Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Jacek Kuroń

Jacek Kuroń o sobie [ pokaż wszystkie cytaty ]

Żył w latach 1934 - 2004. Jeden z przywódców "nielegalnej" opozycji z czasów PRL-u. Historyk, działacz ZHP, współzałożyciel KOR (Komitetu Obrony Robotników). Był dwukrotnie ministrem pracy i polityki społecznej już w III RP.
Jacek Kuroń to: naukowiec; polityk; historyk
Narodowość: polska
Data urodzenia: sobota, 3 marca 1934
Data śmierci: czwartek, 17 czerwca 2004
Powiązane: PRL; kor; lewica; Solidarność

Wybierz cytaty Jacka Kuronia według kategorii

⇓ ⇓ pokaż więcej kategorii ⇓ ⇓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Wybaczyć trzeba każdemu wszystko, tak mówi Ewangelia i ja to szanuję. Nie umiem trzymać urazy przez chwilę. Jedynie sobie nigdy nie wybaczam. Natomiast jeśli chodzi o większą tolerancję, to zwykle zachowujemy ją dla kogoś, kto jest słabszy, ma mniejsze możliwości.

strona cytatu
Kategorie: o tolerancji; religijne, o religii; chrześcijańskie; o sobie

Współczuję wszystkim. Nie wierzę w zło. Wierzę w nieszczęście. Olbrzymie, niesamowite, porażające nieszczęście, które niszczy ludzi, ale zawsze można im choć trochę pomóc w ocaleniu człowieczeństwa.

strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; o sobie

Widzi Pani, w kierownictwie każdego ministerstwa jest miejsce tylko dla jednego niekompetentnego. W moim ministerstwie to miejsce zajmuję ja.

strona cytatu
Kategorie: śmieszne; Ironiczne; o sobie
Źródło: Moja zupa, s. 43.

W statucie naszego związku napisaliśmy, że nawiązujemy do najbardziej postępowych tradycji polskiego ruchu młodzieżowego. To stwierdzenie zobowiązuje. Najbardziej postępowe oznacza przecież organizacje młodzieżowe związane z ruchem robotniczym, a przede wszystkim jego najkonsekwentniejszym nurtem, z partią komunistyczną. Tak więc w naszej ocenie przeszłości harcerskiej obowiązuje nas przede wszystkim punkt widzenia PKK i KZMP.

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; wspominające; o sobie
Źródło: Harcerstwo nr 17–18, s. 41.

W PCK powiedzieli mi, że to nie ja wymyśliłem zupy, tylko oni. Odpowiedziałem, że zupy wymyślił człowiek, kiedy tylko zrobił garnek. Byle garnek i już jest zupa. A skoro już wymyślił zupę, to zaczął się nią dzielić. I to jest jeden z najstarszych wynalazków ludzkości. Natomiast ja nadałem tej akcji rangę.

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; wspominające; o sobie
Źródło: Moja zupa, wyd. BGW, Warszawa 1991. Cytat nawiązuje do akcji wydawania darmowej porcji zupy potrzebującym którą zainicjował Jacek Kuroń. Zupa ta była później zwana "Kuroniówką".

Umiejętność wybaczania to sposób życia. Nie uważam, że akt wybaczania musi być poprzedzony upokorzeniem się winnego.

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; radzące; o sobie
Źródło: Dar przebaczania, „Gazeta Wyborcza”, 21 lutego 2001.

Uczyniłem w swoim życiu wiele zła. Trochę z małej wiary, tchórzostwa, lenistwa, bezmyślności, braku wyobraźni. Znacznie więcej jednak z mocnej wiary, odwagi, pracowitości, namysłu, troski.

strona cytatu
Kategorie: o sobie
Źródło: Zło, które czynię, „Krytyka”, nr 10–11, 1981.

Razem z Goździkiem zaczęliśmy burzyć ten spokój, organizując wiece. Powtarzaliśmy: „Nie bójcie się wrogów, mogą was tylko zabić. Nie bójcie się przyjaciół, mogą was tylko zdradzić. Ale bójcie się ludzi obojętnych, bo za ich milczącą zgodą dzieje się zbrodnia, krzywda, zło.”

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; wspominające; o sobie
Źródło: PRL dla początkujących.

