Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj
Haruki Murakami

Haruki Murakami o Japonii [ pokaż wszystkie cytaty ]

Haruki Murakami (jap. 村上春樹) jest urodzonym w 1949 r. japońskim pisarzem, najbardziej popularnym w swojej ojczyźnie.
Haruki Murakami to: pisarz
Data urodzenia: środa, 12 stycznia 1949
Haruki Murakami książki: 1Q84 - t. 1 1Q84 - t. 2 1Q84 - t. 3 After Dark Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa Kafka nad morzem Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland Kronika ptaka nakręcacza Mężczyźni bez kobiet Na południe od granicy, na zachód od słońca Norwegian Wood O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu Pierwsza osoba liczby pojedynczej Po zmierzchu Przygoda z owcą Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973 Sputnik Sweetheart Ślepa wierzba i śpiąca kobieta Śmierć Komandora. Metafora się zmienia Śmierć Komandora. Pojawia się idea ⇓ ⇓ pokaż więcej książek ⇓ ⇓

Wybierz cytaty Haruki Murakamiego według kategorii

⇓ ⇓ pokaż więcej kategorii ⇓ ⇓

Galeria - kliknij aby powiększyć

Powiedział, że ludzie nie rodzą się wcale równi. W szkole dla zachowania pozorów uczą, że ludzie są równi, ale to zupełny nonsens. Państwo japońskie jest zbudowane na zasadach demokracji, lecz jednocześnie jest społeczeństwem klasowym, w którym każdy zażarcie walczy, przetrwają najsilniejsi i jeżeli nie dostanie się człowiek do elity, to nie ma sensu tu żyć, bo zostanie się powoli rozgniecionym jak między młyńskimi kamieniami. Dlatego każdy próbuje się wspiąć po drabinie choć o jeden szczebel. Jest to absolutnie zdrowe pragnienie. Gdyby ludzie je utracili, kraj prawdopodobnie zszedłby na psy.

strona cytatu
Kategorie: socjologiczne; o Japonii
Cytaty pochodzi z książki: Kronika ptaka nakręcacza

Gdyby podzielić ludzi na "psowatych" i "kotowatych", myślę, że mam całkowicie "kotowaty" charakter. Kiedy ktoś mi mówi "w prawo zwrot", mam skłonność do odwracania się w lewo. Czasami czuję nawet z tego powodu wyrzuty sumienia, ale taka już moja natura i nic na to nie poradzę. Dobrze, że na świecie są różni ludzie. Jednak japoński system edukacji, którego na sobie doświadczyłem, wygląda mi na taki, którego celem jest wychowanie ludzi "psowatych", pożytecznych dla grupy, a czasami nawet idzie dalej i stara się uformować ludzi "owcowatych", by poszli całym stadem za przewodnikiem do celu.

strona cytatu
Kategorie: o Japonii
Cytaty pochodzi z książki: Zawód: powieściopisarz