Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Jan III Sobieski

Jan III Sobieski herbu Janina (1629 - 1696) - król Polski do roku 1674 hetman wielki koronny od 1668 r., hetman polny koronny od 1666 r., marszałek wielki koronny od 1665 r., chorąży wielki koronny od 1656 r.

• Profesje Jana III-ciego Sobieskiego: król, cesarz lub władca • Narodowość: polska
• Data urodzenia: piątek, 17 sierpnia 1629 • Data śmierci: niedziela, 17 czerwca 1696

Gdybyś wiedzieć, moje serce, albo imaginować mogła, co się ze mną dzieje, i jako myślę o tobie, i że jednej nie opuszczam minuty, musiałabyś się sto razy we mnie kochać bardziej: bo gdyby tak choć trzecią część czasu darować P. Bogu, nie było [by] świętszego nade mnie człowieka. Wierz temu tak, moja duszo, jako ewangelii i jako największej przysiędze, i żebym pewnie, po wczorajszym się usprawiedliwieniu Częstochową, nadaremno na świadectwo Bożego nie brał imienia, który mię niech skaże tego momentu, jeśli inaczej piszę i myślę. Niechże mi się tedy wzajemnie nagradza od ciebie, moja najśliczniejsza dobrodziejko!

Kategorie: cytaty o miłości
Z listów do Marysieńki - żony Jana III Sobieskiego.
strona cytatu

Ten sam nieprzyjaciel, któregoś my pobili pod Chocimiem, stoi przed nami. Jesteśmy wprawdzie w obcym kraju lecz nie walczymy dla obcej sprawy. Walczymy za nasz kraj i za chrześcijaństwo, nie dla cesarza, lecz dla Boga.

Z odezwy do żołnierzy przed bitwą pod Wiedniem w 1683 r.
strona cytatu

Łatwo będzie w Polsce o tureckie konie.

Komentarz po bitwie pod Wiedniem.
strona cytatu

A więc poświęcę i ofiaruję najdroższej ojczyźnie moje ciało i życie, mienie i krew swoją; pragnę oddać się całkowicie na utrzymanie czci Bożej, na obronę chrześcijaństwa całego, na obsługę tego istotnego przedmurza (bo nienasycona pycha Porty Ormiańskiej to jeno pozostawiła chrześcijaństwu), mianowicie naszej spólnej matki, Korony Polskiej.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o Polsce; cytaty o sobie
strona cytatu

Zobacz też