Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Ludwik Stomma

Ludwik Stomma

Specjalista od antropologii kultury, etnolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki (Uniwersytet Warszawskim, KUL, Uniwersytet Jagielloński), publicysta w takich tytułach jak „Polityka”, „NIE” „Przegląd”, „Hustler” czy „Cosmopolitan”.

• Profesje Ludwika Stommy: naukowiec; pedagog, nauczyciel; antropolog • Narodowość: polska
• Data urodzenia: środa, 22 marca 1950 • Data śmierci: sobota, 7 marca 2020
• Cytaty z książek Ludwika Stommy: Historie niedocenione; Królów polskich przypadki; Polskie złudzenia narodowe

Wybierz cytaty Ludwika Stommy według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Ludwik Stomma
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Ludwika Stommy:

Wraz ze zmianą ustrojową od roku 1989 władzę objęła całkowicie stara inteligencja. I to w wydaniu, niestety, krakówka, warszawki... [...] Którzy chłopa widzieli na wakacjach, a robotnika to może w stoczni, w roku 1980. [...] Ta władza to byli ludzie, którzy dla warstw z ludu byli krystalicznym przykładem tego, co je kiedyś odrzucało.

Kategorie: cytaty o Polsce
strona cytatu

W trakcie powstania warszawskiego Franklin Delano Roosevelt odbył dziesięć konferencji prasowych. Na żadnej z nich nie zająknął się nawet o stojącej w ogniu polskiej stolicy.

strona cytatu
powiązane hasła: Powstanie Warszawskie
Cytaty pochodzi z: Polskie złudzenia narodowe

W podręcznikach polskich piszą, że w marcu 1968 naród przeciwstawił się skostniałemu reżimowi Gomułki. W tym przypadku przez naród rozumie się studentów, i to nie wszystkich.

strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Polskie złudzenia narodowe

Czy Polska zawsze była w Europie? W moim głębokim przekonaniu odpowiedź brzmi: nie. Była w niej do czasów Kazimierza Wielkiego i potem od 1945 r. W międzyczasie łączność z Europą zapewniało nam tylko życie intelektualne.

Kategorie: cytaty o Polsce
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Polskie złudzenia narodowe

Mitem jest także podawanie pewnej specyficznej wykładni dziejów, czy układów społecznych, opartej najczęściej na chwytliwej formule, za oczywistą i jedynie prawdziwą. [...] W tym sensie mit określa świadomość społeczną we wszystkich bodaj wspólnotach narodowych i państwowych.

Kategorie: cytaty socjologiczne
strona cytatu
powiązane hasła: mit
Cytaty pochodzi z: Polskie złudzenia narodowe

Choć miało to trwać jeszcze ponad stulecie, a i dzisiaj nie wszystko jest zadawalająco uregulowane, amerykańscy czarni stali się pełnoprawnymi obywatelami Stanów Zjednoczonych. Jest niesłychanym paradoksem historii, że o ich tożsamości i przynależności zadecydowali, wbrew wszelkim swoim intencjom, handlarze i właściciele niewolników instrumentalnie i nienawistnie odcinający im ich dawne korzenie. Chcąc zachować ekskluzywnie białe społeczeństwo, doprowadzili do tego właśnie, że stało się ono wielorasowe, co skądinąd jest jego bogactwem i siłą.

Kategorie: cytaty o Ameryce; cytaty o tolerancji
strona cytatu
powiązane hasła: rasizm
Cytaty pochodzi z: Historie niedocenione

Związek przyczynowoskutkowy wydaje się jasny. Zauważenie nagości jest odkryciem seksualizmu. W tym momencie dokonuje się zamiana rajskiej nieśmiertelności indywidualnej na nieśmiertelność gatunkową (społeczną), która wymaga rozmnażania się, a więc rodzenia dzieci przez kobiety. Na scenę wkracza tu śmierć. Co było zbędne w raju, teraz staje się koniecznością - kobiety muszą rodzić, bo ludzie będą umierać.

Kategorie: cytaty o śmierci
strona cytatu
powiązane hasła: seks
Cytaty pochodzi z: Historie niedocenione

Postawa racjonalna jest przeważnie najskuteczniejsza. Nigdy jednak w konfrontacji z proroctwami ideologii, nie zdaje się porywająca. Nader łatwo jest więc ją postrzegać jako metafizycznie skarlałą.

Kategorie: cytaty filozoficzne
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Królów polskich przypadki

Wiele można Krzyżakom zarzucać, lecz na pewno nie braku znajomości i kultu reguł rycerskiego rzemiosła. Nie przypadkiem najmożniejsze europejskie rody wysyłały im swych synów na wojenne wychowanie, a chętni zjedali się ze wszystkich stron, by choć parę miesięcy w szeregach zakonnych posłużyć.

strona cytatu
powiązane hasła: rycerze
Cytaty pochodzi z: Królów polskich przypadki

Zdarzenia krakowskie anno domini 1312 uczą nas wszakże trzech rzeczy: po pierwsze, że winny zawsze się znajdzie; po drugie, że propaganda większą ma moc od materialnych faktów; po trzecie wreszcie, i to najważniejsze, wiemy już jak odróżnić prawdziwego Polaka.

Kategorie: cytaty o Polsce
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Królów polskich przypadki

Zobacz też