Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Generator obrazków Losowe Szukaj

Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski to polski pisarz literatury fantasy, największą część jego twórczości zajmuje cykl opowieści o wiedźminie. Jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy.

• Profesje Andrzeja Sapkowskiego: pisarz; pisarz fantasy • Narodowość: polska
• Data urodzenia: poniedziałek, 21 czerwca 1948
• Cytaty z książek Andrzeja Sapkowskiego: Chrzest ognia; Czas pogardy; Krew elfów; Miecz przeznaczenia; Ostatnie życzenie; Pani Jeziora; Wieża Jaskółki

Wybierz cytaty Andrzeja Sapkowskiego według kategorii

↓↓ pokaż więcej kategorii ↓↓

Losowy obrazek z cytatem - co 10 minut losowanie

Andrzej Sapkowski
Umieść ten obrazek na swojej stronie / blogu, kopiując kod html poniżej, a co 10 minut pojawi się losowy cytat Andrzeja Sapkowskiego:

Postać - może nie zaszkodzi przypomnieć - zrodziła się jako bohater jednego-jedynego opowiadania, nie przewidywałem żadnych "dalszych ciągów" ani sequeli. Postać wiedźmina wynikała bezpośrednio z przyjętej koncepcji pisania fantasy, czyli z zabiegu zwanego euhemeryzacją. W euhemeryzowanej bajce wiedźmin miał być zupełnie nie bajkowym zawodowcem, profesjonałem, robiącym - za pieniądze - to, co w bajkach ze szlachetności robią szewczykowie, krawczykowie, królewicze.

Geneza postaci wiedźmina. Źródło: wywiad dla gildia.pl
strona cytatu

Niechętni gatunkowi fantasy irracjonalnie otóż mniemają, że opowieści o smokach, elfach i czarodziejach to bajki, a bajki - ipso facto - są wszak adresowane do niemądrych dzieci. Trzeba zatem być fantasy programowo niechętnym, bo kto jest chętny, ten jest niemądry, infantylny lub zdziecinniały. Inni z kolei mają fantasy za złe odwracanie się od "rzeczywistości" i "spraw ważnych" - zapominając, co kiedyś powiedział Jonathan Carroll - że nie ma innej literatury` jak fantastyczna, że - parafrazując - nie ma absolutnie żadnej różnicy pomiędzy fantastyką historii Anny Kareniny a fantastyką historii wiedźmina.

Kategorie: cytaty o literaturze, o książkach
O krytykach gatunku fantasy. Źródło: wywiad dla gildia.pl
strona cytatu

To głęboko ludzka potrzeba i tylko ludziom właściwa. Dzieci się jej nie wstydzą. Na podwórkach wcielają się w Winnetou, Janków Kosów, Anie Shirley i Hermiony Granger. Podwórko robi za Nowy Meksyk, rynsztok za Rio Pecos, trzepak za czołg Rudy, a schody za Avonlea albo Hogwart. A dorośli nazywają to eskapizmem. Ich własna wyobraźnia ich przeraża, żenują - miast cieszyć - tęsknoty i marzenia. Tymczasem - przytaczam za Tolkienem - zdolność do fantazjowania w najmniejszym stopniu nie jest w sprzeczności z racjonalizmem, przeciwnie, im rozum bardziej przenikliwy i otwarty, tym bogatsze fantazje zdolny jest wytwarzać.

Kategorie: cytaty o wyobraźni; cytaty o umyśle, duszy
Na temat potrzeby fantazji i wyobraźni w życiu. Źródło: wywiad dla polskatimes.pl
strona cytatu

Wątpliwości targają pisarzem zawsze. Ale czy można im się poddawać? To, co się robi, powinno wypływać z duszy pisarskiej, z natchnienia, a nie z wątpliwości.

Kategorie: cytaty o literaturze, o książkach
strona cytatu

Według ostatnich badań 61% społeczeństwa nie czyta w ogóle. A ja myślę, że jest dużo gorzej. Są, naprawdę są jeszcze tacy, którzy wstydzą się bycia głąbami, miast się tym przechwalać - i ci w sondażach zwyczajnie kłamią.

Kategorie: cytaty o głupocie; cytaty o literaturze, o książkach
Źródło: wywiad dla legalnalektura.pl
strona cytatu

Były – powiedziałem to już kiedyś – w mym życiu trzy wynalazki, których kolejne pojawianie się witałem na kolanach i ze łzami szczęścia: wysokoobrotowa bezbolesna turbina dentystyczna do borowania w zębach, biustonosz rozpinany z przodu i Internet.

Kategorie: cytaty o sobie
strona cytatu
powiązane hasła: internet

Biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy – Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego...

Zostało to powiedziane w kontekście ironicznym, jako krytyka rasizmu, a nie jego pochwała.
strona cytatu
powiązane hasła: rasizm

Nie wolno bezmyślnie tracić czasu! Można przegapić właściwy moment... Ten jeden właściwy, niepowtarzalny. Bo czas nie powtarza się nigdy!

Kategorie: cytaty o czasie
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Pani Jeziora

Z miłością jest jak z kolką nerkową. Dopóki cię nie chwyci atak, nawet sobie nie wyobrażasz, co to takiego. A gdy Ci o tym opowiadają, nie wierzysz.

Kategorie: cytaty o miłości
strona cytatu
Cytaty pochodzi z: Pani Jeziora

Zobacz też