Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Werner Heisenberg

Werner Heisenberg (1901–1976) był niemieckim fizykiem teoretykiem i filozofem nauki, jest współtwórcą mechaniki kwantowej.

• Profesje Wernera Heisenberga: filozof; naukowiec; fizyk • Narodowość: niemiecka
• Data urodzenia: czwartek, 5 grudnia 1901 • Data śmierci: niedziela, 1 lutego 1976

Współczesne interpretacje zjawisk mikroświata niewiele mają wspólnego z prawdziwie materialistyczną filozofią. Można właściwie powiedzieć, że fizyka atomowa sprowadziła naukę z drogi materializmu, którą kroczyła ona w dziewiętnastym stuleciu.

Kategorie: cytaty o nauce, naukowe; cytaty o fizyce, fizyka
strona cytatu

Nauki ścisłe zaczynają się od założenia, że w końcu będzie można zrozumieć naturę, w każdej, nawet całkiem nowej dziedzinie, ale nie możemy czynić żadnego założenia a priori, co do znaczenia słowa „zrozumieć”.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty o nauce, naukowe
strona cytatu

Gdyby ktoś zapytał o to, na czym polegała wielkość czynu Krzysztofa Kolumba w odkryciu Ameryki, to trzeba byłoby odpowiedzieć, że nie na idei wykorzystania kulistości Ziemi do odnalezienia zachodniej drogi do Indii; idea ta była już rozważana przez innych. Nie chodziło również o staranne przygotowanie wyprawy, fachowe wyposażenie okrętów, czego i inni mogli dokonać. Najtrudniejszą rzeczą w tej wyprawie odkrywczej była natomiast na pewno decyzja oddalenia się od wszystkich znanych dotąd lądów i żeglowania tak daleko na zachód, że posiadane zapasy nie wystarczyłyby już na drogę powrotną.

Kategorie: cytaty o podróżach
strona cytatu

Zobacz też