Zgłębiaj naukę, którą jest sztuka i sztukę, którą jest nauka.

Leonardo di ser Piero da Vinci (1452 - 1519) - Włoch, człowiek-symbol epoki renesansu, wszechstronnie utalentowany wizjoner: malarz, architekt, filozof, pisarz, muzyk, matematyk, mechanik, odkrywca, anatom, wynalazca, geolog.
Powiązane tematy: architektura
• Profesje Leonarda da Vinci: filozof; poeta; naukowiec; malarz, plastyk, rysownik; muzyk; architekt; wynalazca • Narodowość:
włoska
• Data urodzenia: czwartek, 15 kwietnia 1452 • Data śmierci: piątek, 2 maja 1519
Zgłębiaj naukę, którą jest sztuka i sztukę, którą jest nauka.
Wiadomo, że rozpoznajemy wady raczej w dziełach cudzych niż własnych,... gdy malujesz, powinieneś mieć pod ręką płaskie zwierciadło i często oglądać w nim swe dzieło. Jeśli je bowiem ujrzysz w odwróconym odbiciu wyda się jakoby wykonane ręką cudzą i lepiej osądzisz swe błędy.
Prostota jest szczytem wyrafinowania.
Poprzez naszą sztukę zwać się możemy wnukami Boga.
Obraz nie płodzi niezliczonego potomstwa jak drukowana książka. Tylko on jest niepowtarzalny i nie rodzi dzieci kropla w kroplę podobnych do siebie. Dzięki tej wyjątkowości jest doskonalszy od powielanych wszędzie.
Muzyka nie może być zwana inaczej niż młodszą siostrą malarstwa, zważywszy, że jest przedmiotem słuchu, zmysłu pośledniejszego niż oko... malarstwo jest doskonalsze i przewyższa muzykę, gdyż nie umiera ono bezpośrednio po swym powstaniu...
Malarz, który nie ma wątpliwości osiągnie niewiele.
Dobrze jest również oddalać się tak, aby obraz wydawał się mniejszy i dał się objąć jednym rzutem oka. Lepiej niż z bliska rozpoznać można wówczas brak proporcji członów i dysharmonię kolorów.
Dobry malarz musi namalować dwie rzeczy: człowieka oraz istotę jego duszy.
Artysta nie osiąga nic wybitnego, jeśli nie wątpi w siebie i czasem się nie zawaha.