Po 1956 roku nastąpiła eksplozja symbolicznego świętowania polskości, świętowania tradycji. Pamiętam 1 sierpnia 1957 roku: pełno ludzi – może byłych powstańców – w panterkach, furażerkach i beretach, z biało – czerwonymi opaskami na rękawach, tłumy na Powązkach, na mieście nastrój jakby miało znowu wybuchnąć nowe powstanie. Mnie się zdawało, że była to szopka, maskarada. Byłem ślepy i głuchy.

strona cytatu
Kategorie: o narodach; życiowe, o życiu; o Polsce; wspominające; o sobie
Źródło: Wiara i wina, s. 152.

Nie zgadzam się, że utopia jest złem samym w sobie (...) Może się ona stać źródłem zbrodni, ale tylko wówczas, gdy się chce ją realizować przemocą – rewolucji, czy nawet państwa.

strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; polityczne, o polityce; o sobie
Źródło: Wiara i wina. Do i od komunizmu, wyd. Aneks, Londyn 1989.

Nie przeczę, władza to ciężki kawałek chleba. Tak się jednak dziwnie składa, że zawsze jest dużo więcej chętnych do władzy niż stanowisk do obsadzenia. Przeważają recydywiści – sam już dwa razy byłem ministrem, choć nikt mnie nie zmuszał.

strona cytatu
Kategorie: polityczne, o polityce; o sobie
Źródło: Nie poświęcaj się, durniu, „Gazeta Wyborcza”, 16 czerwca 1994.

Na sali sejmowej zwykle śpię, co zresztą widać w relacjach telewizyjnych.

strona cytatu
Kategorie: o sobie
Z wywiadu dla „Tygodnika Powszechnego”.

Lwów był miastem Polaków, Żydów, Ukraińców, miastem ostrych antagonizmów. Ja wyrosłem w kulcie Orląt, wyśpiewywałem bronią Lwowa polskie dzieci, znosząc rany, śmierć i ból, ale fascynowała mnie inność, obcość. Kiedy przechodziłem koło szkoły ukraińskiej, coś mnie do niej ciągnęło.

strona cytatu
Kategorie: o narodach; życiowe, o życiu; o Ukrainie; o Polsce; wspominające; o sobie
Źródło: Wiara i wina

Kiedy w dawnych czasach pytali mnie ubecy: „Panie Kuroń, po co pan to robi”, odpowiadałem: „bo lubię”. To była prawda, choć wcale nie lubiłem siedzieć w więzieniu. Lubię po prostu kształtować swój los, być panem swego losu. Kiedyś z tego właśnie powodu wracałem do więzienia. Dziś żyjemy w czasach, kiedy być podmiotem swego losu, znaczy być podmiotem historii, kształtować życie społeczne.

strona cytatu
Kategorie: obserwacje; o sobie
Cytaty pochodzi z książki: Nadzieja i rozczarowanie. Pisma polityczne 1989–2004

Jestem wychowawcą i cała sztuka polega na tym, żeby tak mówić do młodzieży, żeby grupa miała poczucie, że mówię do wszystkich, a zarazem każdego widzę i do każdego mówię.

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; radzące; o sobie

Jednak proszę spróbować mnie zrozumieć: w garniturze czułbym się jak pajac... Przy okazji wyborów prezydenckich na siłę wduszono mnie w garnitur i krawat... Garnitury z tego okresu dawno już porozdawałem.

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; wspominające; o sobie

Jako pierwszy nawiązałem kontakt z zachodnimi agencjami, które uznały mnie za źródło absolutnie wiarygodne. Dlatego ludzie zamykani na ulicy wołali: „Nazywam się X. Aresztują mnie. Dzwońcie pod numer 39–39–64!” Latem 1980 r. mój dom zamienił się w strajkowe biuro informacyjne (...).

strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; wspominające; o sobie

Ja naprawdę szczerze i uczciwie kocham ludzi...
To byłoby zbyt piękne, gdyby istniał Bóg... zbyt wygodne, zbyt przyjemne. A zarazem zbyt potrzebne. A jak coś jest tak potrzebne i wygodne, to jest też podejrzane – w każdym razie dla mnie.

strona cytatu
Kategorie: o szczerości; religijne, o religii; o miłości; o sobie

Działanie jest dla mnie pasją, sensem życia. Muszę robić, rzeczy bardzo ważne, przekraczające mnie, moje życie. Bez takiego działania zanudziłbym się na śmierć.

strona cytatu
Kategorie: o sobie

Dla mnie zjednoczona Europa to maleńki przystanek na drodze do zjednoczonego świata.

strona cytatu
Kategorie: o narodach; o sobie
Cytaty pochodzi z książki: Nadzieja i rozczarowanie. Pisma polityczne 1989–2004