawitację, a po drugie – jak matematycznie opisać turbulencję. Może zna odpowiedź na pierwsze pytanie, ale na pewno nie odpowie na drugie.

strona cytatu
Kategorie: o nauce, naukowe; o matematyce; o fizyce, fizyka; śmieszne; o Bogu, Bogach

Nauki ścisłe zaczynają się od założenia, że w końcu będzie można zrozumieć naturę, w każdej, nawet całkiem nowej dziedzinie, ale nie możemy czynić żadnego założenia a priori, co do znaczenia słowa „zrozumieć”.

strona cytatu
Kategorie: o nauce, naukowe; filozoficzne

Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa.

strona cytatu
Kategorie: prawne, o prawie; o szczęściu; śmieszne; Ironiczne

Każde doświadczenie fizyczne, niezależnie od tego, czy dotyczy zjawisk życia codziennego, czy też mikroświata, może być opisane wyłącznie w terminach fizyki klasycznej.

strona cytatu
Kategorie: o nauce, naukowe; filozoficzne; o fizyce, fizyka

Idee nie są odpowiedzialne za to, co z nich czynią ludzie.

strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; o człowieku, ludziach
powiązane hasła: idea

Gdyby ktoś zapytał o to, na czym polegała wielkość czynu Krzysztofa Kolumba w odkryciu Ameryki, to trzeba byłoby odpowiedzieć, że nie na idei wykorzystania kulistości Ziemi do odnalezienia zachodniej drogi do Indii; idea ta była już rozważana przez innych. Nie chodziło również o staranne przygotowanie wyprawy, fachowe wyposażenie okrętów, czego i inni mogli dokonać. Najtrudniejszą rzeczą w tej wyprawie odkrywczej była natomiast na pewno decyzja oddalenia się od wszystkich znanych dotąd lądów i żeglowania tak daleko na zachód, że posiadane zapasy nie wystarczyłyby już na drogę powrotną.

strona cytatu
Kategorie: o podróżach