Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Haruki Murakami

Haruki Murakami o rzeczywistości [ pokaż wszystkie cytaty ]

Haruki Murakami (jap. 村上春樹) jest urodzonym w 1949 r. japońskim pisarzem, najbardziej popularnym w swojej ojczyźnie.
Haruki Murakami to: pisarz
Data urodzenia: środa, 12 stycznia 1949
Haruki Murakami książki: 1Q84 - t. 1 1Q84 - t. 2 1Q84 - t. 3 After Dark Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Kafka nad morzem Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland Kronika ptaka nakręcacza Mężczyźni bez kobiet Na południe od granicy, na zachód od słońca Norwegian Wood O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu Pierwsza osoba liczby pojedynczej Po zmierzchu Przygoda z owcą Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973 Sputnik Sweetheart Ślepa wierzba i śpiąca kobieta Śmierć Komandora. Metafora się zmienia Śmierć Komandora. Pojawia się idea ⇓ ⇓ pokaż więcej książek ⇓ ⇓

Wybierz cytaty Haruki Murakamiego według kategorii

⇓ ⇓ pokaż więcej kategorii ⇓ ⇓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Otaczająca nas rzeczywistość składa się ze złych przepowiedni, które się sprawdziły.

strona cytatu
Kategorie: katastroficzne, pesymistyczne; o rzeczywistości; o świecie
Z powieści "Kafka nad morzem"

(...) rzeczywistość wydawała mi się przekrzywiona jak nierówno zapięty sweter.

strona cytatu
Kategorie: o rzeczywistości
Cytaty pochodzi z książki: Sputnik Sweetheart

W życiu często się zdarza, że trudno jest uchwycić granicę między rzeczywistością a nierzeczywistością. Wygląda na to, że ciągle się przesuwa. Jak granica państwa przesuwająca się codziennie zależnie od nastroju. Trzeba zwracać baczną uwagę na te ruchy. Jeśli się tgo nie robi, można przestać się orientować, po której człowiek jest stronie.

strona cytatu
Kategorie: o rzeczywistości; życiowe, o życiu
Cytaty pochodzi z książki: Śmierć Komandora. Pojawia się idea

Ponieważ pamięć i odczucia są tak niepewne, tak subiektywne, zawsze polegamy na jakiejś rzeczywistości - nazwijmy ją rzeczywistością alternatywną - która udowodni prawdziwość wydarzeń. Do jakiego stopnia fakty, które uznajemy za prawdziwe, rzeczywiście takie są, a do jakiego stopnia są faktami jedynie dlatego, że tak je nazywamy - takiego rozróżnienia nie sposób dokonać. Dlatego, by uznać pewną rzeczywistość za rzeczywistość, potrzebujemy innej rzeczywistości do zrelatywizowania tej pierwszej. Lecz ta druga rzeczywistość wymaga trzeciej jako podstawy. W naszej świadomości powstaje nieskończony łańcuch, a jego podtrzymywanie tworzy wrażenie, że istniejemy. Może jednak wydarzyć się coś, co przerwie ten łańcuch i wtedy czujemy się zagubieni. Co jest prawdziwe? Czy rzeczywistość znajduje się po tej stronie zerwanego łańcucha, czy po drugiej?

strona cytatu
Kategorie: o rzeczywistości
Cytaty pochodzi z książki: Na południe od granicy, na zachód od słońca