Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Andrzej Wajda

Są cytaty innych osób o Andrzeju Wajdzie,

Andrzej Witold Wajda - to urodzony w 1926 roku polski reżyser teatralny i filmowy, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej. Andrzej Wajda był senatorem w I kadencji parlamentu III RP.

• Profesje Andrzeja Wajdy: reżyser • Narodowość: polska
• Data urodzenia: sobota, 6 marca 1926 • Data śmierci: niedziela, 9 października 2016

Wybierz cytaty Andrzeja Wajdy według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Andrzej Wajda
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Andrzeja Wajdy:

Pamięć o dwóch zbrodniczych systemach XX wieku - stalinowskim i nazistowskim - musi być stale obecna w naszej świadomości. Ku przestrodze przyszłych pokoleń.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty moralizatorskie, etyczne
Z listu Wajdy do francuskich parlamentarzystów, który został odczytany przed projekcją filmu "Katyń" w Paryżu 8 kwietnia 2009 roku. Źródło: http://wyborcza.pl/1,75515,6496841,Wajda__Francja_potrafi_osadzic.html
strona cytatu
powiązane hasła: Katyń

W tej sytuacji wycinanie starych drzew wzdłuż chodnika, który od przeszło 30 lat codziennie sprzątam, jest nadużyciem władzy, z którym nie mogę się pogodzić.

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty polityczne, o polityce; cytaty prawne, o prawie; cytaty o wolności; cytaty anarchistyczne
Fragment listu skierowanego przez Wajdę do władz dzielnicy Żoliborza, po wycięciu, bez konsultacji z mieszkańcami, 40 starych drzew w okolicy gdzie mieszka(ł) Andrzej Wajda. Źródło: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,7403431,Andrzej_Wajda__wycinanie_drzew_to_naduzycie_wladzy.html
strona cytatu

Zbyszek Cybulski przyjechał w dniu rozpoczęcia zdjęć do filmu Popiół i diament o siódmej rano i natychmiast udał się do garderoby. Zobaczyłem go, kiedy wychodził szybkim, zdecydowanym krokiem, a za nim biegły dwie panie od kostiumów i wołały zrozpaczone:

– Panie reżyserze, on nie chce się przebrać!

Rzeczywiście Zbyszek ubrany był tak jak zawsze w ciągu wielu lat naszej znajomości: dżinsy, zielona wojskowa kurtka, przez ramię przewieszony wojskowy chlebak, sznurowane trzewiki.(...)

Czyż jako reżyser mogłem nie zrozumieć tego wyzwania?

Kategorie: cytaty o sobie; cytaty wspominające; cytaty życiowe, o życiu; cytaty o aktorstwie
Źródło: Andrzej Wajda, "Podwójne spojrzenie", Warszawa 1998 rok.
strona cytatu
powiązane hasła: Film

Polska szkoła filmowa to wojenny temat i neorealistyczna forma. Fascynowaliśmy się włoskim neorealizmem. To było coś nowego: zdjęcia plenerowe, przy naturalnym oświetleniu. Nie znosiliśmy filmów przedwojennych, kręconych w atelier, jak Pani minister tańczy czy Dodek na froncie. Nigdy wcześniej kino w obrębie kultury narodowej nie było tak ważne. Nosiło na sobie ciężar utrzymania tożsamości narodowej.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o kulturze i sztuce; cytaty obserwacje; cytaty o Polsce
Źródło: „Magazyn Filmowy SFP”, 2/2007 r.
strona cytatu
powiązane hasła: Film

Musimy szukać porozumienia z rzeczywistością, która jest tu i teraz.

Kategorie: cytaty filozoficzne
Źródło: Katarzyna Szymanek, Andrzej Wajda. najważniejsza jest przyjaźń, „To i Owo” nr 29, 19 lipca 2011, s. 5.
strona cytatu

Jest bardzo wielu zdolnych i to nie jest problem naszej kinematografii. Istotne są dwie rzeczy. Po pierwsze nasze kino – Polskiej Szkoły Filmowej – wspierała literatura. Robiliśmy filmy na ten sam temat, czy na podstawie tych samych utworów literackich. Dzisiaj to się trochę rozmija. Z drugiej strony kinematografia przestała być kinematografią zawodową, a stała się obszarem natchnionych, zdolnych młodych twórców, którym z kolei za mało pomagają ci, którzy naprawdę potrafią robić filmy.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o kulturze i sztuce; cytaty o Polsce
Źródło: Wywiad w stopklatka.pl (http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=40317), 2007 rok.
strona cytatu
powiązane hasła: Film

Film to pewna maszyna. Jak rusza, to za każdym razem jest taka sama – czy to dramat, czy komedia, czy to dzieje się w zimie, czy w lecie, czy to jest film trochę większy, czy mniejszy, czy gra Polański, czy ktoś inny. To pewna rzeczywistość, której wszyscy muszą się podporządkować.

Kategorie: cytaty o kulturze i sztuce; cytaty obserwacje
Źródło: Wywiad w stopklatka.pl (http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=11083), 2002 rok.
strona cytatu
powiązane hasła: Film

Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku.

Kategorie: cytaty o narodach; cytaty o sobie
Podczas odbierania honorowego Oscara na gali w 2000 roku. Autorem tych słów jest Stanisław Tym, który napisał Andrzejowi Wajdzie przemówienie na tą okazję.
strona cytatu

Zobacz też