Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Vaclav Havel

Vaclav Havel

Dysydent i działacz opozycji antykomunistycznej, więziony przez komunistów. Pisarz, autor dramatów, pracownik teatru. Prezydent czasu przełomu: ostatni prezydent Czechosłowacji, i jednocześnie pierwszy prezydent Czech.

• Profesje Vaclava Havla: poeta; polityk; pisarz • Narodowość: czeska
• Data urodzenia: poniedziałek, 5 października 1936 • Data śmierci: niedziela, 18 grudnia 2011

Wybierz cytaty Vaclava Havla według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Vaclav Havel
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Vaclava Havla:

Intelektualista znajdujący się po stronie wygranych, zawsze jest trochę podejrzany.

strona cytatu
powiązane hasła: podejrzliwość

Nadzieja to nie przekonanie, że coś dobrze się ułoży, ale pewność, że coś ma sens, niezależnie od tego, jak się potoczy.

Kategorie: cytaty o nadziei
strona cytatu
powiązane hasła: sens

Każdy, kto traktuje siebie zbyt poważnie, ryzykuje, że się ośmieszy; ten, kto potrafi śmiać się z samego siebie, nie ponosi tego ryzyka.

Kategorie: cytaty radzące
strona cytatu

Mamy natomiast wielkie problemy z kulturą polityczną. (...) Mieszkałem w Ameryce przez dwa miesiące. Spotykałem się z różnymi politykami i byłem zdumiony tym, w jakiej przyjaznej atmosferze rywale polityczni rozmawiają ze sobą, jedzą kolację i dyskutują. Bez sarkazmu, bez złośliwości, bez wzajemnych ataków. To mnie strasznie zaskakiwało, bo w Czechach jestem przyzwyczajony do czegoś zupełnie innego.

Kategorie: cytaty polityczne, o polityce; cytaty o Ameryce; cytaty o Czechach
strona cytatu

Ktoś nieustająco pozwala na to, aby nasze miasta w niekontrolowany sposób niszczyły krajobraz, przyrodę, tradycyjne ścieżki, aleje, wioski, młyny, kręte strumyki czy potoki, żeby zamiast tego wszystkiego budowano jakąś gigantyczną aglomerację, która sprawia, że życie staje się anonimowe, zrywa sieci naturalnych więzi społecznych i swym internacjonalistycznym uniformizmem atakuje wszelką wyjątkowość, tożsamość czy różnorodność.

Kategorie: cytaty socjologiczne; cytaty o przyrodzie, naturze, biologii
Źródło: Trzeba się dziwić, wyborcza.pl, 1 listopada 2011 r., https://wyborcza.pl/7,76842,8590685,trzeba-sie-dziwic.html
strona cytatu

Żyjemy (…) w pierwszej cywilizacji ateistycznej, czyli w cywilizacji, która utraciła związek z nieskończonością i wiecznością. Dlatego przeważa w niej zawsze korzyść krótkotrwała nad długotrwałą. Ważne jest, czy jakaś inwestycja zwróci się w ciągu dziesięciu albo piętnastu lat, a mniej ważne, jak wpłynie na życie naszych potomków za lat sto.

Kategorie: cytaty o świecie
Źródło: Trzeba się dziwić, wyborcza.pl, 1 listopada 2011 r., https://wyborcza.pl/7,76842,8590685,trzeba-sie-dziwic.html
strona cytatu
powiązane hasła: cywilizacja

Zupełnie nie boję się Rosji. Nie widzę z jej strony żadnego zagrożenia. Zmiany w Rosji będą zmierzać w kierunku stabilizacji i demokracji. Ale droga jaką Rosja ma do przebycia będzie niewspółmiernie dłuższa niż ta jaką przeszły kraje Europy Wschodniej.

Kategorie: cytaty o Rosji
Źródło: „Paris Match”, 18 kwietnia 1999 r.
strona cytatu

Okazało się, że ten reżim był bardziej przegniły, niż myśleliśmy. Miał wszystkie instrumenty władzy, policję, wojsko, środki masowego przekazu, władzę gospodarczą. Wszystko było państwowe – nie tak jak w Polsce, gdzie były oazy własności prywatnej. A jednocześnie ten reżim nie potrafił sobie z tym poradzić. Nie mieli takiej siły, by wtedy nas spacyfikować.

Kategorie: cytaty o sobie
strona cytatu

Zawsze byłem zwolennikiem socjalizmu, rozumianego jako uspołecznienie środków produkcji… Klucz do tego przekonania, tak jak ono stopniowo we mnie narastało, upatruję we wczesnym dzieciństwie, w tym wstydzie z powodu wszystkich przywilejów, jakimi się wtedy cieszyłem. Sam pan widzi, że nie ma w tym nic oryginalnego. Najradykalniejsi socjaliści często pochodzili właśnie z takich rodzin.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty socjalistyczne, komunistyczne
strona cytatu

Zamilkłem jako autor, ale nie znaczy to, że nie pisałem. Nigdy w życiu nie pisałem tyle, ile w czasie mojej prezydentury. Nie potrafiłbym przeczytać przemówienia, które napisał ktoś inny. Więc w każdy weekend pisałem przemówienia albo projekty oświadczeń, rozporządzeń, poleceń… Wiem, że to nietypowe, aby dramaturg wyskoczył na 13 lat do funkcji prezydenta, a potem wrócił do pisania. Dzisiaj wiem także, że nie jest to łatwe.

Kategorie: cytaty o sobie
strona cytatu

W miarę, jak wzrasta (…) liczba tych, którzy przedwcześnie i nagle rozstają się z życiem, rośnie znaczenie wiedzy, tłumaczącej sens biologicznego życia i śmierci. W dzisiejszej, globalnej cywilizacji, chrześcijańska spowiedź i rozgrzeszenie tracą swój uniwersalny wymiar. Cieszmy się więc, że nasze czasy podsuwają nam tak wiele nowych poglądów i punktów widzenia na podstawowe kwestie naszej egzystencji.

Kategorie: cytaty religijne, o religii
Posłowie do Tybetańskiej księgi życia i śmierci Sogjala Rinpocze (1996 r.)
strona cytatu

Zobacz też