Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj
Leszek Kołakowski

Leszek Kołakowski

Leszek Kołakowski to polski filozof, który żył w latach 1927 - 2009.

• Profesje Leszka Kołakowskiego: filozof • Narodowość: polska
• Data urodzenia: niedziela, 23 października 1927 • Data śmierci: piątek, 17 lipca 2009
• Cytaty z książek Leszka Kołakowskiego: Jeśli Boga nie ma; Mini wykłady o maxi sprawach; Rozmowy z diabłem

Wybierz cytaty Leszka Kołakowskiego według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Leszek Kołakowski
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Leszka Kołakowskiego:

Wydaje się nam, że przeszłość jest naszą własnością. Otóż przeciwnie – to my jesteśmy jej własnością, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokonać w niej zmian, ona natomiast wypełnia całość naszego istnienia.

Kategorie: cytaty filozoficzne; cytaty obserwacje; cytaty o czasie
strona cytatu

Wolno publicznie jeść, lecz zakaz publicznego uprawiania seksu jest bardzo silnym tabu bodaj we wszystkich kulturach; zakaz ten należy do konstruktywnych znamion uczłowieczenia; wyraża umiejętność odnoszenia się do własnego ciała jak do rzeczy, a więc ostatecznie zdolność do odróżniania ciała od samego siebie; ludzkość pewnie nie wyszłaby ze stanu zwierzęcego, gdyby to tabu nie było ustanowione.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty filozoficzne; cytaty obserwacje
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Mini wykłady o maxi sprawach

Wolno nam, gdy jest powód, mówić o zmarłym źle, ale gdy się przyzwyczaimy wszyscy do tego, że ich materialne szczątki są jak kamień przydrożny, bezosobowe, rzeczowe, bez żadnego odniesienia do naszego życia duchowego, choćby czasem mogły się przydać, grozi nam, że również żyjących będziemy traktować jako przedmioty wymienialne. I to byłby kres naszej kultury.

Kategorie: cytaty o śmierci
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Mini wykłady o maxi sprawach

Wiara, że jest się człowiekiem sukcesu, jest próżna i złudna. Myślę, że również najwięksi geniusze XX w., tacy jak Albert Einstein albo Tomasz Mann, wiedzieli, że i oni są przegrani. Jesteśmy wszyscy przegrani nie tylko dlatego, że bardzo niewielu zdobywa to, o czym marzy. Jednej na tysiąc to się udaje, ale nawet ta jedna tysięczna powinna wiedzieć, że jej sukcesy są przejściowe, a więc nawet i ona jest nieudacznikiem.

Kategorie: cytaty katastroficzne, pesymistyczne; cytaty o sukcesie; o wierze cytaty
strona cytatu

Trzy są rodzaje operacji diabelskich na człowieku: kuszenie, obsesja i opętanie; z pierwszym demon na wszystkich ludzi nastaje, drugą tylko w niektórych godzi, trzecia wreszcie rzadko mu się udaje, ale też męka to i groza straszliwa (...).

Kategorie: cytaty obserwacje; cytaty o złu
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Rozmowy z diabłem

Tam dopiero w pełni objawia się szatan, gdzie niszczenie nie ma poza sobą innego celu, okrucieństwo dla okrucieństwa się spełnia, upokorzenie dla upokorzenia, śmierć dla śmierci, cierpienie bez celu – albo gdzie cel jest tylko wtórnie przybraną maską racjonalizującą głód niszczycielski.

Kategorie: cytaty o złu
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Rozmowy z diabłem

Zobacz też