Cytaty i aforyzmy Ulubione Kategorie Autorzy Profesje Narodowości Najlepsze Losuj cytat Szukaj

Mini wykłady o maxi sprawach

Książka to zbiór wykładów Leszka Kołakowskiego. Autor przedstawia swoje obserwacje i swoją filozofię dotyczącą odwiecznych problemów jak i życia codziennego przenikliwie, często z humorem i w sposób przystępny dla czytelnika.

Inne książki Leszka Kołakowskiego:
Jeśli Boga nie ma Rozmowy z diabłem

Zawiść nie bardzo szkodzi temu, przeciw komu jest skierowana, ten bowiem może łatwo ją zlekceważyć, a widzi przecież, że zawistnik sam się ośmiesza. Szkodzi jednak samemu zawistnemu i przyprawia go o męki.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; radzące

Z wszystkich siedmiu grzechów głównych najłatwiej można wybaczyć lenistwo i obżarstwo, a najwięcej szkód i nieszczęść, zbrodni i wojen, jak sobie wyobrażam, powoduje zawiść.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: religijne, o religii; o sobie; moralizatorskie, etyczne

Z pewnością lepiej jest negocjować niż strzelać, ale często tyranie nie dają się do negocjacji zmusić, trzeba więc chwytać za broń.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: wojskowe, o wojnie

Wrogowie są nieraz tak potrzebni, że życie bez nich wydaje się nie do pomyślenia, są pożądanym warunkiem trwania.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: filozoficzne

Wolno publicznie jeść, lecz zakaz publicznego uprawiania seksu jest bardzo silnym tabu bodaj we wszystkich kulturach; zakaz ten należy do konstruktywnych znamion uczłowieczenia; wyraża umiejętność odnoszenia się do własnego ciała jak do rzeczy, a więc ostatecznie zdolność do odróżniania ciała od samego siebie; ludzkość pewnie nie wyszłaby ze stanu zwierzęcego, gdyby to tabu nie było ustanowione.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o zwierzętach; o narodach; filozoficzne; obserwacje; o seksie

Wolno nam, gdy jest powód, mówić o zmarłym źle, ale gdy się przyzwyczaimy wszyscy do tego, że ich materialne szczątki są jak kamień przydrożny, bezosobowe, rzeczowe, bez żadnego odniesienia do naszego życia duchowego, choćby czasem mogły się przydać, grozi nam, że również żyjących będziemy traktować jako przedmioty wymienialne. I to byłby kres naszej kultury.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o śmierci

Szacunek dla wszelkiego życia jest hasłem absurdalnym, oznacza bowiem, że mamy szanować prątki gruźlicy i wirusy ospy: jesteśmy jednak żywymi organizmami, nie czystymi duchami, i nie możemy żyć, nie niszcząc innych form życia.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; życiowe, o życiu; o szacunku

Równość w ludzkiej godności i wynikająca stąd równość praw i obowiązków jest wymogiem, bez którego stoczylibyśmy się w barbarzyństwo.(...) Wiara w tę równość nie tylko chroni naszą cywilizację, ale czyni nas ludźmi.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; obserwacje; moralizatorskie, etyczne

Religia nie umiera jednak, bo nie ma dokąd umrzeć. Proroctwa co do jej przyszłych losów będą przeto z konieczności ogólnikowe i mało ścisłe.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; religijne, o religii

Rad jestem samolubnie, że nie przyszło mi być kapłanem i nie mam obowiązku innym ludziom rzeczy tych tłumaczyć.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o sobie

Przyjaźń prawdziwa tym się odznacza, że trwa prawie nieporuszona przez czas; ileż to razy zdarzało się nam w naszym wieku nomadycznym zobaczyć przyjaciela po wielu latach niewidzenia i natychmiast przyjaźń i porozumienie wracają, jakby tych lat nie było, jakby przyjaźń na czas była odporna!

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o przyjaźni; życiowe, o życiu; obserwacje; wspominające

Prawie cała literatura, prawie cała poezja, prawie cała sztuka wyrosły z ludzkiego bólu; w niebie chyba sztuki nie ma.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o kulturze i sztuce

Potępiać absolutnie wszelką przemoc, bez różnicy, to potępiać życie. Nie jest jednak nierozumne starać się o taki świat, gdzie przemoc skierowana będzie tylko przeciw niewoli, zbrodni, agresji i tyranii. Nie jest to nierozumne również wtedy, gdy mamy wielkie i dobrze uzasadnione wątpliwości co do tego, czy taki świat kiedykolwiek istnieć będzie.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; moralizatorskie, etyczne

Państwo demokratyczne nie jest narzędziem narodu, ale wspólnoty obywateli.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o narodach; filozoficzne; polityczne, o polityce; o demokracji

Owszem, są ludzie, co z różnych powodów nie są do przyjaźni zdolni, nie wiedzą nawet, czym jest; są jednak bardzo nieszczęśliwi, choćby to przed samymi sobą utajniali.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: katastroficzne, pesymistyczne; o przyjaźni; obserwacje

Nie zwalczymy pochwały gwałtu przez pochwałę powszechnego zobojętnienia.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: moralizatorskie, etyczne

Nie, nie jesteśmy stworzeni do próżniactwa absolutnego, to znaczy do śmierci. Nie lubimy jednakowoż – przynajmniej większość z nas – dyscypliny pracy i nie lubimy pracy, która polega na monotonnym powtarzaniu tej samej prostej czynności, nie wymagającej namysłu ani postanawiania.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; obserwacje

Nie, nie dla wiedzy podróżujemy. Nie po to też podróżujemy, by na chwilę z codziennych trosk się wyrwać i o kłopotach zapomnieć [...] Nie, nie żądza wiedzy nas gna ani ochota ucieczki, ale ciekawość, a ciekawość jak się zdaje, jest osobnym popędem, do innych niesprowadzalnym.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: filozoficzne; o podróżach; obserwacje

Nie ma argumentów zniewalających, moralnych lub praktycznych, za stosowaniem kary śmierci; nie ma też zniewalających argumentów przeciwnych. Bezpieczniej jest jednak – zarówno w sensie utylitarnym, jak moralnym – iść za przykładem krajów cywilizowanych, co karę śmierci zniosły i nie popadły z tego powodu w ruinę.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: o śmierci; moralizatorskie, etyczne

Na ogół jednak lepsi są ludzie, co o sławie nie myślą, ale zadowoleni są z tego, że są lubiani i szanowani choćby w niewielkim gronie przyjaciół i bliskich.

Leszek Kołakowski
strona cytatu
Kategorie: życiowe, o życiu; radzące; o szczęściu; moralizatorskie, etyczne